وقتی آنا کوچولو سرما خورده بود

(When Little Anna had a cold)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان دختر کوچولویی که سرماخورده، عیادت عموی خیلی قدبلند، عطسه‌های متعدد دختر و پرتاب شدن لباس‌های عمو و وسایل اتاق به بیرون

سال: 1956
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خلاقیت در داستان‌گویی، توجه به نقش کودک مخاطب کتاب برای کامل کردن روایت داستان و طنز از نکات قابل‌توجه کتاب است. حضور عمو در هنگام بیماری به آنا احساس تعلق و دوست داشته شدن را منتقل می‌کند. بیماری از موارد جهان کودکی است و تجربه‌ی آنا برای کودکان می‌تواند معنادار باشد.
  عموی آنا، در این مجموعه دوست و همراه آناست و وقتی آنا مریض است برای این‌که تنها نباشد پیش او می‌ماند؛ ارتباط میان عمو و آنا یک ارتباط مهرورزانه و حمایت‌گرانه است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  مجموعه‌ی چهارجلدی آنا کوچولو درباره‌ی دختر کوچولویی به نام آنا و عموی خیلی خیلی قدبلند اوست که دوست آنا هم هست. این کتاب‌ها تصویری و تعاملی هستند و مشارکت کودک روایت داستان را کامل می‌کند. در این کتاب آنا کوچولو سرماخورده و توی رختخواب مانده است. عموی خیلی قدبلند آنا سرش را از پنجره داخل اتاق می‌برد تا او تنها نباشد. آنا شروع می‌کند به عطسه کردن و با هر بار عطسه‌ی او چیزی به بیرون پرتاب می‌شود تا این‌که با آخرین عطسه، سرماخوردگی هم از پنجره پرت می‌شود. در هر صفحه که آنا، عطسه می‌کند، کودک باید کشف کند چه چیزی به بیرون پرتاب شده است. توجه به تصاویر و مقایسه‌ی آن‌ها و درک تفاوت‌های کوچک میان تصاویرِ صفحات، به افزایش دقت و تمرکز در کودکان کمک می‌کند. در انتهای داستان مادر تمام چیزهایی که بیرون پرتاب شده‌اند را سر جایش برمی‌گرداند و عموی آنا هم به او یک دستمال می‌دهد تا از این به بعد توی آن عطسه کند.
  در ابتدای کتاب‌های این مجموعه خطاب به والدین و مربیان آمده است که کتاب‌های آنا کوچولو تصویری هستند و با توجه به تصاویر، خواندن آن‌ها پیش می‌رود. خواندن تصاویر مثل بازی‌های دونفره است و همکاری و مشارکت بزرگ‌تر و کودک را نیاز دارد. بنابراین لازم است کتاب را قبلاً بخوانید تا بدانید در کدام بخش‌ها کودک می‌تواند به کمک تصاویر در خواندن کتاب شرکت کند.

  چکیده داستان

  آنا کوچولو بدجوری سرما خورده و مجبور است در رختخواب بماند. عموی خیلی خیلی قدبلند سرش را از پنجره، داخل می‌آورد تا آنا کوچولو تنها نماند. آنا عطسه می‌کند و با هر بار عطسه‌ی او چیزی به بیرون پرت می‌شود: کلاه عمو، پاپیون، سبیل عمو، لباس عمو، پرده، گلدان، لیوان و شربت سینه. و با آخرین عطسه‌ هم سرماخوردگی به بیرون پرت می‌شود. مامان تمام وسایل را از بیرون جمع می‌کند و به اتاق برمی‌گرداند؛ به جز سرماخوردگی که بیرون خانه می‌ماند. بعد عموی قد بلندِ آنا دستمالی به او می‌دهد تا دفعه‌ی بعد با عطسه کردن همه‌ی وسایل را بیرون پرت نکند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر ساده و جذاب کتاب، در نمایش اتفاقات داستان با متن هماهنگ هستند. مهمترین نکته در مورد رابطه‌ی متن و تصویر در این کتاب نظم حاکم در توالی تصاویر آن است که کودک را در روایت داستان راهنمایی می‌کند. ریتم و تکرار در تصاویر با سبک روایت و هدف داستان هماهنگ و برای خردسالان قابل درک بوده و خوانشی همراه با لذت را برایشان به ارمغان می‌آورد.
  تصاویر با خطوطی ساده و رنگ‌هایی شاد طراحی شده‌اند. شکل‌ها ساده و قابل درک هستند. کنش‌ها گویا ترسیم شده‌ و به خوبی احساسات متفاوت شخصیت‌ها را منعکس می‌کنند. زمینه‌ی سفید تصاویر و خلوت بودن فضای پسزمینه نیز به تمرکز کودکان روی تصاویر کمک می‌کنند.
  قطع کوچک کتاب مناسب گروه سنی مخاطب و کیفیت چاپ و صحافی مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  می‌توانید بگویید چطور با نگاه کردن به تصویر آخرِ عطسه کردن آنا، می‌توان فهمید که سرماخوردگی هم به بیرون پرتاب شده است؟
  تابه‌حال به دیدن کسی که مریض است رفته‌اید؟ به نظر شما برای بهترکردن حال مریض چه‌کارهایی می‌توان انجام داد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اینگر ساندبری
  ناشر پیک ادبیات
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم فروغ جمالی
  سال انتشار ۱۹۵۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر لاسه ساندبری
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم