رفیق...از اشتباه کردن نترس! مسئولیت‌پذیر باش

(How to take the ache out of mistakes)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۰ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

روش‌هایی برای قبول اشتباهات، درس گرفتن از آن‌ها و بخشیدن خود و دیگران

سال: 2019
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پرداختن به خلق و خوهای دوره‌ی نوجوانی مهم‌ترین شاخصه‌ی جهان نوجوانی کتاب است. آرمان‌گرایی و ترس از اشتباه یکی از بخش‌های کتاب است. نویسنده ارتباط بین کمال‌گرایی در نوجوانان و ترس آن‌ها از اشتباه را به‌خوبی توضیح داده است. در انتهای این بخش امتحان کوچکی قرار دارد. مخاطب با پاسخ به این 5 سوال می‌توان بفهمد چقدر به کمال‌گرایی تمایل دارد. نپذیرفتن اشتباهات و مسئولیت آن‌ها ممکن است به رابطه با اعضای خانواده و یا دوستان آسیب بزند. در این کتاب به روابط نوجوان با اعضای خانواده، و دوستان و همین‌طور به احساسات مختلف دوران نوجوانی مانند حسادت، ترس و ... پرداخته شده است.
  در این کتاب به مسولیت‌پذیری در مواجهه با اشتباهاتی که از ما سر می‎زند توجه شده ‌است. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد الگوی شخصیتی کتاب وجود دارد پذیرش خطا و اشتباه هست. همه‌ی انسان‌ها حق دارند خطا و تجربه کنند، اما لازم است مسئولیت خطای خود را بپذیرند و در این موضوع نوعی خودآگاهی و خودشناسی هم وجود دارد. اشتباهات ممکن است عمدی یا سهوی باشد، اما در اشتباهات عمدی ممکن است دیگران از کار ما صدمه ببینند. گاهی افراد برای پنهان کردن اشتباه خود دروغ می‌گویند. در کتاب به دلایل دروغ گفتن هم اشاره شده است.
  نترسیدن از اشتباهات، مسئولیت‌پذیر بودن و پذیرش اشتباهات و تلاش برای جبران آن‌ها همه به توسعه مهارت‌های مدیریت فردی کمک خواهند کرد که از موضوعات مهم مطرح شده در کتاب هستند. صفحاتی از کتاب به عذرخواهی کردن اختصاص داده شده ‌است. کتاب توصیه‌هایی برای انتخاب هوشمندانه کلمات هنگام عذرخواهی به خواننده دارد. مثلا هنگام عذرخواهی از معلم باید از کلمات مودبانه استفاده کرد و از دوستان کلمات صمیمانه‌تر.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب درباره‌ی مسئولیت‌پذیر بودن در برابر اشتباهات عمدی یا غیرعمدی و تلاش برای جبران آن‌هاست. مخاطب در این کتاب با انواع اشتباهات آشنا می‌شود. بخش مهمی از کتاب به مرحله‌ی بعد از پذیرش اشتباه و جبران آن پرداخته است. کتاب سعی می‌کند با ارائه‌ی راهکارهای عملی به مخاطب آموزش دهد چگونه اشتباهات خود را جبران کند. گاهی ترس یا کمال‌گرایی در نوجوانان باعث می‌شود آن‌ها اشتباه خود را با یک دروغ جبران کنند. کتاب معتقد است مرحله‌ی پیش از جبران اشتباه، پذیرش و مسئولیت‌پذیر بودن است. و بعد از جبران باید از آن اشتباه درس گرفت. آموزش مهارت‌های مدیریت فردی موضوعی است که این کتاب با ارائه‌ی راهکارها و روش‌های عملی به آن پرداخته است.
  این کتاب از مجموعه‌ی 14 جلدی مهارت‌های آدم بودن است. این مجموعه راهکارهایی را به مخاطب پیشنهاد می‌دهد تا با چالش‌های دوره‌ی نوجوانی بهتر کنار بیاید، کمتر دچار دردسر شود و در کنار دوستان و خانواده این دوران را به خوبی پشت سر بگذارد تا با آمادگی روانی بهتری به دوران جوانی پا بگذارد. متن کتاب باوجود نمونه‌های ملموس، برای مخاطب کسالت‌آور نبوده و حتی گاهی لحنی طنز به خود می‌گیرد. تصاویر نیز در افزایش جذابیت اثر نقش زیادی داشته‌اند. لحن طنز متن در تصاویر تقویت شده و شخصیت‌ها باورپذیر کار شده‌اند.

  چکیده داستان

  کتاب با رویکردی آموزشی به موضوع اشتباه کردن و پذیرش مسئولیت اشتباهات در نوجوانان می‌پردازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  در این کتاب مصور، تصویرگر سعی کرده است بخش‌هایی مهم از متن را تصویر کند. همینطور اضافه کردن لحن طنز به تصاویر باعث جذابیت بیشتر کتاب برای مخاطب خواهد شد. تصاویر با افزودن جزئیات و بالن‌های نوشته، باعث گسترش متن می‌شوند و مخاطب زمانی را صرف خوانش آن‌ها خواهد کرد. با توجه به گروه سنی مخاطب، اجرای تصاویر به صورت تک‌رنگ انتخاب مناسبی بوده است. کتاب شخصیت‌های متعددی دارد. همه‌ی شخصیت‌ها پرکنش تصویر شده‌اند. مهارت در طراحی حالت‌های گوناگون شخصیت‌ها از ویژگی‌های خوب تصاویر است. طراحی گرافیک و آماده‌سازی کتاب برای نسخه‌‌ی فارسی نیز به خوبی صورت گرفته و کتاب از چاپ مطلوبی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تابحال پیش آمده کاری را از ترس اشتباه کردن، انجام ندهید؟
  شما چه اشتباهاتی را عمدی و چه اشتباهاتی را غیر عمدی انجام داده‌اید؟
  به نظر شما برای جبران اشتباهات چه روش‌های دیگری وجود دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کیمبرلی فلتس تیلور- اریک براون
  ناشر ایران‌بان
  تعداد صفحات ۱۲۸
  نام مترجم ژاله نوینی
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر استیو مارک
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم