پرورش خلاقیت در کودکان

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

6+

تصور کردن جهانی جدید و متفاوت و خلق آن با استفاده از نقاشی و نوشتن

نویسنده: افضل السادات حسینی

پرورش خلاقیت در کودکان

6+

تصور کردن جهانی جدید و متفاوت و خلق آن با استفاده از نقاشی و نوشتن

نویسنده: افضل السادات حسینی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
کودک با شناخت دنیای واقعی، می‌تواند میان آن با تخیل خود مرز بگذارد و پس از آن باید و نبایدهایی که والدین و مدرسه به کودک القا می‌کنند، مبنای ارزش‌گذاری کودک بر واقعیت و تخیل خود می‌شود. کتاب به کودک اجازه می‌دهد بدون اندیشیدن به قوانین حاکم بر جامعه و جهان، دنیایی را خلق کند که فقط مختص اوست.
محتوای آموزشی
پرورش خلاقیت و آموزش نقاشی خلاق از جمله موارد آموزشی این کتاب است. فکر کردن به اینکه در جهان چه هست و چه می‌تواند باشد به پرورش خلاقیت کودکان کمک می‌کند. این کتاب در مدرسه و محیط‌های بزرگ‌تر به او کمک می‌کند تا بتواند متفاوت بیاندیشد و تأثیرگذاری بیش‌تری بر جهان پیرامون‌اش داشته باشد.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب روایت داستانی ندارد و تلاشی است برای تشویق کردن کودک برای خروج از از چارچوب‌هایی که وجود دارد و هر روزه در جامعه و نظام آموزشی به او القا می‌شود. کودک تشویق می شود که به جهان پیرامون‌اش نگاه کند و از به هم ریختن نظم آن نگران نباشد. در این کتاب، کودک می‌آموزد بی‌پروا با طبیعت یکی شود، خود را رودخانه تصور کند و حس‌های جدیدی را تجربه کند، یا جهان جدیدی خلق کند که در آن از قانون‌ها و نظم جهان کنونی خبری نباشد. علاوه بر مهارت نوشتن و نقاشی، کودک همراه با تمرین‌های کتاب به خودآگاهی می‌رسد و می‌داند که تفاوت‌های فکری او با جهان بیرون نشانه ضعف او نیست و می‌تواند خودش را با همه تفاوت‌ها و تخیلات‌اش دوست داشته باشد. پیام این کتاب برای والدین نیز پذیرفتن و قبول تفاوت‌های کودک‌شان است. کودک که در این سن متوجه دنیای واقعی و مرزهای آن با تخیل شده است، می‌تواند با تمرین‌های این کتاب تخیل‌اش را رها کند و دنیایی مختص به خود بسازد. کتاب برای کودکان بالای 6 سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

کتاب درباره‌ی تصور کردن است؛ تصور کردن زمانی که هیچ چیز سر جای‌اش نباشد و کارکرد همه چیز تغییر کند. در آن صورت دنیا چه شکلی خواهد شد؟ کتاب کودک را به نوشتن و به تصویر کشیدن و تصور کردن دنیایی جدید و متفاوت تشویق می‌کند.

کیفیت تصویر

مطالب کتاب باهدف پرورش خلاقیت در کودکان نوشته‌شده است، و ازآنجایی‌که طی چند سال در مجله‌ی "رشد" به چاپ رسیده اند، و بعداً به شکل کتاب منتشر ‌شده اند، هنوز شکل و هویت تصاویر مختص مجله است. تصاویر عموماً واضح و شخصیت‌ها برای کودکان قابل‌درک و باورپذیر هستند. اما ازآنجایی‌که این تصاویر حاصل کار تصویرگران مختلف، با تکنیک‌ها و ترکیب بندی‌ها و صفحه‌آرایی‌های متفاوتی است، کتاب دچار نوعی شلوغی و عدم یکپارچگی شده است. قرار دادن صفحه‌های شلوغ کنار هم به زیبایی و تأثیرگذاری تصاویر لطمه زده و مانع تمرکز و ارتباط مؤثر مخاطب با آن می‌شود. شلوغی و نازیبایی نوشته‌های روی جلد نیز از جذابیت کتاب کاسته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- تصور کنید رنگ‌های دنیای پیرامون‌تان تغییر کرده است. به نظر شما این دنیا چگونه است؟ آن را نقاشی کنید. - اگر بخواهید دنیای را خلق کنید، دنیایی که خلق می‌کنید چه شکلی خواهد بود؟

مشخصات کتاب
نویسنده افضل السادات حسینی
ناشر مهاجر
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1390
عرض کتاب 20
طول کتاب 28
نوع جلد نرم