پسرخاله وودرو

(Belle Prater’s Boy)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

بزرگ شدن و به بلوغ رسیدن دو نوجوان که دخترخاله و پسرخاله هستند در طی یافتن حقایق دردناک خانوادگی درباره‌ی مرگ والد و ناپدید شدن افراد خانواده و مواجه‌شدن با واقعیت‌های زندگی

سال: 1996
  بررس تصویر: شادی هاشمی فشارکی
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جهان نوجوانی این داستان واقعی و تاثیرگذار است. جیپسی و وودرو ازلحاظ روانی بزرگ می‌شوند. هردوی آن نوجوان درباره مسائل تلخ خانوادگی‌شان به آگاهی و درک می‌رسند و از آن عبور می‌کنند. وودرو با احساس تنهایی و عدم تعلق مواجه و برای پذیرفته شدن قدم‌های مثبتی برمی‌دارد. پذیرش حقیقت برای هر دو نوجوان دشوار است اما با حمایت یکدیگر و احساس امنیت در خانواده و در دوستی شجاعت مواجهه با مسائلی مثل خودکشی پدر و فرار مادر از خانه را پیدا می‌کنند. حساسیت به زیبایی و ظاهر مطلوب داشتن از موارد پررنگ دنیای نوجوانی است که خطرات آن در این داستان به تصویر درآمده.
  موضوع اصلی الگوهای شخصیتی داستان معطوف به مهارت‌های زندگی است. همدلی و روابط بین فردی در هر دو نوجوان، پله‌هایی برای ابراز وجود، مدیریت احساسات و هیجانات، تعادل روانی و انعطاف‌پذیری می‌شود. تفکر انتقادی که در وودرو و جیپسی شکل می‌گیرد تاثیرگذار و فوق‌العاده است. هر دو نوجوان با شکستن کلیشه‌های مربوط به زیبایی ظاهری قدم‌های بلندی به‌سوی اعتمادبه‌نفس و پذیرش خود و دیگران برمی‌دارند.
  مادر و خاله جیپسی درزمینه زیبایی باهم رقابت شدیدی دارند. نامزدی بل (مادر وودرو) با دوست‌پسرش به هم می‌خورد چون او عاشق خواهر بل (مادر جیپسی) می‌شود که از بل زیباتر است. بل در نوجوانی از خانه فرار می‌کند و با اولین غریبه‌ای که در کافه می‌بیند ازدواج می‌کند. فرار و ناپدید شدن مادر ووردو و رها کردن فرزند و همسرش هم از دیگر موارد دنیای بزرگ‌سالی این داستان محسوب می‌شود.
  تحقیر و تمسخر وودرو توسط همسالان همراه با لحن نامناسب
  فرار مادر وودرو، خودکشی پدر وودرو، خشونت‌های کلامی و جسمی میان گروه نوجوانان، مسخره شدن ووردو، کابوس‌های شبانه جیپسی، داستان تخیلی رفتن مادر وودرو به دنیای موازی ازجمله موارد ترس و خشونت داستان شمرده می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دخترخاله و پسرخاله‌ای به نام‌های جیپسی و وودرو است که هر دو آن‌ها یکی از والدینشان را ازدست‌داده‌اند. پدر جیپسی درگذشته و مادر وودرو ناپدید شده است و هردوی آن‌ها نسبت به واقعیت از دست دادن پدر و مادرشان دچار انکارند. گذار از دوران کودکی به نوجوانی، تجربیاتی از مواجهه با اتفاقات هولناک خانوادگی، درک بیشتر وضعیت بزرگ‌ترها و تحمل احساس رهاشدگی از طرف والد از مواردی است که جیپسی و وودرو در این داستان با آن روبرو می‌شوند. هر دو کودک تحت تأثیر دوستی عمیقی که تجربه می‌کنند و احساس امنیتی که در خانواده به دست می‌آورند، شجاعت به یادآوردن خاطرات تلخ گذشته را به دست می‌آورند و با مسائل بسیار دردناکی مواجه می‌شوند. در انتهای داستان جیپسی به خاطر می‌آورد که در کودکی صحنه خودکشی پدرش را دیده و وودرو اعتراف می‌کند که می‌داند مادرش به شهر دیگری فرار کرده است. وودرو و جیپسی با مسائل پررنگ هویتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و در انتها هویت خودساخته و منحصربه‌فرد خود را می‌یابند و به رشد شخصیتی تأثیر برانگیزی می‌رسند. هر دو نوجوان درک عمیقی از دلایل بزرگ‌ترها برای انتخاب‌هایشان در زندگی به دست می‌آورند و از آن درس‌آموزی می‌کنند. موضوع توجه بیش‌ازحد به زیبایی ظاهری و خطرات و مصائبی که این وسواس به همراه دارد دورنمایه اصلی داستان است. مقایسه‌ی ظاهر و زیبایی انسان‌ها بدون توجه به حساسیت‌های درونی و توانمندی‌ها می‌تواند عواقب وحشتناکی داشته باشد که بخشی از آن‌ها در این داستان آمده و هشداردهنده است.
  داستان حاوی موارد متعدد ترس‌آور است؛ ناپدید شدن مادر وودرو، داستان‌هایی که وودرو از دنیای موازی که مادرش ممکن است به آنجا رفته باشد تعریف می‌کند، خودکشی پدر جیپسی، کابوس‌ها و صحنه‌های که جیپسی به خاطر می‌آورد ازجمله این موارد هستند. این داستان به نوجوانانی که پدر یا مادر خود را ازدست‌داده‌اند و یا دچار محدودیت‌های جسمی یا تفاوت‌های بارز ظاهری هستند پیشنهاد می‌شود. خواندن این کتاب برای نوجوانان بالای چهارده سال مناسب است.

