پیامبری از کنار خانه ما رد شد

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:منیرالسادات آل هاشم

15+

هر انسان پیامبری است که بهشتی در دل خود دارد؛ مجموعه داستان‌هایی عارفانه درباره‌ی رابطه‌ی خدا با انسان.

نویسنده: عرفان نظر آهاری تصویرگر: عطیه مرکزی

پیامبری از کنار خانه ما رد شد

15+

هر انسان پیامبری است که بهشتی در دل خود دارد؛ مجموعه داستان‌هایی عارفانه درباره‌ی رابطه‌ی خدا با انسان.

نویسنده: عرفان نظر آهاری

تصویرگر: عطیه مرکزی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
تجربه‌ی لحظات بازگشت به خود در کتاب از مصادیق جهان نوجوانی است. به دنبال معنای جدیدی برای هستی بودن و تلاش برای یافتن فلسفه‌ی جهانِ هستی، می‌تواند برای نوجوانان آشنا و معنادار باشد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
در هر داستانک مخاطب همراه با نویسنده یا راوی به فضایی متفاوت سفر می‌کند و در آن فضا مفاهیمی جدید را تجربه می‌کند. مفاهیمی چون انسانیت، تلاش برای خواسته‌ها و نیکی کردن به دیگران که از جمله مهارت‌های زندگی محسوب می‌شوند.
محتوای بومی و فرهنگی
داستانک « پیش از آخرین اذان» درباره شخصیتی سایه است که به داشتن مسجد علاقه دارد اما توانایی ساخت آن را ندارد. و در نهایت مخاطب متوجه می‌شود مسجد جایی درون آدم است و هر جایی می‌تواند برای انسان با ایمان تبدیل به مسجد شود. توضیحات داستانک درباره‌ی فضای ظاهری و معنوی مسجد، مخاطب را با حال و هوای مساجد آشنا می‌کند.
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان‌های کتاب درباره‌ی هبوط انسان است: این‌که به خاطر سیبی ممنوعه، باید به زمین برود و اشتباه خود را جبران کند. خدا به انسان قدرت اختیار می‌دهد و می‌گوید راه رسیدن به او، تنها از طریق زمین است. در هر داستانک حال و هوای فرشته یا انسانی روایت می‌شود که گرفتار زمین شده است. این مجموعه دارای 13 داستانک است که هر کدام با موضوع و فضایی جدا روایت می‌شوند؛ در حالی که مفهوم و منظوری کلی را دنبال می‌کنند. مخاطب نوجوان همراه با خواندن داستانک‌ها، به این شناخت می‌رسد که او هم می‌تواند پیامبری به همراه رسالت‌ها و وظایف باشد و متوجه می‌شود که همه چیز و اصل و اساس خودِ انسان است. نویسنده با زبانی شاعرانه و روان، انسان‌ها را به خودشناسی و بازگشت به ارزش‌های از یاد رفته ترغیب می‌کند. مفاهیم خودشناسی کتاب برای نوجوانان بالای 15 سال که به دنبال یافتن مفهوم و معنایی جدید در زندگی هستند، معنادار خواهد بود.

چکیده داستان

13 داستانک که درباره‌ی رابطه‌ی خداوند با انسان است. این‌که چطور انسان به خاطر گناهش، که خوردن سیب مقدس بوده، به زمین آمده و زمین و سختی‌هایش، راه رسیدن به خداوند می‌شود. خدا به انسان قدرت اختیار می‌دهد تا بین خیر و شر انتخاب کند. هر انسان پیامبری است که در دل‌اش بهشتی پنهان است و دانستن این نکته کمک بسیاری برای بازگشت به اصل و ریشه‌ی او خواهد داشت. هر کدام از داستانک‌ها موضوعی جدا دارند اما در در خدمت مضمون کلی کتاب هستند.

کیفیت تصویر

متن سرشار از احساس این کتاب را تصاویری ساده و لطیف همراهی می‌کنند. تصاویر به‌طور مستقیم روایت‌گر مضمون داستان نیستند و کارکرد آن‌ها بیشتر تزیینی و بازتاب‌دهنده‌ی حال‌و‌هوای داستان‌هاست. تکنیک انتخابی تصویرگر ساده اجراشده و با فضای داستان هماهنگ است. تصاویر با یک تنالیته‌ی رنگی خاص کار شده‌اند و در نگاه اول کمی یکنواخت به نظر می‌رسند، اما با توجه به گروه سنی مخاطب و سبک متن، ارتباط خوبی با خواننده برقرار می‌کنند. در طراحی شخصیت‌ها از اغراق‌ و دفرماسیون زیادی استفاده‌شده و یکدستی در نحوه‌ی طراحی و شکل ظاهری آن‌ها در تمامی پلان‌ها به چشم می‌خورد. استفاده از نقش‌مایه‌های شناخته‌شده مذهبی مانند گنبد، گل دسته، فرشته و پرنده، حال‌و‌هوای معنوی و مذهبی به وجود آورده‌است و با محتوای داستان همخوانی دارند. جزئیات بخش‌هایی از تصاویر که در قسمت عطف کتاب جای گرفته‌اند، ممکن است به علت صحافی دیده نشود. همچنین خوانش عنوان داستان‌ها به علت قرارگیری داخل مستطیل‌هایی به رنگ آبی تیره، برای مخاطب سخت خواهد بود.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- فکر می‌کنید انسان موجودی مختار است یا مجبور؟ - قدرت اختیار چه امکانی به انسان می‌دهد؟

مشخصات کتاب
نویسنده عرفان نظر آهاری
ناشر کتاب‌های دانه ( نشر صابرین)
تعداد صفحات 60
سال انتشار در ایران 1394
تصویرگر عطیه مرکزی
عرض کتاب 15
طول کتاب 15
نوع جلد نرم