پاندورا و پرنده

(Pandora )

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:آناهیتا آقازاده اردبیلی

5+

تمام شدن تنهایی روباهی به نام پاندورا با آمدن پرنده، رابطه‌ی دوستی و طبیعتی که با مهر ریشه می‌دواند

نویسنده: ویکتوریا ترنبول تصویرگر: ویکتوریا ترنبول

پاندورا و پرنده

(Pandora )
5+

تمام شدن تنهایی روباهی به نام پاندورا با آمدن پرنده، رابطه‌ی دوستی و طبیعتی که با مهر ریشه می‌دواند

نویسنده: ویکتوریا ترنبول

تصویرگر: ویکتوریا ترنبول

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شخصیت اصلی این داستان روباه کوچکی است به نام پاندورا. رفتار پاندورا شبیه به رفتار برخی کودکان گروه سنی پیشنهادی است که قلب بسیار مهربانی دارند و به موجودات دیگر توجه نشان می‌دهند. کودکانی که تنهایی را دوست ندارند و از تنها ماندن غمگین و افسرده می‌شوند نیز می‌توانند با این داستان ارتباط برقرار کنند. فضای داستان و حال و هوای آن در لطافتی کودکانه و صمیمی و ساده می‌گذرد. تخیل به‌کاررفته در داستان در جهان کودکی و نوجوانی قابل‌درک خواهد بود. اتفاق در داستان که پاندورا از پرنده‌ای بال شکسته نگهداری می‌کند تا خوب شود، ممکن است در زندگی برخی کودکان گروه سنی پیشنهادی پیش بیاید. نگهداری از حیوانات، محبت و لذت بردن در طبیعت و دوستی از عناصر جهان کودکی است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
رفتار دوستانه و همراه با مهربانی پاندورا نسبت به موجودی آسیب‌دیده و مراقبت و نگه‌داری از آن موجود می‌تواند برای کودکان در توجه به موجودات دیگر آموزنده و قابل‌توجه باشد. همچنین این داستان توجه کودکان را به دوستی، تنهایی، دوست پیداکردن، توجه به زندگی در طبیعت و حس زندگی‌بخش گیاهان و موجودات طبیعی، همچنین سرد و غم‌انگیز بودن زندگی در بین اشیاء بی‌جان جلب خواهد کرد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی روباه کوچکی به نام پاندورا است که از وسایل اسقاطی برای خود خانه‌ی قشنگی ساخته، اما همیشه تنها است. تنهایی پاندورا با آمدن پرنده‌ای تمام می‌شود. این داستان تخیلی در فضایی لطیف و همراه با تصاویری دل‌نشین، حال و هوایی آرام و مهربان ایجاد کرده است. این داستان معنای دوستی، رابطه با طبیعت و حس و حال زنده را به‌خوبی نشان می‌دهد. داستان این کتاب بیشتر همراه با تصاویر آن است که فهمیده می‌شود. به بعضی از مطالب داستان فقط اشاره می‌شود، اما تصاویر کتاب همه‌چیز را گویا و قابل‌درک می‌کنند. اغلب کودکان مخاطب این داستان می‌توانند زبان و لحن و حس و حال آن را بفهمند و با آن ارتباط برقرار کنند. کودکان گروه سنی پیشنهادی با خواندن این داستان و تماشای تصاویر آن با موضوعاتی همچون دوستی با موجودات دیگر، علاقه به دیگران صرف‌نظر از وجود تفاوت‌ها، مهربانی، اهمیت فضای پر گل و گیاه و طبیعی روبه‌رو می‌شوند. از این داستان می‌توان در خانواده و همچنین کلاس‌های فوق‌برنامه‌ی دبستان استفاده کرد و توجه کودکان را به موضوعات آن جلب کرد.

چکیده داستان

پاندورا در بین اسقاطی‌ها زندگی می‌کند. پاندورا از چیزهایی که مردم دور ریخته‌اند برای خودش خانه‌ای قشنگ درست کرده و چیزهای مختلف را تعمیر می‌کند. پاندورا تنها است و هیچ‌کس به دیدنش نمی‌آید، اما یک روز پرنده‌ای از آسمان می‌افتد و پاندورا او را پیدا می‌کند. بال پرنده شکسته شده است برای همین پاندورا از پرنده مراقبت می‌کند. پاندورا با پرنده دوست می‌شود و پرنده وقتی خوب می‌شود مدام به دیدن پاندورا می‌آید. به دلیل وجود پرنده و دانه‌هایی که به منقار می‌گیرد و پیش پاندورا می‌آورد، دوروبر پاندورا آرام‌آرام پر از گل و گیاه می‌شود و زندگی‌اش تغییر می‌کند.

کیفیت تصویر

تصاویر در این کتاب تصویری، همچون داستانش پویا هستند. نویسنده و تصویرگر این کتاب یک نفر است و به خوبی می‌توان شناخت تصویرگر از مخاطب و هماهنگی لازم میان متن و تصویر را مشاهده کرد. تصاویر روایت‌کننده و گسترش‌دهنده‌ی متن هستند. مخاطب به خوبی می‌تواند در طول داستان با شخصیت‌ اصلی همذات پنداری کند. تصویرگر کنش شخصیت‌های داستان، حس و حال، هیجانات و تمام توصیفاتی را که در متن آمده‌، به خوبی ترسیم کرده‌است. طراحی‌ها خلاقانه‌اند و چیره‌دستی تصویرگر به خوبی در آثار نمایان است. ترکیب بندی‌ها متنوع و سیال هستند. زاویه دیدهای متفاوت بر زیبایی کتاب افزوده است. تکنیک با مهارت اجرا شده‌است. رنگ‌های کدر از جذابیت تصاویر برای مخاطب خردسال کاسته است. فضاسازی‌های ساده و در عین حال پرجزئیات بر زیبایی تصاویر افزوده است. چاپ و انتخاب کاغذ گلاسه و گرافیک کتاب مناسب‌اند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما زندگی کردن در چه محیطی را بیشتر دوست دارید؟ - اگر حیوان کوچکی را ببینید که زخمی شده و به کمک شما نیاز دارد، چکار می‌کنید؟ - آیا تابه‌حال از چیزهایی که دیگران دور می‌ریزند استفاده کرده‌اید که چیزهایی جالب دیگری با آن‌ها بسازید؟

مشخصات کتاب
نویسنده ویکتوریا ترنبول
ناشر انتشارات پرتقال
تعداد صفحات 32
نام مترجم آناهیتا حضرتی کیاوندانی
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر ویکتوریا ترنبول
عرض کتاب 29
طول کتاب 22
نوع جلد نرم