وقتی سگ دنبالت کرد از دیگران کمک بخواه

(The Rude Piglet Marqueenase )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

6+

ماجرای گشت و گذار خوکی کوچک در بیرون از خانه، رفتار او با حیوانات دیگر و خطراتی که تهدیدش می‌کند همراه با اهمیت دوستی و همدلی

نویسنده: یون سوک چانگ تصویرگر: کیانگ ر یو

وقتی سگ دنبالت کرد از دیگران کمک بخواه

(The Rude Piglet Marqueenase )
6+

ماجرای گشت و گذار خوکی کوچک در بیرون از خانه، رفتار او با حیوانات دیگر و خطراتی که تهدیدش می‌کند همراه با اهمیت دوستی و همدلی

نویسنده: یون سوک چانگ

تصویرگر: کیانگ ر یو

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان وقتی سگ دنبالت کرد، از نمونه‌های فابل به شمار می‌رود. در داستان‌های فابل، قصه از دیدگاه حیوانات بیان می‌شود و کودک به خوبی با کاراکترهای آن همزادپنداری می‌کند. در این داستان نیز کودک با مکینسه، تحقیر کردن دیگران را تجربه می‌کند و با طرد شدن که یکی از عواقب آن است، آشنا می‌شود. کودک با مکینسه می‌آموزد برای معاشرت کردن با دیگران و شکل دادن دوستی، ادب را رعایت کند و می‌داند اشاره به نقاط ضعف دیگران، می‌تواند برای آن‌ها آزاردهنده باشد.
محتوای آموزشی
در انتهای کتاب، یک صفحه درباره کشور آفریقای جنوبی توضیح داده شده و کودکان علاوه بر آشنایی با فرهنگ و جغرافیای این منطقه، با آپارتاید که مدت‌ها در این سرزمین وجود داشته، آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
با ادب بودن هنگام معاشرت با دیگران و تأکید نکردن بر نقاط ضعف آن‌ها، از جمله اخلاقیاتی است که کودکان در این داستان می‌آموزند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی مکینسه خوک کوچکی است که یک روز دور از چشم مادر برای گشت‌وگذار از خانه خارج می‌شود. او همین‌طور که مشغول گشت و گذار است، یک الاغ، یک لاک پشت و یک قورباغه را می‌بیند. آن‌ها با روی گشاده حال او را می‌پرسند و با او صحبت می‌کنند. اما مکینسه بی‌ادبانه به آن‌ها پاسخ می‌دهد و آنان را می‌رنجاند. مکینسه به مزرعه‌ای می‌رسد و ناغافل گرفتار سگ مزرعه می‌شود. حالا او کسی را ندارد تا بتواند از او کمک بخواهد. موضوع داستان درباره‌ی دوستی و همدلی کردن با دیگران است و مکینسه که حیوانات دیگر را با سخنان خود آزار داده، در مواجهه با تهدید سگ، نمی‌تواند از آنان کمک بخواهد و در نهایت آسیب می‌بیند. کتاب از مجموعه داستان‌هایی برای فکر کردن است که در پنجاه جلد منتشر شده است. این داستان‌ها از ادبیات کهن ملل مختلف سرچشمه گرفته‌اند. مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 7 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

مادر موقع خواباندن بچه‌ها، به خواب می‌رود، مکینسه تصمیم می‌گیرد در همین زمان از خانه بیرون برود و کمی گشت و گذار کند. در راه الاغ به او سلام می‎‌کند و از او سوال می‌کند به کجا می‌رود. اما مکینسه به او می‌گوید که دوست ندارد با او که گوش‌های درازی دارد، حرف بزند. کمی بعد لاک‌پشت را می‌بیند. لاک‌پشت که متوجه می‌شود مکینسه عصبانی است، از او می‌پرسد که چه اتفاقی افتاده است. مکینسه هم می‌گوید او که این‌قدر آرام راه می‌رود، چرا در کار بقیه دخالت می‌کند و لاک‌پشت را هم می‌آزارد. مکینسه به مزرعه‌ای با یک عالمه غذای خوشمزه می‌رسد، اما ناگهان سگ مزرعه به او حمله می‌کند و او پا به فرار می‌گذارد. در راه از قورباغه ، لاک پشت و الاغ کمک می‌خواهد اما هیچ‌کس با او دوست نیست که کمکش کند. سگ پشت مکینسه را گاز می‌گیرد. مادر وقتی او را می‌بیند می‌گوید که وقتی سگ دنبالت کرد، از دیگران کمک بخواه. اما مکینسه ساکت است و حرفی برای گفتن ندارد.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای این کتاب به‌خوبی با داستان آن‌ که برگرفته از قصه‌های عامیانه‌ی کشور آفریقای جنوبی‌ست، هماهنگ‌اند. تصویرگر با استفاده از رنگ‌های شاد و پرداختن به جزییات، توانسته علاوه بر ایجاد سرگرمی و لذت، کودک را با فرهنگ و حال‌و‌هوای آن کشور آشنا سازد. شخصیت مکینسه بچه خوک داستان، کاملاً با خصوصیات معرفی‌شده‌ی خود در متن تطابق دارد. کنش‌های او در همه‌ی حالت‌ها؛ چه آنجا که رفتار بی‌ادبانه‌ای با دیگران دارد و چه در انتهای داستان که خجالت‌زده و پشیمان است، به‌خوبی قابل‌تشخیص است و به مخاطب منتقل می‌شود. این امر نیز در طراحی دیگر شخصیت‌های کتاب نیز رعایت شده‌است. سبک تصاویر و دفرماسیون‌ها در تمامی فریم‌ها یکدست صورت گرفته‌اند، اما فضاسازی‌ها در بعضی پلان‌ها به‌واسطه‌ی قرارگیری تصاویر در داخل کادر، محدود و از سیالیت آنها کاسته شده‌است. در مجموع می توان گفت تصویرگر با تصاویر خود، در انتقال پیام آموزنده‌ی متن موفق عمل کرده‌است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید کاری که مکینسه در داستان انجام می‌داد تمسخر کردن دیگران بود؟ - اگر مورد تمسخر واقع شوید، فکر می‌کنید چه واکنشی نشان خواهید داد؟

مشخصات کتاب
نویسنده یون سوک چانگ
ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
تعداد صفحات 40
نام مترجم زهرا یوسفی راد
سال انتشار در ایران 1395
تصویرگر کیانگ ر یو
عرض کتاب 21
طول کتاب 28
نوع جلد نرم