ویلف با دزدان دریایی می‌جنگد (۲)

(Wilf the mighty worrier battles a pirate )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:آناهیتا آقازاده اردبیلی

10+

جنگیدن ویلف پسربچه‌ی ترسو با دزدان دریایی، نجات دنیا و غلبه‌ی او بر ترس و اضطراب

نویسنده: جرجیا پریچت تصویرگر: جیمی لیتر

ویلف با دزدان دریایی می‌جنگد (۲)

(Wilf the mighty worrier battles a pirate )
10+

جنگیدن ویلف پسربچه‌ی ترسو با دزدان دریایی، نجات دنیا و غلبه‌ی او بر ترس و اضطراب

نویسنده: جرجیا پریچت

تصویرگر: جیمی لیتر

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
رفتار ویلف گاهی مناسب سن او و گاهی بزرگ‌تر از سنش به نظر می‌رسد. در این رمان ویلف تلاش می‌کند برای این‌که بتواند جلوی نابودی جهان را بگیرد به ترس‌هایش غلبه کند. رفتار ویلف در غلبه بر ترس‌هایش مناسب سنش است و می‌تواند برای کودکان دیگر هم قابل‌درک باشد. هیجان، ماجراجویی، مبارزه، استقلال‌طلبی و سیر و سفر از موارد جهان نوجوانی‌است و می‌تواند این کتاب را برای گروه سنی مخاطب خواندنی کند.
محتوای آموزشی
ازجمله موارد روش‌های یادگیری در این داستان عملِ مستقیم و خواندن کتاب‌هایی برای حل مسائل و مشکلات است. ویلف از طریق وارد عمل شدن و خواندن کتاب با ترس‌هایش مواجه می‌شود و آن‌ها را از بین می‌برد یا با آن‌ها کنار می‌آید.
الگوی شخصیتی
در طول داستان ویلف برای اینکه بتواند کاری کند که جلوی نابودی جهان را بگیرد بر ترس‌هایش غلبه می‌کند. رفتار ویلف نه به شکلی قهرمانانه، بلکه به شکلی عادی و با کمک کتابی به نام چگونه ترس‌هایتان را کنار بگذارید تغییر می‌کند. این تغییر می‌تواند توجه کودکان و نوجوانان مخاطب این کتاب را به راه‌های مقابله بر ترس و نگرانی جلب کند.نگهداری از خواهر کوچک با مسئولیت‌پذیری انجام می‌شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
موضوع نابودی جهان، دزدی و ترور از مواردی است که به نظر می‌رسد می‌تواند برای برخی کودکان اضطراب‌آور باشد. رفتار و گفتار پرخشونت آلن نیز از موارد ترس و خشونت داستان است.
گفتار نامناسب
اسم گذاشتن روی کودکان (مثل ویلف ترسوی بزرگ) می‌تواند الگوی نامناسبی برای کودکان و بزرگ‌سالان و همین‌طور باعث درونی شدن نقاط ضعف و تبدیل‌شدن آن‌ها به خودانگاره‌ی منفی در برخی کودکان شود. آلن که دزد دریایی است و می‌خواهد دنیا را نابود کند با الفاظ نامناسبی با ویلف حرف ‌ می‌زند و او را می‌ترساند.
محتوای بزرگسالانه
جنگ، تلاش برای نابودی جهان و دزدی از جمله‌ محتواهای جهان بزرگسالان است
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد دوم از سری پنج‌جلدی "ویلف ترسوی بزرگ" است. داستان درباره‌ی ویلف پسربچه‌ی ترسویی ست که برای نجات دنیا از دست دزدان دریایی که می‌خواهند جهان را نابود کنند بر ترس‌هایش غلبه می‌کند و جهان را نجات می‌دهد. داستان این رمان در فضایی ماجراجویانه پسربچه‌ای را به تصویر می‌کشد که از چیزهای زیادی که اغلب آن‌ها تخیلی‌اند مثل خورده شدن توسط آدم‌برفی می‌ترسد. نویسنده سعی کرده است با زبانی طنز در شرایط ترسناک و پرهیجان داستان باعث خنده‌ی مخاطبش شود. شخصیت‌های این رمان در جلد اول آن نیز وجود دارند و در ادامه‌ی روایت، همان ترس‌ها و نگرانی‌های ویلف نوشته‌شده است. در پایان این داستان هم مثل جلد قبل ویلف در شرایط خطرناک قرار می‌گیرد و بر ترس‌هایش غلبه می‌کند تا بتواند جلوی نابودی دنیا را بگیرد. موضوع اصلی داستان درباره‌ی نحوه‌ی غلبه بر ترس و نگرانی، از طریق مطالعه و وارد عمل شدن و اعتماد به خود است که می‌توان با کودکان در موردش گفتگو کرد. اسم گذاشتن روی کودکان (مثل ویلف ترسوی بزرگ) می‌تواند الگوی نامناسب برخورد با کودکان و بزرگ‌سالان باشد؛ همین‌طور باعث درونی شدن نقاط ضعف و تبدیل‌شدن آن‌ها به خودانگاره‌ی منفی در برخی کودکان شود. شخصیت اصلی این رمان ویلف است که پسربچه‌ای ترسو است و موقعیت‌های این داستان در عین تخیلی بودن چندان ربطی به جهان کودکی و نوجوانی ندارند. موضوع رمان در مورد جنگ و نابودی جهان است که آدمی شرور می‌خواهد دنیا را با اسلحه‌ی بزرگی نابود کند. ویلف به جنگ او می‌رود و نمی‌گذارد چنین اتفاقی بیافتد. موضوع دزدان دریایی، جنگ بین کشورها و نابودی دنیا موضوعات بزرگسالانه‌اند و از موارد ترس و خشونت داستان نیز شمرده می‌شوند. دربخش‌های مختلف کتاب، آلن که دزد دریایی‌ست و می‌خواهد دنیا را نابود کند، با الفاظ نامناسبی با ویلف حرف ‌ می‌زند و او را می‌ترساند. در این رمان موقعیت‌هایی وجود دارد که درعین‌حال که ویلف از آن‌ها سالم بیرون می‌آید اما می‌تواند برای کودکان حساس ترسناک ودلهره‌آور باشد. کودکان می‌توانند این رمان را به‌تنهایی بخوانند و با آن ارتباط برقرار کنند. کودکان باید بیاموزند که کارهای محیر‌العقول و بزرگ‌تر سن انجام دادن لزوماً نشانه‌ی شجاعت نیست و می‌توان در زندگی روزمره و در با انجام کارهای ساده برای خود و اطرافیان نیز شجاعت خود را نشان داد. توضیحات والدین یا مربی در مورد جنگ و اختلاف بین بزرگ‌سالان می‌تواند به فهم این کتاب کمک کند.

