پرنده‌های غارتگر

(Trop bon!: bien se nourrir pour bien grandir)
thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

حمله‌ی پرنده‌های غارتگر و از‌بین‌بردن موزها، خلاقیت میمون‌ها در جمع‌آوری زودهنگام موزها و استفاده از روش‌های مختلف برای نگهداری آن‌ها

سال: 2006
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: هدی امین

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  میمون‌ها در ابتدا از حمله‌ی پرنده‌ها شکست می‌خورند، اما بعد با استفاده از روش‌های خلاقانه موفق می‌شوند. کتاب تصاویر طنزآمیز و کودکانه‌ای دارد و بازیگوشی در ارائهٔ تصاویر، کودک را جذب داستان می‌کند. پیداکردن راه‌حل برای جلوگیری از خرابی یا اشتباه می‌تواند در جهان کودکی معنادار باشد.
  میمون‌ها تفکر خلاق دارند و هم درزمینه‌ی نگهداری از موزها و هم جلوگیری از حمله‌ی مجدد پرنده‌ها موفق عمل می‌کنند. آن‌ها در عین اینکه به فکر نجات موزهای‌شان هستند آینده‌نگری دارند و درخت‌هایشان را هم به‌وسیله‌ی دفاعی در برابر حمله‌ی پرنده‌ها مجهز می‌کنند. میمون‌ها روحیه‌ی بخشنده دارند و تعدادی از موزهایشان را به پنگوئن‌ها می‌دهند. میمون‌ها در تمام این مراحل به شکل دسته‌جمعی و گروهی عمل می‌کنند.
  روش‌های نگهداری از مواد غذایی برای مدت طولانی در داستان نشان داده می‌شود و نام هر روش نیز ذکر می‌شود مثل دودی کردن، نمک‌سود کردن.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی «غذایی که می‌خوریم» است. داستان درباره‌ی گروهی از میمون‌هاست که پرنده‌های غارتگر به جنگل‌شان حمله می‌کنند و موزهای‌شان را خراب می‌کنند. میمون‌ها زودتر از حمله‌ی مجدد پرنده‌ها، موزها را می‌چینند و با استفاده از روش‌های نگهداری مواد غذایی، موزهایشان را از خطر نابودی نجات می‌دهند. کتاب در آخر با استفاده از یک بازی ساده و شیوه‌ای تعاملی، کودک را با ویتامین‌های مواد غذایی مختلف آشنا می‌کند. در آخرین صفحه‌ی کتاب، توضیحات کوتاهی درباره‌ی روش‌های نگهداری به شکل علمی و ساده آمده است. کتاب با استفاده از تصاویر کودکانه و طنزآمیز، مفاهیم علمی را به شکلی ساده و جذاب در اختیار کودک قرار می‌دهد.
  کتاب برای 7 تا 12 سال منتشرشده است ولی کودک بالای 5 سال هم می‌تواند در کنار بزرگ‌تر از آن استفاده کند.

  چکیده داستان

  چند پرنده در جنگل همه‌چیز را خراب می‌کنند و موزهای تازه را برمی‌دارند. میمون‌ها برای جلوگیری از نابودی موزها تصمیم می‌گیرند قبل از حمله‌ی پرنده‌ها، موزها را بچینند و برای اینکه موزها خراب نشود روش‌های مختلفی به کار می‌برند. میمون‌ها با بعضی از موزها مربا درست می‌کنند، بعضی را نمک‌سود می‌کنند و تعدادی را به پنگوئن‌ها می‌دهند تا در خانه‌های یخچالی‌شان نگه‌دارند. میمون‌های دانشمند هم به تعدادی از موزها مواد نگه‌دارنده می‌زنند و تعدادی دیگر را ویتامینه می‌کنند و موزهای بهتر را دوباره می‌کارند تا تولید موز بیشتر شود. یکی از میمون‌های دانشمند هم روش جدیدی اختراع می‌کند تا برگ‌های درخت موز حمله‌کنندگان را گیر بیندازد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان ساده‌ی این کتاب را که رویکردی آموزشی نیز دارد، تصاویری مرتبط همراهی می‌کنند.
  تصاویر عین به‌عین متن را به تصویر کشیده‌اند؛ تنها در یک پلان پا را فراتر از متن نهاده و اختراع روش جدید را در قالب خلق درختی با قابلیت‌های متفاوت برای دفاع در مقابل پرنده‌های غارتگر نشان داده‌اند.
  شخصیت‌ها ساده خلق‌شده‌اند و کنش‌های رفتاری و حرکتی آن‌ها برای مخاطب قابل‌تشخیص است.
  فضاسازی‌ها ساده صورت گرفته‌اند و تنوع چندانی در آن‌ها به چشم نمی‌خورد.
  تکنیک انتخابی تصویرگر ساده است و اجرای قابل قبولی دارد. استفاده از رنگ‌های شاد و درخشان، تصاویر را برای مخاطب کودک جذاب کرده است.
  در صفحه‌ی آخر کتاب نیز تصویری از دسته‌بندی مواد غذایی آورده شده که در قالب بازی مخاطب را با ویتامین‌های موجود در غذاها آشنا می‌کند.
  کیفیت چاپ مطلوب است اما در نحوه‌ی صحافی کتاب ایراداتی دیده می‌شود. به‌گونه‌ای که با چند بار ورق زدن کتاب صفحه‌ها از منگنه‌ی وسط جدا می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – آیا شما می‌دانید چه روش‌هایی برای نگهداری مواد غذایی در زمان طولانی وجود دارد؟
  – فکر می‌کنید تفاوت غذاهای تازه با غذاهایی که با موادی برای طولانی‌مدت نگهداری می‌شوند در چیست؟ کدام برای بدن بهتر است؟
  – بدن شما برای رشد کردن چه موادی لازم دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده سیلوی ژیرارده
  ناشر با فرزندان
  تعداد صفحات ۱۲
  نام مترجم مرجان حجازی‌فر
  سال انتشار ۲۰۰۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر پوئیگ روسادو
  عرض کتاب ۱۵
  نوع جلد نرم