پوشک دیگه بسه!

(La Proprete selon Gudule )

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

5+

کمک و همکاری دخترک با مادر برای از پوشک گرفتن برادر کوچک‌تر

نویسنده: فانی جولی تصویرگر: رز کپدویلا

پوشک دیگه بسه!

(La Proprete selon Gudule )
5+

کمک و همکاری دخترک با مادر برای از پوشک گرفتن برادر کوچک‌تر

نویسنده: فانی جولی

تصویرگر: رز کپدویلا

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
موضوع "از پوشک گرفتن" یک تجربه‌ی عمومی در فرآیند رشد کودکان است. گودون در این داستان موفق می‌شود در این فرآیند به مادر کمک مؤثری بکند. فضای کلی ارتباط گودون و برادر کوچک‌ترش و همچنین فضای خانواده همراه با مهرورزی و آرامش است.
محتوای آموزشی
سپردن مسئولیت کودک خردسال به کودک دیگر می تواند فشار روانی خاص خودش را داشته باشد و در فرآیند رشد کودک بزرگ‌تر اختلال ایجاد کند. کودکان برای کشیدن بار مسئولیت هنوز آماده نیستند و بهتر است به نگهداری در زمان طولانی و با مسئولیت‌های بالا به آن‌ها سپرده نشود.
الگوی شخصیتی
هر دو کودک کنش‌گر و تأثیرگذارند. گودون تصمیم می‌گیرد به مادر کمک کند و در این فرآیند راه‌حل پیدا می‌کند و گاستون باوجوداینکه خیلی کوچک است از حق انتخابی که پیداکرده استقبال می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
وقتی گاستون برای اولین بار از توالت استفاده می‌کند، توی توالت می‌افتد. گودون توضیح می‌دهد که اگر پای گاستون را نگرفته بود ممکن بود او وارد چاه توالت شود. این قسمت می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر ایجاد ترس کند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

مجموعه‌ی ۹ جلدی «ماجراهای من و داداشم» داستان‌هایی از ارتباط دختری به نام گودون با برادر کوچک‌تر اوست. راوی قصه‌ها، خواهر بزرگ‌تر یا همان گودون است. روایت‌گری آمیخته با طنز گودون به‌عنوان یک کودک می‌تواند به همذات‌پنداری کودکان کمک کند و برای بزرگسالان الهام‌بخش باشد. داستان این کتاب ماجرای دختری به نام گودون است که سعی می‌کند در فرآیند از پوشک‌گرفتن برادر کوچک‌ترش، گاستون، به مادر کمک کند. تمام کتاب‌ها با معرفی گودون از خودش شروع می‌شود. در هر معرفی گودون توصیفی از خود، علایق و خانواده‌اش می‌دهد. در این داستان چرایی از پوشک گرفتن برای مادر، حرف و سرزنش مردم و خستگی از خرید پوشک و از طرف گودون، تمیزی عنوان می‌شود. گودون درنهایت موفق می‌شود در جهت آموزش برادر کوچک‌ترش اقدام مؤثری انجام دهد. قراردادن لگن در اتاق‌ها و بازی‌کردن گاستون با آبی که زیر پایش جمع می‌شود متناسب با سبک زندگی رایج بسیاری از خانواده‌ها نیست. افتادن گودون در داخل توالت و توصیف گودون از این اتفاق که با تصویر همراه شده ممکن است برای بچه‌های کوچک‌تر ایجاد نگرانی کند. در شروع فرآیند از پوشک گرفتن، مادر، گودون را مسئول مراقبت از گاستون می‌کند و از گودون می‌خواهد مواظب برادرش باشد تا روی لگن بنشیند که نوعی مسئولیت‌سپاری ناصحیح به کودکان خردسال است. البته در انتهای داستان، خود گودون تصمیم می‌گیرد در این فرآیند نقشی ایفا کند و کمک‌کننده باشد.

چکیده داستان

داستان درباره‌ی دختری به نام گودون است که یک برادر کوچولو به نام گاستون دارد. مادر تصمیم دارد گاستون را از پوشک بگیرد. برای او شورت‌های جدید و لگن می‌خرد. اما گاستون از لگن استفاده نمی‌کند و هربار قسمتی از خانه را خیس می‌کند. شب که پدر به خانه می‌آید مادر در مورد این شرایط ناامیدکننده با پدر حرف میزند. گودون گفتگوی آن‌ها را می‌شنود و تصمیم می‌گیرد برای خوشحال کردن مادر، خود وارد عمل شود. برای همین یک روز که مادر خانه نیست شروع به آموزش گاستون می‌کند. گودون که می‌بیند برادرش از لگن برای بازی استفاده می‌کند به او پیشنهاد استفاده از توالت را می‌دهد و گاستون هم از این پیشنهاد استقبال می‌کند. وقتی مادر می‌بیند که گاستون روی توالت نشسته است خیلی خوشحال می‌شود.

کیفیت تصویر

در این کتاب با تصاویری کارتونی، شاد و پر جنب‌وجوش مواجه هستیم که هم گام با داستان پیش می‌روند و بدون کم‌وکاست و یا البته خلاقیت مضاعف و ویژه‌ای، توصیفات داستان را عیناً به تصویر می‌کشند. در برخی فریم‌ها، در تصویر با موقعیتی روبه‌رو می‌شویم که به شکلی خلاقانه تکمیل‌کننده‌ی متن است و اطلاعاتی فراتر از متن را به مخاطب منتقل می‌کند. سبک و اجرای تصاویر شیرین و دوست‌داشتنی است و با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. خطوط سریع و نرم و همین‌طور رنگ‌های شاد و متنوع، تصاویر را جذاب کرده‌اند. به جزییات فضاهای داخلی خانه و فضاهای خارجی مانند فروشگاه، توجه شده است. شخصیت‌پردازی‌ها ساده و تا حدودی کلیشه‌ای‌اند ولی درعین‌حال برای مخاطب خردسال واقعی و باورپذیرند. حرکت و کنش‌های عاطفی نیز در بدن و چهره‌ی شخصیت‌ها بخصوص شخصیت اصلی کتاب(دختر کوچولو) به‌خوبی دیده می‌شود. چیدمان متن، صفحه‌آرایی و گرافیک کتاب ساده است و طراحی ویژه‌ای ندارد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید شما می‌توانید چه کمکی به فرآیند از پوشک گرفتن خواهر یا برادر کوچک‌ترتان بکنید؟ - می‌توانید بگویید وقتی مادر و پدر مشغول از پوشک گرفتن خواهر یا برادر کوچک‌تر هستند چه محدودیت‌هایی در خانه وجود دارد؟ - به نظر شما چه چیزهایی می‌تواند بچه‌ها را به استفاده از توالت تشویق کند؟ - فکر می‌کنید وقتی بچه‌ای خودش را خیس می‌کند چه احساسی دارد؟

مشخصات کتاب
نویسنده فانی جولی
ناشر بافرزندان
تعداد صفحات 48
نام مترجم مرجان حجازی فر
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر رز کپدویلا
عرض کتاب 22
طول کتاب 22
نوع جلد نرم