  چکیده داستان

  وودرو و پدر و مادرش به‌دوراز خانواده و دوستان در انزوا زندگی می‌کنند. روزی مادر وودرو به شکل مرموزی ناپدید می‌شود و هیچ‌کس دلیل ناپدید شدن او را نمی‌فهمد و پس از این واقعه وودرو را به پدربزرگ و مادربزرگش می‌سپارند. دخترخاله وودرو جیپسی نام دارد و دختربچه‌ای زیبا با موهای بلند طلایی است و با مادر و پدرخوانده‌اش زندگی می‌کند. جیپسی و وودرو دوستان صمیمی یکدیگر می‌شوند. جیپسی وودرو را تحسین می‌کند چون باوجود فقر، بدلباس بودن و چشمان چپ، وودرو فردی مهربان، با اعتمادبه‌نفس و باهوش است. داستان با رشد عاطفی و اجتماعی دو نوجوان و اتفاقاتی که برایشان می‌افتد ادامه پیدا می‌کند. جیپسی دائم کابوس‌های شبانه می‌بیند و وودرو هم برای پیدا کردن موقعیت اجتماعی خود در میان همسالان تلاش می‌کند. جیپسی داستان‌های کودکی و نوجوانی مادر و خاله‌اش را می‌شنود و متوجه می‌شود خاله‌اش به دلایلی بسیار رنجیده و غمگین بوده است. در این حین جیپسی متوجه می‌شود که خاطره‌ای را به فراموشی سپرده که دلیل کابوس‌های شبانه‌اش است. بالاخره جیپسی خاطره را به یاد می‌آورد و متوجه می‌شود که پدرش دست به خودکشی زده است و جیپسی بدن آلوده به خون او را از پنجره اتاق دیده است، درحالی‌که همیشه فکر می‌کرده پدرش در حین خدمت به‌عنوان یک آتش‌نشان کشته‌شده است. پدر جیپسی به دلیل سوختگی شدید و از بین رفتن زیبایی چهره‌اش دست به خودکشی می‌زند. در انتهای داستان جیپسی و وودرو درباره‌ی گذشته‌ی تلخشان باهم گفتگو می‌کنند. وودرو به جیپسی می‌گوید که به دلایل محکمی می دانسته مادرش فرار کرده ولی به کسی نگفته است. هر دو نوجوان به بلوغ فکری می‌رسند. جیپسی درمی‌یابد که زیبایی ظاهر و اهمیت دادن به آن موجب بدبختی پدر و خاله‌اش شده است. جیپسی در انتهای داستان موهایش را کوتاه می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چرا جیپسی در انتهای داستان موهای طلایی بلند و زیبایش را کوتاه می‌کند؟
  – فکر می‌کنید چرا مادر وودرو از دو بار (یک‌بار در نوجوانی و یک‌بار در بزرگ‌سالی) از خانه فرار می‌کند؟
  – به نظر شما زیبایی چقدر مهم است؟
  – آیا تابه‌حال زیبایی خودتان را با بقیه مقایسه کرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده روت وایت
  ناشر افق
  تعداد صفحات ۲۴۷
  نام مترجم محبوبه نجف خانی
  سال انتشار ۱۹۹۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  عرض کتاب ۱۴
  نوع جلد نرم