پتسون به اردو می‌رود

(Wishing to Go Fishing )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

9+

ماجرای پتسون و گربه‌اش فیندوس که چادری قدیمی پیدا می‌کنند و تجربه‌ی یک شب بیرون ماندن از خانه.

نویسنده: سون نوردکوئیست تصویرگر: سون نوردکوئیست

پتسون به اردو می‌رود

(Wishing to Go Fishing )
9+

ماجرای پتسون و گربه‌اش فیندوس که چادری قدیمی پیدا می‌کنند و تجربه‌ی یک شب بیرون ماندن از خانه.

نویسنده: سون نوردکوئیست

تصویرگر: سون نوردکوئیست

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
مواجهه با اتفاقات و وسایلی که برای کودکان تازه و جدید هستند، از موارد جهان کودکی و نوجوانی است. در این داستان، فیندوس که تا به حال چادر و خوابیدن در آن را تجربه نکرده است؛ در مواجهه‌ی نخست خود با آن، شگفتی را تجربه می‌کند. پتسون با صبر و حوصله درباره‌ی این اتفاق جدید برای فیندوس توضیح می‌دهد و برای او برنامه‌ی سفر به کوه‌های اطراف و خوابیدن در چادر را برنامه می‌ریزد. تجربه‌ی همکاری پتسون و فیندوس و شگفتی فیندوس در مواجهه با اتفاقات جدید، می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
رفتاری که پتسون در برابر فیندوس دارد، نمونه‌ای از الگوی والدگری در داستان است و رابطه‌ای که پتسون با فندوس و مرغ‌ها در مزرعه دارد، سرشار از همدلی است که از موارد مهارت‌های زندگی داستان به شمار می‌رود.
محتوای بومی و فرهنگی
پتسون با پیدا شدن چادر، به فندوس پیشنهاد می‌دهد به کوه فی‌الد در لپ‌لند بروند. لپ‌لند منطقه‌ای در شمال فنلاند است که آشنایی با آن، از موارد بومی و فرهنگی داستان است.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
همسایه‌ی پتسون، او را دیده که شب را در چادر خوابیده، آن هم چادری که در مزرعه‌ی خود برپا کرده است، پتسون تصور می‌کند همسایه‌ها فکر می‌کنند که او آدم احمقی است.
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی مردی به نام پتسون است که با گربه و مرغ‌های خود در مزرعه‌ای زندگی می‌کند. فیندوس، گربه پتسون، در اتاق زیر شیروانی چادری قدیمی پیدا می‌کند و پتسون برای اینکه به او درباره‌ی چادر توضیح دهد، تصمیم می‌گیرد او را به سفری در طبیعت ببرد. در داستان اتفاقات جالبی رخ می‌دهد که گاه همراه با تخیل و کشف چیزهایی جدید است. اتفاقاتی که همراه با زبانی طنز روایت می‌شوند. داستان در دل خود پیام‌هایی همچون همدلی و جسارت برای کشف ناشناخته‌ها را دارد. داستان موارد زبان و گفتار پررنگی ندارد اما در جایی از آن که پتسون نگران قضاوت شدن از سمت همسایه‌ها است، به این فکر می‌کند که دیگران درباره‌ی او حرف می‌زنند و می‌گویند او آدم احمقی است که در مزرعه‌ی خود چادر برپا کرده است. داستان با لحنی ساده نوشته شده اما طولانی بودن آن، دنبال کردن خط داستانی را برای کودکان زیر نه سال دشوار می‌کند. مطالعه‌ی این کتاب برای کودکان بالای 9 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

یک روز که پتسون برای پیدا کردن وسایل مورد نیازِ اختراع جدیدش به اتاقک زیر شیروانی می‌رود، فیندوس چادری قدیمی را پیدا می‌کند. پتسون برای آنکه فیندوس دوست دارد درباره‌ی چادر بیش‌تر بداند، تصمیم می‌گیرد او را به سفری در طبیعت ببرد، اما با اصرار مرغ‌ها که دوست دارند با او بروند، منصرف می‌شود و چادرش را در مزرعه‌ی خودش برپا می‌کند و این‌گونه با فیندوس، یک شب خوابیدن در چادر را تجربه می‌کنند.

کیفیت تصویر

از آنجایی‌که نویسنده و تصویرگر این کتاب یک نفر است، تصاویر نیز همچون متن روایتگرند و جزءبه‌جزء داستان را با هیجان به تصویر کشیده‌اند. تصاویر سیال و پرتحرک و مملو از عناصر بصری چشم‌نواز است و تصویرگر به‌خوبی توانسته گوشه‌ای از زیبایی‌های طبیعی کشور سوئد را به تصویر بکشد. توجه به جزئیات و ریزه‌کاری‌ها در تمامی پلان‌ها این امکان را به مخاطب می‌دهد تا در لابه‌لای تصاویر به جستجو و کشفیاتی تازه بپردازد. شخصیت‌ها ملموس و پرکنش خلق‌شده‌اند و مشخصات ظاهری آن‌ها کاملاً با توصیفات موجود در متن مطابقت دارد. فیندوس تنها شخصیت حیوانی است که حرکاتی انسان‌نمایانه دارد، بر روی دوپا راه می‌رود و پوششی انسانی دارد. این طراحی در تمامی طول داستان یکسان صورت گرفته است. بهره‌گیری تصویرگر از پالت رنگی گسترده و استفاده از رنگ‌های شاد و درخشان، تصاویر را برای مخاطب جذاب کرده‌ است. از دیگر نکات مثبت تصاویر می‌توان به نماهای تازه و غیرتکراری در کنار زوایای دید متنوع اشاره کرد. تصویرگر بر تکنیک مورداستفاده و طراحی تسلط کامل دارد و به دلیل وجود ترکیب‌بندی‌های متنوع، خواننده از طولانی بودن متن خسته نمی‌شود. در بعضی پلان‌ها به علت در نظر نگرفتن فضای مناسب، متن در جای مناسبی قرار ندارد و قسمتی از آن بر روی تصاویر واقع‌شده که این کار علاوه بر اینکه از زیبایی تصاویر کاسته، خوانایی را با کمی مشکل همراه ساخته است. اندازه‌ی فونت انتخابی نیز با توجه به قطع کتاب ریز است و تک‌خوانی را برای مخاطبی که تازه شروع به خواندن کرده است، سخت می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تا به حال تجربه‌ی شب ماندن در طبیعت را داشته‌اید؟ تجربه‌ی خود را تعریف کنید. - فکر می‌کنید برای یک سفر به طبیعت، چه وسایلی نیاز دارید؟ - چرا پتسون برای همسایه‌ی خود تجربه‌ای تخیلی از سفرش با فندوس را تعریف کرد؟

مشخصات کتاب
نویسنده سون نوردکوئیست
ناشر انتشارات مبتکران ‌(کتاب‌های میچکا)
تعداد صفحات 28
نام مترجم نسرین وکیلی
سال انتشار 1987
سال انتشار در ایران 1385
تصویرگر سون نوردکوئیست
عرض کتاب 21
طول کتاب 27
نوع جلد نرم