چرا مامان و بابا دوستم دارند؟

(Dis papa pourquoi tu m’aimes)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجراجویی فیلو برای رسیدن به پاسخ با همراهی، همدلی و حمایت عروسکش همراه با اهمیت تلاش

سال: 1393
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اغلب کودکان در سال‌های اولیه زندگی پرسش‌های زیادی در ذهن دارند که به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند دنیای پیرامونشان را کشف کنند. فیلو در داستان یک پرسش مهم و سخت دارد، اینکه چرا پدرش او را دوست دارد؟، اما پدر نمی‌تواند پاسخی به او بدهد و به همین دلیل فیلو احساس ناامیدی و درک نشدن را تجربه می‌کند.سوف، عروسک فیلو، با دوستی، همدلی کردن و همراهی تلاش می‌کند همواره فیلو را نسبت به سوالش کنجکاو نگه دارد و او را به ماجراجویی دعوت و تشویق می‌کند. فیلو با هر بار پرسیدن سوالش و دریافت نکردن جوابی مناسب احساس تنهایی و شکست بیشتری را تجربه می‌کند، اما سوف او را تشویق می‌کند تا به پرسیدن ادامه دهد و ناامید نشود. در پایان و با تلاش پدر برای یافتن پاسخی مناسب، فیلو احساس حمایت شدن و مورد توجه بودن را از جانب پدر دریافت می‌کند.
  سوف عروسک فیلو با همراهی و همدلی کردن فیلو را تشویق می‌کند به تلاش خود ادامه دهد و پاسخ‌های اشتباه از دیگران او را قانع نکند. سوف با مهارت تفکر انتقادی به فیلو می‌آموزد هر پاسخی که از دیگران دریافت می‌کند همیشه درست نیست و باید به تلاش خود برای یافتن پاسخی درست ادامه دهد. در پایان پدر با حمایت و همدلی کردن با فرزندش، پاسخ سوال او را می‌دهد. با اینکه پدر در ابتدای داستان به درخواست فیلو توجه نمی‌کند، در انتهای داستان تلاش می‌کند با دغدغه‌ی کودک خود همدلی کرده و پاسخی برای سوال او بیابد.
  در داستان مفاهیمی مانند روش‌های حل‌مسئله، پرسشگری، تاکید روی تلاش، تفکر مثبت، دوستی و همدلی کردن تاکید شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسر کوچکی به نام فیلو است که به همراه عروسکش سوف به دنبال پاسخ این پرسش می‌گردد که چرا پدرش او را دوست دارد. فیلو در ابتدا پاسخ سوال خود را از پدر دریافت نمیکند و ناامید می‌شود، اما با همدلی و حمایت عروسکش دست از تلاش برنمی‌دارد و به دنبال پاسخ خود ماجراجویی را آغاز می‌کند. سوف عروسک فیلو مهارت‌های مختلفی را به او می‌آموزد مانند مهارت تفکر مثبت، تفکر انتقادی، تاکید روی تلاش و پرسشگری. در نهایت پدر فیلو پاسخ فرزندش را پیدا می‌کند. تلاش پدر برای یافتن پاسخ و ارتباط با فیلو همراه با درک محبت پدر و احساس امنیت است.

  چکیده داستان

  فیلو سوال پرسیدن را دوست دارد و سوال‌های زیادی می‌پرسد. فیلو از پدر می‌پرسد که چرا او را دوست دارد، اما پدر موفق نمی‌شود جواب درستی به فیلو بدهد، بنابراین او با عروسکش، ماجراجویی را آغاز می‌کند تا بتواند جواب سوالش را پیدا کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر هم‌راستا با متن کتاب هستند و برای گروه سنی مخاطب مناسب‌اند. شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی‌اند و حالات چهره و احساسات آنان در موقعیت‌های مختلف به‌خوبی نشان داده شده است. در تصویرسازی‌ها از رنگ‌های متنوع و شاد استفاده شده است. فضاسازی جزئیات زیاد و سرگرم کننده‌ای دارد که در زمینه‌ای سفید قرار گرفته‌اند. قطع کتاب برای گروه سنی معرفی شده مناسب است و کیفیت چاپ، طراحی و نوع کاغذ انتخاب شده نیز مناسب هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام عروسکتان را بیشتر از همه دوست دارید؟
  با نگاه کردن به چهره‌ی عروسک فیلو، می‌توانید تشخیص دهید در چه حالت‌هایی ناراحت و یا کلافه است؟
  برای پیدا کردن پاسخ سوال‌هایتان چه راه‌هایی را امتحان کرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اسکار برونیفیه
  ناشر پیدایش
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم رویا خوئی
  شماره جلد ۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر دلفین دوران
  عرض کتاب ۱۸
  نوع جلد سخت