من هم می‌ترسم

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای تقابل پسر کوچولو با ترس‌های روزمره، کشف راه‌حلی جدید با کمک مدیریت احساسات، شجاعت و انعطاف‌پذیری نسبت به مشکلات

سال: 1399
  بررس تصویر: آیلار عباس زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پسر کوچولوی داستان با انجام دادن بسیاری از فعالیت‌ها در خانه، مدرسه و بیرون، احساس ترس را تجربه می‌کند و این موضوع مانع انجام دادن کارهایی که دوست دارد می‌شود. وقتی دلهره و ترس به سراغ او می‌آید ناامیدی و تنهایی را لمس می‌کند. پسرک باتجربه‌ی ترس و مشاهده‌ی این حس در والدینش به درک مناسبی از این موقعیت می‌رسد و با انجام فعالیت‌هایی که دوست دارد احساس توانایی می‌کند.
  پسر کوچولو با خودآگاهی تصمیم می‌گیرد راهی پیدا کند تا احساس ترس، مانع از انجام دادن کارهایی که دوست دارد نشود. او با شجاعت، مهارت حل مسئله و انعطاف‌پذیری بر ترس خود غلبه می‌کند و با انجام دادن فعالیت‌های جدید احساسات را در خود مدیریت می‌کند.
  مدیریت احساسات و خودآگاهی به پسر کوچولو برای مقابله با ترس کمک می‌کند. همراه با داستان، کودکان با مضامینی چون تصمیم‌گیری، حل مسئله و انعطاف‌پذیری آشنا می‌شوند.
  پسر کوچولو در داستان از تجربه‌ی موقعیت‌هایی چون تاریکی، رعدوبرق، خراب‌کاری و ... می‌ترسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسر کوچولویی است که به معرفی ترس‌هایش می‌پردازد. موقعیت‌هایی مانند؛ ترس از تاریکی، درختان بزرگ، استخر، خراب‌کاری، زنبور و … به او احساس ناتوانی و ناامنی می‌دهد. پسر کوچولو از مسیر تجربه کردن ترس‌ها به درک درستی از احساساتش می‌رسد و تصمیم می‌گیرد برای مقابله با ترس‌ها با آن‌ها رو به رو شود. تقابل با ترس‌ها به او احساس توانایی می‌دهد و با شجاعت کارهایی که دوست دارد را انجام می‌دهد. نویسنده در داستان کودکان را با موضوع مهم و پرتکرار ترس آشنا می‌کند و کودکان با بسیاری از موقعیت‌های داستان همزادپنداری می‌کنند. در دل داستان مهارت‌های حل مسئله، تصمیم‌گیری و خودآگاهی پررنگ شده است. تصاویر کارتونی، زیبا و پر جزئیات کتاب لذت خواندن را دوچندان می‌کند.

  چکیده داستان

  پسر کوچولو در داستان از چیزهای زیادی می‌ترسد چیزهایی مثل؛ پریدن داخل استخر، خراب‌کاری، زمین خوردن، تاریکی و … . او یک به یک ترس‌هایش را معرفی می‌کند و راه حل انتخابی او برای مقابله با ترس‌ها، رو به رو شدن با آن‌ها و انجام دادن کارهایی است که بسیار دوست دارد. شعار پسر کوچولو این است؛ من می‌ترسم ولی انجام می‌دهم.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب به‌خوبی متن را همراهی و موضوع ترس را به مخاطب منتقل می‌کنند. تصاویر از یکپارچگی برخوردارند و تصویرگر در نیمه اول داستان با توجه به غالب بودن احساس ترس از پالت رنگی تیره استفاده کرده است و در نیمه دوم، رنگ‌ها جذابیت بیشتری دارند. تکنیک تصاویر با متن هماهنگی دارد و از جزئیات کافی برخوردار است. شخصیت‌ها ساده و باورپذیرند و احساسات به خوبی قابل‌درک است. تصاویر زوایای دید متنوعی دارند و بزرگ‌نمایی برخی از شخصیت‌ها باعث تأکید بر روی آن‌ها می‌شود. جزئیات در فضاسازی‌ها تمرکز بیشتری از خواننده طلب می کند. اندازه‌ی فونت و جانمایی متن در صفحه‌ها برای گروه سنی کتاب مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی و کاغذ هم همین‌طور.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  قرار گرفتن در چه موقعیت‌هایی شما را می‌ترساند؟ راه‌حل شما برای مقابله با این ترس‌ها چیست؟
  از والدین خود بپرسید چه موضوعاتی برای آن‌ها ترسناک است؟ در چه موضوعاتی احساسات مشترکی دارید؟
  به نظر شما کدام یک از ترس‌های پسرک عجیب است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده غزال موسوی
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر تل کوئیلو
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد سخت