هیچ وقت خسته نمی‌شود (۲)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

آشنایی با یکی از صفت‌های خداوند و خستگی‌ناپذیری او

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: سحر حقگو

هیچ وقت خسته نمی‌شود (۲)

7+

آشنایی با یکی از صفت‌های خداوند و خستگی‌ناپذیری او

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: سحر حقگو

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودک به واسطه تجربه‌های مشترکی که با شخصیت کتاب دارد می‌تواند با او در پنج روایت کتاب همراه شود. البته در داستان‎های «کیف و پیاز» و «نان سنگک» به واسطه مسئولیت‎‌هایی که به کودک داده می‌شود و رابطه‌اش با خانواده عناصر جهان نوجوانی در آن پررنگ‌تر است. اما در سه داستان دیگر ارتباط با خانواده، بازی و تمایل کودک به شنیدن قصه مادربزرگ عناصر جهان کودکی را می‌سازند. موضوع خسته شدن موضوعی آشنا در جهان کودکی است و درک آن می‌تواند برایشان آسان باشد
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله خداشناسی می‌پردازد. پنج مثال از خسته شدن‌ها و ناتوانی انسان‌ها بیان می‌شود و در انتها خستگی‌ناپذیر بودن و نخوابیدن به عنوان یکی از صفات خداوند بیان می‌شود.
الگوی شخصیتی
کودک در داستان «کوه‌نوردی» خستگی‌ناپذیر است. پدر و مادر از راه رفتن خسته می‌شوند، اما او همچنان تواناست و می‌خواهد مسیر را ادامه بدهد. در داستان «قصه‌ی مادر‌بزرگ» کودک ارتباط خوب و گرمی با مادر‌بزرگش دارد. در داستان «کیف و پیاز» روابط بین‌فردی مناسب و ارتباط موثر دو کودک نشان داده شده است. در داستان «فوتبال» کودکی مسئولیت‎پذیر و مادری مهربان به تصویر کشیده می‌شود. در داستان «نان سنگک» کودک مسئولیت‌پذیر و صبور است. او با نانواها ارتباط بین فردی مناسب و همدلی دارد. حضور خداوندی که هیچ‌گاه خسته نمی‌شود. همواره حواسش به او است به کودک احساس امنیت و آرامش را می‌دهد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «هیچ وقت خسته نمی‌شود» جلد دوم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این داستان درباره‌ی موقعیت‌های مختلفی است که ما انسان‌ها چه کوچک باشیم چه بزرگ امکان دارد خسته شویم و نیاز به استراحت داشته باشیم. استراحت کردن یکی از نیازهای انسان و دیگر موجودات زنده محسوب می‌شود. نویسنده قصد دارد با استفاده از نمونه‌هایی که می‌آورد به کودک کمک کند تا به درک یکی از ویژگی‌های خداوند برسد. درون‌مایه این کتاب خداشناسی است. در انتهای کتاب پرسش‌هایی مطرح شده است که از کودک می‌خواهد به آنها فکر کند و به آنها پاسخ دهد. کودک پرسیده می‌شود «آیا می توانیم همیشه بیدار باشیم؟» و پس از آن پرسش‌هایی با پاسخ‌های از‌پیش ‌مشخص دیگری مطرح می‌شود. این پرسش‌ها بسیار سر راست و با پاسخ‌هایی از‌پیش‌ تعیین‌شده‌اند و هیچ راه گفتگو و خیال پردازی برای کودک باز نمی‌گذارند؛ به همین سبب امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید چیزی هم دستگیرش شود، اما معنای شخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. پرداختن به لایه‌های بیرونی خداشناسی به جای محتوای آن، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. نویسنده در این کتاب به دنبال یک هدف مشخص است و اگر کودک به پرسش‌های نویسنده پاسخ‌های مورد انتظار را ندهد آنگاه نویسنده به هدفش نمی‌رسد. در داستان «کیف و پیاز» وقتی امید به طرف دوستش دوید تا به او کمک کند دوستش به هیکل ریزه میزه امید اشاره کرد و گفت وقتی من با این هیکل ورزشکاری جان ندارم تو چطور می‌خواهی به من کمک کنی. این جمله به ظاهر فرد اشاره می‌کند و این کلیشه را در ذهن تقویت می‌کند که آدم‌هایی قدبلند و درشت قوی‌تر و تواناتر از آدم‌هایی با قدهای کوتاه‌تر و ریزه هستند. خوب است در‌این‌باره نیز با کودک گفتگو کنیم. ناشر این کتاب را برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است، که به نظر سن مناسبی برای آشنایی با درونمایه‌ی کتاب است. پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج موقعیت که در هر کدام از آنها یک نفر خسته می‌شود یا خوابش می‌گیرد توصیف شده است. پس از این پنج موقعیت کودک خداوند را خطاب قرار می‌دهد و می‌گوید تو هیچ وقت خسته نمی‌شوی و نیاز به استراحت نداری! در انتهای داستان تعدادی پرسش مطرح شده است تا بتوانیم با کودک گفتگو کنیم.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب با متن درارتباط‌اند اما به‌ نمایشی کلی از داستان می‌پردازند و کمکی درجهت درک بهتر احساسات شخصیت‌ها و یا اتفاقات متن نمی‌کنند. طراحی شخصیت‌ها تا حدودی کلیشه‌ای بوده و کنش‌ها نیز ساده و غالبا ایستا ترسیم شده‌اند. تکنیک اجرای قابل قبولی دارد. فضاسازی‌ها نیز در ارتباط با متن و ساده طراحی شده‌اند و خلاقیت قابل توجهی در آن به چشم نمی‌خورد. کیفیت صفحه‌آرایی و جای‌گذاری متن در صفحه‌ها قابل قبول است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط اطراف شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن تصاویر نکرده‌اند. اندازه و نوع فونت و قطع کتاب برای مخاطب کودک مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چه موقع‌هایی احساس خستگی می‌کنید؟ - وقتی خسته هستید، چه کار می‌کنید؟ - آیا کسی را می‌شناسید که اصلاً خسته نشود؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر سحر حقگو
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم