پدر، پرچین و پسرها

(The animal hedge )

بررس متن: شادی هاشمی

بررس تصویر:شادی هاشمی

8+

ارتباط مرد کشاورز با طبیعت و حیوانات، تشویق فرزندانش به توجه به خواسته‌های واقعی و درونی‌شان

نویسنده: پل فلیش‌من تصویرگر: گرام ایباتولین ژانر: دانش اجتماعی

پدر، پرچین و پسرها

(The animal hedge )
8+

ارتباط مرد کشاورز با طبیعت و حیوانات، تشویق فرزندانش به توجه به خواسته‌های واقعی و درونی‌شان

نویسنده: پل فلیش‌من

تصویرگر: گرام ایباتولین

ژانر: دانش اجتماعی

بررس متن: شادی هاشمی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
در این داستان پسران کشاورز (از کودکی تا بزرگسالی) با پدر خود رابطه‌ی دوستانه‌ای دارند. آن‌ها در کنار یکدیگر شکست و فقر را تجربه می‌کنند، اما امیدشان را از دست نمی‌دهند. پسرها به تدریج و با رسیدن به دوره‌ی نوجوانی و جوانی، با کمک پدر هویت‌یابی،‌ استقلال و احساس توانایی را تجربه می‌کنند و پدر از آن‌ها و تصمیماتشان در انتخاب شغل حمایت می‌کند.
محتوای آموزشی
مخاطب با شیوه‌ی زندگی در مزرعه و مشاغل مرتبط، تا حدودی آشنا می‌شود. همچنین در این کتاب، در قالب داستان و به شکلی غیرمستقیم برخی مهارت‌های زندگی مطرح می‌شود.
الگوی شخصیتی
کشاورز د با فرزندانش ارتباطی خوب و صمیمانه دارد و آن‌ها را در تصمیم‌گیری و انتخاب‌هایشان حمایت می‌کند. او تفکر مثبت را در پسرانش تقویت می‌کند و به علایق آن‌ها احترام می‌گذارد. پسرها هم به پدر احترام می‌گذارند و قدردان او هستند. همه‌ی اعضای خانواده در مواجهه با اتفاقات وتغییرات از خود انعطاف نشان می‌دهند.
محتوای بومی و فرهنگی
مخاطب از طریق داستان و بخصوص تصاویر، با سبک زندگی روستایی در قرن‌های 18 و 19 میلادی در امریکا آشنا می‌شود.
ترس و خشونت
خشکسالی یکی از بلایای طبیعی است که در داستان باعث می‌شود کشاورز و فرزندانش همه‌ی حیوانات و مزرعه‌ی خودشان را از دست بدهند و این موضوع می‌تواند برای برخی کودکان همراه با تجربه‌ی ترس و اضطراب باشد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی زندگی مردی کشاورز است که در پیدا کردن راه مناسب و رسیدن سه فرزندش به خواسته‌ها و آرزوهایشان، آن‌ها را همراهی می‌کند. آن‌ها در کنار یکدیگر تجربیات زیادی به دست می‌آورند و سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند. زندگی آن‌ها، بخصوص شخص کشاورز دچار تغییر و تحولات زیادی می‌شود، اما او راهکارهایی مناسب پیدا می‌کند و به طور غیرمستقیم به فرزندانش و مخاطب طریقه‌ی مواجهه با مشکلات و پیدا کردن راه را نشان می‌دهد. فرزندان به تدریج مستقل می‌شوند، اما زحمات و کمک‌های پدر را فراموش نمی‌کنند و قدردان او هستند. این کتاب با کمک متن و تصاویر، مخاطب را با منطقه‌ی جغرافیایی، فرهنگ و نوع خاصی از زندگی آشنا می‌کند. کشاورز و فرزندانش در اثر خشکسالی همه‌ی اموال و حیوانات خود را از دست می‌دهند و این فقدان می‌تواند برای مخاطب تا حدودی اضطراب‌آور باشد.

چکیده داستان

کشاورزی همراه با سه پسرش در مزرعه‌ای زندگی می‌کند. او که عاشق مزرعه و حیواناتش است، بر اثر خشکسالی آن‌ها را از دست می‌دهد و مشغول ساخت ابزار می‌شود. او به دلیل علاقه‌ی همیشگی، پرچین‌های اطراف خانه‌اش را به شکل حیوانات مختلف هرس می‌کند. پدر با بزرگ شدن پسرها آن‌ها را تشویق می‌کند تا با دقت کردن به شکل پرچین‌ها، شغل آینده‌شان را انتخاب کنند. پسرها نیز هر کدام از همین طریق آن‌چه را از ته دل می‌خواهند انتخاب کرده و پس از رسیدن به موفقیت برای تشکر از پدر، حیوانات مورد علاقه‌‌ی او را دوباره برایش می‌خرند.

کیفیت تصویر

تصاویر زیبای کتاب به روایت تصویرگر؛ متناسب با فرهنگ، اقلیم و جغرافیای امریکا در دهه‌های 80 و 90 میلادی تصویر شده‌اند و تحت تاثیر هنر فولکلور و هنرمندان آموزش ندیده‌ی امریکایی هستند. فضاسازی و معماری، پوشش شخصیت‌ها و حتی صفحه‌آرایی کتاب نیز همگی هماهنگ با همین فرهنگِ تصویری طراحی شده‌اند و در القای حال‌وهوای کهن به مخاطب موفق عمل می‌کنند. برخی از تصاویر داخل قاب‌هایی قرار گرفته‌اند که با مهارت به شکل قدیمی و بافت چوب تصویر شده‌اند. شخصیت‌ها باورپذیر هستند و به شکلی واقعگرایانه و با نمایش گذر زمان بر چهره نشان داده‌شده‌اند. به فضاسازی‌ها بسیار توجه شده و جزئیات زیادی از زندگی در روستا نمایش داده‌شده‌است. رنگ‌ها پخته و متنوع هستند و غلبه بر رنگ‌های اکر، قهوه‌ای و سبز است. تکنیک اجرای زیبا و ماهرانه‌ای دارد. گرافیک کتاب قابل قبول است، اما قدری ناهماهنگی در قرارگیری و یا قرار نگرفتن تصاویر در کادرها دیده می‌شود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- آیا در انجام کارهایتان شکست را تجربه کرده‌اید؟ - به نظر شما چطور می‌توانیم به آرزوهایی که در قلبمان داریم برسیم؟ - تا‌به‌حال به شغل و حرفه‌ی مورد علاقه‌تان فکر کرده‌اید؟

مشخصات کتاب
نویسنده پل فلیش‌من
ناشر میچکا
تعداد صفحات 40
نام مترجم نسرین وکیلی
کلید واژه تلاش
سال انتشار 1983
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر گرام ایباتولین
عرض کتاب 28
نوع جلد نرم