چکیده داستان

ویلف پسربچه‌ای است که از خیلی چیزها می‌ترسد. روزی همسایه‌ی آن‌ها آلن، که مردی شرور است تصمیم می‌گیرد مثل یکی از اجدادش که دزددریایی بود و همه به او احترام می‌گذاشتند و از او می‌ترسیدند، دزد دریایی بشود. ویلف از تصمیم او باخبر می‌شود و به حیاط همسایه می‌رود و توسط آهن‌ربا تمام پیچ و مهره و آچاری را که آلن برای ساختن کشتی‌اش دارد جمع می‌کند. ویلف خیال می‌کند آلن دیگر نمی‌تواند کشتی را بسازد، اما آلن دوباره پیچ ومهره را سفارش می‌دهد و کشتی را می‌سازد. روزی که آلن کشتی را به آب می‌ا‌ندازد تا گنج کشتی‌های دیگر را غارت کند، ویلف با خواهرش دات در ساحل مشغول بازی‌اند. آلن می‌آید و سطل بازی دات را برمی‌دارد برای اینکه به نظرش می‌رسد این سطل برای پیدا کردن گنج به دردش می‌خورد. دات شروع به گریه می‌کند و ویلف به دنبال گرفتن سطل شن‌بازی خواهرش دنبال آلن می‌رود و سوار کشتی‌اش می‌شود.دات هم دنبال ویلف می‌رود و کشتی ناگهان به راه می‌افتد. دراین‌بین ماجراهایی پیش می‌آید و درنهایت ویلف موفق می‌شود آلن را از شرارت‌هایش بازدارد.

کیفیت تصویر

کتاب از چند فصل کوتاه تشکیل شده است. متن طولانی است و روان بیان شده است. تصاویر در این کتاب مصور، همچون داستانش پویا هستند. تصویرگر بخش‌هایی از داستان را برای به تصویرکشیدن انتخاب کرده، که به خوبی لحظه‌های پر هیجان داستان را پیش‌روی مخاطب قرار می‌دهد. کنش شخصیت‌های داستان، حس‌و‌حال، هیجانات و تمام توصیفاتی که در متن آمده است را، تصویرگر به خوبی ترسیم کرده است. شخصیت‌پردازی‌ها و کنش‌هایشان باورپذیراند و مخاطب به خوبی می‌تواند در طول داستان با شخصیت‌ها همذات پنداری کند. طراحی حس‌های متفاوت، هیجانات سه شخصیت اصلی را به خوبی به مخاطب منتقل و او را تا انتهای داستان همراهی می‌کند. ترکیب بندی‌ها متنوع و سیال هستند. زاویه دیدهای متفاوت بر زیبایی کتاب افزوده است. فضاسازی‌های ساده و در عین حال کامل بر زیبایی تصاویر افزوده است. تکنیک با مهارت اجرا شده‌است و نصاویر کنتراست مناسبی دارند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما کسی بخواهد جهان را نابود کند شما چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟ - شما از چه چیزهایی می‌ترسید یا چه چیزهایی شما را نگران می‌کند؟ - وقتی‌که شما از چیزی می‌ترسید یا نگران می‌شوید چه‌کارهایی انجام می‌دهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده جرجیا پریچت
ناشر کتاب پارک
تعداد صفحات 105
نام مترجم لیدا هادی
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر جیمی لیتر
عرض کتاب 20
طول کتاب 15
نوع جلد نرم