چرا نمی‌توانم هرکاری که دلم می‌خواهد انجام دهم؟

(Pourquoi je ne fais pas ce que je veux?)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فیلو و عروسکش سوف در حال ماجراجویی برای کشف پاسخ سوالی مهم، همراه با اهمیت تلاش

سال: 1393
  بررس تصویر: آیلار عباسزاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اغلب کودکان در سال‌های اولیه‌ی زندگی پرسش‌های زیادی در ذهن دارند که در کشف دنیای پیرامون به آن‌ها کمک زیادی می‌کند. فیلو در داستان یک پرسش مهم و سخت دارد، اینکه چرا نمی‌تواند هرکاری که دلش می‌خواهد انجام بدهد. درابتدا پدر بزرگ پاسخ فیلو را نمی‌دهد و فیلو ناامیدی را تجربه می‌کند. سوف عروسک فیلو با دوستی، همدلی کردن، همراهی و حمایت از او تلاش می‌کند همواره فیلو را نسبت به سوالش کنجکاو نگه دارد و او را به ماجراجویی تشویق می‌کند. فیلو با هر بار پرسیدن سوالش و دریافت نکردن جواب مناسب احساس تنهایی و شکست بیشتری را تجربه می‌کند، او در این مسیر احساسات مختلفی مانند حسادت و احساس کوچک‌تر بودن را تجربه می‌کند. درنهایت پدربزرگ فیلو جواب او را می‌دهد و فیلو احساس حمایت شدن و مورد توجه بودن را از جانب پدربزرگ دریافت می‌کند.
  سوف عروسک فیلو با همراهی و همدلی کردن فیلو را تشویق می‌کند تا به تلاش خود ادامه دهد و پاسخ‌های اشتباه او را قانع نکند. سوف در مسیر این ماجراجویی با مهارت تفکر انتقادی به فیلو می‌آموزد هر پاسخی که از دیگران دریافت می‌کند همیشه درست نیست و باید با صبر و پشتکار به تلاش خود ادامه دهد. در پایان پدربزرگ با حمایت و همدلی کردن با نوه‌اش ، پاسخ سوال او را می‌دهد.
  پدر فیلو در برخی از موقعیت‌ها که فیلو دوست دارد کارهای مختلفی را با هم انجام دهند به او می‌گوید که دمدمی است و حرفش را عوض می‌کند.
  کودکان همراه با داستان مفاهیمی مانند روش‌های حل مسئله، پرسشگری، تاکید روی تلاش، تفکر مثبت، دوستی، همدلی کردن، والدگری صحیح، صبر، پذیرش خود، انعطاف پذیری و تفکر خلاق را می‌آموزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پسر کوچکی به نام فیلو است که همراه با عروسکش سوف به دنبال پاسخ این سوال است که چرا نمی‌تواند هرکاری که دلش می‌خواهد انجام دهد؟ فیلو که پاسخ سوالش را از پدربزرگ نگرفته، ناامید می‌شود، اما با همدلی و حمایت عروسکش دست از تلاش برنمی‌دارد و به دنبال پاسخ ماجراجویی را آغاز می‌کند. سوف، عروسک فیلو، مهارت‌های مختلفی را به او می‌آموزد مانند مهارت تفکر مثبت، تفکر انتقادی و پرسشگری. در کنار مفاهیم اصلی داستان مفاهیمی مانند صبر، انعطاف‌پذیری، پذیرش خود و تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف وجود دارد. در پایان پدربزرگ پاسخ نوه‌اش را پیدا کرده و فیلو احساس حمایت شدن و مورد توجه بودن را تجربه می‌کند.
  مطالعه‌ی کتاب برای کودکان بالای 8 سال پیشنهاد می‌شود. برای کودکان 6 تا 8 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  فیلو سوال پرسیدن را دوست دارد و سوال‌های زیادی می‌پرسد، اما پدربزرگ برای سوال تازه‌ی فیلو جوابی ندارد؛ چرا نمی‌توانم هرکاری که دلم می‌خواهد انجام بدهم؟
  فیلو با همراهی عروسکش وارد ماجراجویی می‌شود تا سوال خود را از موجودات دیگر بپرسد و به جواب برسد. در نهایت او بعد از پرسش‌های مکرر به خانه برمی‌گردد و پاسخ سوال خود را از پدربزرگ می‌گیرد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر هم‌راستا با متن کتاب هستند و برای گروه سنی مخاطب مناسب‌اند. شخصیت‌ها باورپذیر و دوست‌داشتنی‌اند و حالات چهره و احساسات آنان در موقعیت‌های مختلف به‌خوبی نشان داده شده است. در تصویرسازی‌ها از رنگ‌های متنوع و شاد استفاده شده است. فضاسازی جزئیات زیاد و سرگرم کننده‌ای دارد که در زمینه‌ای سفید قرار گرفته‌اند. قطع کتاب برای گروه سنی معرفی شده مناسب است و کیفیت چاپ، طراحی و نوع کاغذ انتخاب شده نیز مناسب هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما فیلو می‌تواند به تنهایی نزدیک رودخانه برود؟ فکر می‌کنید این کار چه خطراتی برای او دارد؟
  برای سرگرم کردن دوست خود چه راهی را پیشنهاد می‌دهید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اسکار برونیفیه
  ناشر پیدایش
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم رویا خوئی
  شماره جلد ۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۳
  تصویرگر دلفین دوران
  عرض کتاب ۱۸
  نوع جلد سخت