وقتی بابا هست

(Dad by my side)

thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

دنیای کودکانه یک دختر، تجربه‌های او از بودن کنار پدرش و لحظاتی که با یکدیگر دارند همراه با مضامینی چون دوستی و اهمیت حمایت والدین

سال: 2018
  بررس: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان از روزنه چشم کودک بیان شده و سرشار از لحظات جهان کودکی است: حضور پدر در داستان و زمانی که به با دخترش سپری می‌کند، به کودک احساس مورد توجه بودن می‌دهد. دختر زمان‌هایی که نیاز به کمک دارد، پدر با حضور خود از او حمایت کرده و زمان‌هایی نیز دختر با کمک به پدر، احساس توانمندی را تجربه می‌کند. پدر در نظر او منبعی از قدرت است که احساس آرامش، امید و توانایی را برای دختر به ارمغان می‌آورد. دختر در نبود پدر، گاهی احساس تنهایی تجربه می‌کند اما پدر همیشه به یاد اوست و هیچ‌گاه لالایی قبل خواب دختر را از یاد نمی‌برد. تجربه دختر و حضور پدر ممکن است برای کودکان هم‌ذات پندارانه باشد.
  پدر با دخترش رابطه‌ای صمیمی دارد و محبت خود را به او ابراز می‌کند. او در بازی‌هایی که مورد علاقه دخترش هستند، مشارکت می‌کند، بدون آن‌که نسبت به جایگاه اجتماعی و ابراز عقیده دیگران نگرانی داشته باشد. او خانه را تبدیل به فضایی گرم و صمیمی کرده که نشانه‌هایی مخصوص به او و دخترش در آن وجود دارد؛ مانند علامت‌هایی که برای قد دختر روی دیوار کشیده است. پدر در زمان ناراحتی و غم با دخترش همدلی می‌کند و حضورش به دختر احساس توانمندی و قدرتمند بودن می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره رابطه یک دختر با پدرش است و از زبان دختر روایت می‌شود. پدر برای او منبع قدرت است که خیلی خوب می‌تواند با دختر بازی کند بدون اینکه نگران نظر دیگران باشد، او بهتر از هر کسی می‌تواند هر جایی را تبدیل به محیطی آرام و امن کند. پدر زمانی که دخترش غمگین است، بهتر از هر کسی می‌تواند با او همدردی کند. او زمانی که دختر به کمکش احتیاج دارد، حضور دارد و زمان‌هایی که به اجبار از دخترش دور می‌شود، باز هم لالایی قبل خواب دخترش را فراموش نمی‌کند. دختر با حضور پدر احساس توانمندی می‌کند و از پس هر کاری برمی‌آید. داستان با روایت تجربه صمیمیت و احساس امنیت، مفاهیمی چون اهمیت حمایت والدین، احساس تعلق در خانه و خانواده، دوستی و اهمیت ابراز محبت والدین را پررنگ می‌کند.
  به نظر می‌رسد پدر به تنهایی دخترش را بزرگ می‌کند و مطالعه آن علاوه بر تجربه همراهی پدر، برای کودکانی که حضور مادر را در خانواده ندارند، تجربه‌ای همراه با آرامش و امیدواری خواهد بود. خواندن کتاب همراه با والدین و مخصوصا پدر برای درک تجربه شخصیت داستان و برای کودکان بالای سه سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  ماجرای دختری که پدرش همیشه همراه اوست. پدر خیلی خوب دنیای دخترش را می‌شناسد و زمان‌هایی که با هم سپری می‌کنند، با بازی، کتاب خواندن، آشپزی کردن و حتی کمک کردن به یکدیگر سپری می‌شود. پدر گاهی مجبور است از خانه دور شود اما در آن صورت هم لالایی هر شب دختر را از یاد نمی‌برد. دختر با بودن پدر احساس قدرت می‌کند و می‌داند زمانی که پدر هست، او حتی دستش به ستاره‌ها نیز می رسد.

  کیفیت

  داستان از زبان دختری کوچک روایت می‌شود و تصاویر کتاب، دنیای دختر و پدرش را از نگاه او نشان می‌دهند. متن و تصاویر کتاب، هم‌سو هستند و در برخی از موقعیت‌ها، تصویر تکمیل کننده‌ی متن داستان است و روایت را به شکلی خلاقانه و همراه با لحنی طنز برای مخاطب به تصویر می‌کشد.
  شخصیت‌ها با فرم‌هایی کلی تصویر شده‌اند و در حالت صورت آنان کنشی دیده نمی‌شود. وجود فضای منفی وسیع در چیدمان کتاب و همچنین نپرداختن به جزییات فضاسازی، تاکیدی بر رابطه‌ی پدر و دختر و همچنین پررنگ‌کردن فعالیت‌های مشترک آن دو است.
  استفاده از تکینیک آبرنگ در زمینه سفید تصویرها می‌تواند نشان دهنده‌ی فضای شفاف و صمیمانه میان پدر و دختر باشد و دنیای ذهنی شخصیت اصلی را نشان دهد؛ هرچند که در برخی تصاویر اجرای این تکنیک قدری ضعیف صورت گرفته و سبب کدر شدن تصاویر شده‌است.
  کتاب با تصویری از پدر و دختر که به صورت مقدمه آمده و در واقع معرفی آن دو است، شروع می‌شود.
  نوع نوشتار متن حال و هوایی کودکانه دارد و واضح بودن حروف و نوشته ها، برای کودک سال‌های آغازین دبستان، می‌تواند همراه با تجربه‌‌ی مستقل مطالعه کتاب باشد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  برای شما هم پیش آمده مانند دختر داستان زمانی را در خانه و با پدر تنها باشید؟ تجربه شما از آن موقعیت چیست و چه احساسی تجربه می‌کنید؟
  فکر می‌کنید بازی مورد علاقه پدرتان در زمان کودکی‌اش چه بوده است؟ شما هم دوست دارید آن بازی را انجام دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سوش
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم آزاده کامیار
  شماره جلد ۱
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر سوش
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم