اپوش

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای اپوش دیو خشکسالی و ماجراجویی برای پیدا کردن زیبایی در خود همراه با پذیرش خود

سال: 1398
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اپوش بعد از مواجهه با چهره‌ی خود و زمانی‌که احساس می‌کند چهره‌اش زشت است احساس ترس، خشم، عصبانیت، تنهایی و غم را تجربه می‌کند. حیوانات نیز به دلیل اینکه اپوش جثه‌ی بزرگ‌تری نسبت به آنها دارد و همچنین دیو خشکسالی است، از او می‌ترسند. او از اینکه همه‌ی حیوانات فکر می‌کنند او زشت است، احساس شکست می‌کند. او سفری را آغاز می‌کند تا موجوداتی دیگر بپرسد که زشت است یا زیبا. اپوش درنهایت و پس از ماجراجویی‌های بسیار موفق می‌شود مفهوم زشتی و زیبایی را درک کند.
  اپوش برای حل مشکلی که با آن مواجه شده به دنبال راه‌حل می‌گردد و با امیدواری به ماجراجویی ادامه می‌دهد. او درنهایت با درخواست کمک از آینه به پاسخ می‌رسد و با پیدا کردن تفکر مثبت، هویت خود را می‌پذیرد. همراه با داستان کودکان با رویکرد تفکر انتقادی نیز آشنا می‌شوند و در می‌یابند پاسخ حیوانات به اپوش همیشه درست نیست و با تغییر دیدگاه می‌توان اپوش را زیبا دانست. او پس از صحبت با آینه، به خودآگاهی می‌رسد و نقاط ضعفش را می‌پذیرد.
  در داستان از کلمه‌ی پدرکشتگی استفاده شده که مناسب گروه سنی مخاطب نیست. علاوه‌بر آن قسمتی از داستان به صورت شکسته‌نویسی نوشته شده است که برای کودکان کوچک مناسب نیست.
  کودکان با خواندن داستان با مفاهیمی مانند پذیرش خود، هویت‌یابی، تاکید روی تلاش و اهمیت همدلی آشنا می‌شوند. همچنین اطلاعاتی درباره‌ی محیط زیست، نقش آب در حفظ آن و خشکسالی نیز به دست می‌آورند.
  اپوش پس از اینکه جوابی که می‌خواهد را از دیگران دریافت نمی‌کند، با خشم به آن‌ها آسیب می‌زند؛ برای مثال چشمان موش را نابینا می‌کند و یا قسمتی از بدن مارمولک را تبدیل به سنگ می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی اپوش دیو خشکسالی است که فکر می‌کند زیباترین دیو جهان است تا اینکه تصویر خود را در آینه می‌بیند و می‌ترسد. اپوش سفری را آغاز می‌کند تا از دیگران درباره‌ی زشت یا زیبا بودن خود بپرسد. درنهایت او پس از صحبت با آینه، درک جدیدی در مورد زشتی و زیبایی پیدا می‌کند. داستان کودکان را تشویق می‌کند خود را همانگونه که هستند بپذیرند و دوست داشته باشند و همچنین آن‌ها را با موضوعی مانند قضاوت کردن آشنا می‌کند.
  در داستان صحنه‌هایی مانند قطع عضو مارمولک و صحنه‌های دیگری از خشم دیو نسبت به موجودات وجود دارد که ممکن است برای کودکان کوچکتر دلهره‌آور باشد.

  چکیده داستان

  اپوش دیو خشکسالی است، او تصور می‌کند زیباترین دیو جهان است تا اینکه چهره‌ی خود را در آینه می‌بیند. اپوش بعد از شکستن آینه به دنبال پاسخ این سوال که آیا من زشت هستم، به راه می‌افتد و این سوال را از همه‌ی حیواناتِ سر راهش می‌پرسد. تا اینکه درنهایت آینه به او می‌آموزد که چهره‌ی خودش را با همنوعانش مقایسه کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن داستان هم‌راستا با تصاویر کتاب است و برای گروه سنی مخاطب قابل درک است. شخصیت‌ها باورپذیرند و احساساتی مانند خشم، ترس و غم به وضوح در چهره‌ی آنها قابل تشخیص است. نشان دادن کنش و حرکت در شخصیت‌ها آنها را برای مخاطب باورپذیر می‌کند. در تصاویر از رنگ‌های تیره و کدر استفاده شده که با توجه به شخصیت دیو در داستان و خشکسالی‌هایی که ایجاد کرده است، می‌توان انتخاب این پالت رنگی را متناسب با مفهوم داستان دانست. فضاسازی در داستان متنوع است. گرافیک و صفحه‌آرایی ساده و همین‌طور کیفیت بالای چاپ و جنس کاغذ از ویژگی‌های مثبت کتاب است. همچنین نام کتاب بر روی جلد برش خورده است که از ویژگی‌های خلاقانه‌ی کتاب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما در بیابان‌ها چه حیواناتی توانایی زندگی دارند؟ و چه حیواناتی در نبود آب نمی‌توانند زندگی کنند؟
  فکر می‌کنید زیبا بودن چه معنایی دارد؟ در دنیای اطراف شما چه چیزهایی وجود دارد که زیبا هستند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده محمد طلوعی
  ناشر کتاب چ (نشر چشمه)
  تعداد صفحات ۴۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر سحر حق گو
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد سخت