پدر، پرچین و پسرها

(The animal hedge)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ارتباط مرد کشاورز با طبیعت و حیوانات، تشویق فرزندانش به توجه به خواسته‌های واقعی و درونی‌شان

سال: 1983
  بررس: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این داستان پسران کشاورز (از کودکی تا بزرگسالی) با پدر خود رابطه‌ی دوستانه‌ای دارند. آن‌ها در کنار یکدیگر شکست و فقر را تجربه می‌کنند، اما امیدشان را از دست نمی‌دهند. پسرها به تدریج و با رسیدن به دوره‌ی نوجوانی و جوانی، با کمک پدر هویت‌یابی،‌ استقلال و احساس توانایی را تجربه می‌کنند و پدر از آن‌ها و تصمیماتشان در انتخاب شغل حمایت می‌کند.
  کشاورز د با فرزندانش ارتباطی خوب و صمیمانه دارد و آن‌ها را در تصمیم‌گیری و انتخاب‌هایشان حمایت می‌کند. او تفکر مثبت را در پسرانش تقویت می‌کند و به علایق آن‌ها احترام می‌گذارد. پسرها هم به پدر احترام می‌گذارند و قدردان او هستند. همه‌ی اعضای خانواده در مواجهه با اتفاقات وتغییرات از خود انعطاف نشان می‌دهند.
  مخاطب با شیوه‌ی زندگی در مزرعه و مشاغل مرتبط، تا حدودی آشنا می‌شود. همچنین در این کتاب، در قالب داستان و به شکلی غیرمستقیم برخی مهارت‌های زندگی مطرح می‌شود.
  مخاطب از طریق داستان و بخصوص تصاویر، با سبک زندگی روستایی در قرن‌های 18 و 19 میلادی در امریکا آشنا می‌شود.
  خشکسالی یکی از بلایای طبیعی است که در داستان باعث می‌شود کشاورز و فرزندانش همه‌ی حیوانات و مزرعه‌ی خودشان را از دست بدهند و این موضوع می‌تواند برای برخی کودکان همراه با تجربه‌ی ترس و اضطراب باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی زندگی مردی کشاورز است که در پیدا کردن راه مناسب و رسیدن سه فرزندش به خواسته‌ها و آرزوهایشان، آن‌ها را همراهی می‌کند. آن‌ها در کنار یکدیگر تجربیات زیادی به دست می‌آورند و سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند. زندگی آن‌ها، بخصوص شخص کشاورز دچار تغییر و تحولات زیادی می‌شود، اما او راهکارهایی مناسب پیدا می‌کند و به طور غیرمستقیم به فرزندانش و مخاطب طریقه‌ی مواجهه با مشکلات و پیدا کردن راه را نشان می‌دهد. فرزندان به تدریج مستقل می‌شوند، اما زحمات و کمک‌های پدر را فراموش نمی‌کنند و قدردان او هستند. این کتاب با کمک متن و تصاویر، مخاطب را با منطقه‌ی جغرافیایی، فرهنگ و نوع خاصی از زندگی آشنا می‌کند.
  کشاورز و فرزندانش در اثر خشکسالی همه‌ی اموال و حیوانات خود را از دست می‌دهند و این فقدان می‌تواند برای مخاطب تا حدودی اضطراب‌آور باشد.

  چکیده داستان

  کشاورزی همراه با سه پسرش در مزرعه‌ای زندگی می‌کند. او که عاشق مزرعه و حیواناتش است، بر اثر خشکسالی آن‌ها را از دست می‌دهد و مشغول ساخت ابزار می‌شود. او به دلیل علاقه‌ی همیشگی، پرچین‌های اطراف خانه‌اش را به شکل حیوانات مختلف هرس می‌کند. پدر با بزرگ شدن پسرها آن‌ها را تشویق می‌کند تا با دقت کردن به شکل پرچین‌ها، شغل آینده‌شان را انتخاب کنند. پسرها نیز هر کدام از همین طریق آن‌چه را از ته دل می‌خواهند انتخاب کرده و پس از رسیدن به موفقیت برای تشکر از پدر، حیوانات مورد علاقه‌‌ی او را دوباره برایش می‌خرند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبای کتاب به روایت تصویرگر؛ متناسب با فرهنگ، اقلیم و جغرافیای امریکا در دهه‌های 80 و 90 میلادی تصویر شده‌اند و تحت تاثیر هنر فولکلور و هنرمندان آموزش ندیده‌ی امریکایی هستند. فضاسازی و معماری، پوشش شخصیت‌ها و حتی صفحه‌آرایی کتاب نیز همگی هماهنگ با همین فرهنگِ تصویری طراحی شده‌اند و در القای حال‌وهوای کهن به مخاطب موفق عمل می‌کنند. برخی از تصاویر داخل قاب‌هایی قرار گرفته‌اند که با مهارت به شکل قدیمی و بافت چوب تصویر شده‌اند. شخصیت‌ها باورپذیر هستند و به شکلی واقعگرایانه و با نمایش گذر زمان بر چهره نشان داده‌شده‌اند. به فضاسازی‌ها بسیار توجه شده و جزئیات زیادی از زندگی در روستا نمایش داده‌شده‌است. رنگ‌ها پخته و متنوع هستند و غلبه بر رنگ‌های اکر، قهوه‌ای و سبز است. تکنیک اجرای زیبا و ماهرانه‌ای دارد. گرافیک کتاب قابل قبول است، اما قدری ناهماهنگی در قرارگیری و یا قرار نگرفتن تصاویر در کادرها دیده می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا در انجام کارهایتان شکست را تجربه کرده‌اید؟
  – به نظر شما چطور می‌توانیم به آرزوهایی که در قلبمان داریم برسیم؟
  – تا‌به‌حال به شغل و حرفه‌ی مورد علاقه‌تان فکر کرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده پل فلیش‌من
  ناشر میچکا
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم نسرین وکیلی
  سال انتشار ۱۹۸۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر گرام ایباتولین
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم