قلب من می‌روید

(My Heart)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تجربه‌ی احساسات و هیجانات در موقعیت‌های مختلف همراه با امید برای مدیریت آن‌ها

سال: 2019
  بررس تصویر: زهرا درایتی
  بررس متن: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تجربه‌ی احساسات مختلف، پذیرش و به رسمیت شناختن آن‌ها، بخش مهمی از جهان کودکی‌ست. در این کتاب به تجربه‌ی احساسات به ظاهر ناخوشایندی نظیر غم، نگرانی و ناامیدی اشاره شده و در کنار آن همچنین به امیدواری بر بهبود شرایط و تجربه‌های خوشایند هم پرداخته شده‌است. این تجربه‌ها به زبان تمثیلی و در قالب متن و تصاویر پرداخته شده که با تخیل مخاطب در ارتباط است.‌
  در این کتاب به تعدادی از مهارت‌های زندگی به شکلی غیرمستقیم پرداخته می‌شود. در عین پذیرش احساسات مختلف، بر تفکر خلاق و مثبت تاکید می‌شود. کتاب این پیام را به کودک منتقل می‌کندکه می‌تواند احساسات خود را ابراز کرده و به او این نوید را می‌دهد که قادر به مدیریت آن‌ها نیز خواهد بود. علاوه بر آن کتاب به پذیرش نقش هر کس در تجربه‌ی احساسات خود می‌پردازد و امید تواناییِ بازگشت به حالت تعادل، بعد از مواجهه با ناراحتی، را به کودک می‌دهد.
  متن و تصاویر این کتاب تمثیلی هستند و تفکر تخیلی و انتزاعی مخاطب را تقویت می‌کنند. همچنین تعدادی از مهارت‌های زندگی را به صورت غیرمستقیم آموزش داده و به کودک می‌آموزد که در نوع نگاهش به مسائل و احساسات مختلفی که تجربه می‌کند نقش و مسئولیت اصلی را دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب تصویری، داستانی ندارد. متن شامل جملات کوتاه و تمثیلی در توصیف حالات احساسی مختلف است که به زبانی شاعرانه نوشته شده‌است. در کتاب به احساسات پرداخته می‌شود و مخاطب به پذیرش این احساسات و امید به شرایط بهتر تشویق می‌شود. برخی مهارت‌های زندگی از جمله ابراز خود، کنترل هیجانات و احساسات، برگشتن به حالت تعادل و پذیرش مسئولیت به شکل غیرمستقیم به مخاطب منتقل می‌شود. تصاویر همراه خوبی برای متن کتاب هستند و در انتقال حال‌وهوای آن موفق عمل می‌کنند. متن و تصویر کتاب در کنار یکدیگر تفکر خلاق و انتزاعی را در کودک تقویت می‌کنند.

  چکیده داستان

  کتاب در قالب متنی کوتاه به حالات روحی و عاطفی مختلف انسان‌ها می‌پردازد؛ این‌که برای قلب ما در شرایط مختلف چه اتفاقی می‌افتد و چه احساساتی را تجربه می‌کنیم.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  روایت متن داستانی نیست و در هر فریم یک موقعیت یا حس بیان شده که مفهوم آن با تصاویر تکمیل می‌شود و هر فریم با الهام از آن حس یا موقعیت اجرا شده است. شخصیت‌پردازی با طراحی قوی اجرا شده و شخصیت‌های کتاب نیز دوست‌داشتنی هستند. تماشای هر فریم، به مخاطب حس تماشای عکس را می‌دهد، که البته با ماهیت متن همخوانی دارد. تصویرگر در فضاسازی موفق بوده است؛ فضا‌ها مرتبط با محتوای هر فریم، حال و هوای شخصیت‌ها و موقعیت آنان را به‌خوبی بیان می‌کند. تکنیک به کار برده شده در تصاویر ترکیب مواد است که طراحی قوی و همچنین اجرای درست تکنیک مخاطب را به تماشای تصاویر کتاب جذب می‌کند. استفاده از رنگ زرد، در زمینه‌ی اغلب مشکی و خاکستری فریم‌ها حس امید و دوست داشتن را به مخاطب منتقل می‌کند. پیشنهاد ناشر برای کتاب مخاطب بالای 3 سال است، اما انتزاعی بودن تصاویر در بیان احساسات، تکنیکی که تصویرگر انتخاب کرده و همچنین نشان دادن جزییات بسیار در فضاسازی و شخصیت پردازی، برای گروه سنی دبستان قابل درک خواهد بود.
  جنس کاغذ، کیفیت چاپ و همچنین صفحه‌آرایی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظرتان وقتی غمگین هستید، قلب‌تان چه شکل و رنگی دارد؟ وقتی خوشحال می‌شوید چطور؟
  – به نظرتان چه کسی تصمیم می‌گیرد که ما چه احساسی داشته باشیم؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کورینا لویکن
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم آناهیتا حضرتی
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر کورینا لویکن
  عرض کتاب ۱۶
  نوع جلد نرم