موش گرسنه

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای موش گرسنه، بلعیدن همه چیز و راه‌حل خلاقانه‌ی پیرزن برای درست کردن اتفاقات

سال: 1399
  بررس: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان به عنوان نمونه‌ای از ادبیات شفاهی می‌تواند برای کودکان جذاب باشد و با وجود این‌که شخصیت کودک در داستان وجود ندارد، اما کودکان پیشینه‌ تجربی کافی برای درک و تفسیر واکنش‌های افراد داستان و اتفاقات آن را دارند و به تنهایی نیز می‌توانند با کتاب ارتباط برقرار کنند. در این داستان از قوانین خشک دنیای بزرگسالان خبری نیست و اتفاقات عجیب و غیرممکن رخ می‌دهد که چنین نگاه تخیلی و کودکانه‌ای به مسائل از مصادیق جهان کودکی است؛ برای مثال موش چیزهایی بسیار بزرگتر از خود را می‌خورد و در انتها سالم بیرون می‌دهد. موارد دیگری نیز هم‌چون گرسنگی، حرص و ذکاوت پیرزن در داستان مطرح می‌شود که از مسائلی است که برای بسیاری از کودکان قابل‌درک و باورپذیر است.
  کتاب در عین سرگرم کردن کودکان، آن‌ها را با یکی از افسانه‌های قدیمی و عامیانه ایرانی آشنا می‌کند. کودک در قالب داستان با مفاهیمی چون قلدری، ذکاوت و چاره‌جویی آشنا می‌شود و پس از خواندن داستان در می‌یابد که به‌کمک عقل و هوش می‌تواند مشکلات بسیاری را حل کند. داستان در ذهن کودک پرسش‌هایی مانند چرایی سیر نشدن موش و بی‌منطقی او در تعامل با دیگران ایجاد می‌کند و از این جهت بهانه خوبی برای گفتگو و یافتن پاسخ بزرگسالان فراهم می‌کند. کتاب تخیل و ذهن کودک را پرورش می‌دهد و به رشد زبانی و شناختی در او کمک می‌کند.
  کودک با یکی از افسانه‌های قدیمی و عامیانه ایرانی آشنا می‌شود و می‌آموزد که حرص و طمع عاقبت خوشی ندارد و برای هر مشکل به ظاهر عجیبی، نیز راه‌حلی وجود دارد.
  کودک با یکی از داستان‌های شفاهی و عامیانه‌ی منطقه‌ی آذربایجان آشنا می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌‌ی موشی است که سیر نمی‌شود و هر چیزی که در سر راهش باشد را می‌بلعد و در نهایت با تدبیر پیرزنی، گربه‌ای برای خوردن موش روانه شده و موش را مجبور به پس‌دادن هرچه خورده است، می‌کند.
  داستان اقتباسی از داستان «موشی که قل خورد» است. کودک با خواندن این کتاب می‌آموزد که حرص‌زدن و قلدری عاقبت خوشی ندارد و اینکه با کمک راه‌حل‌های خلاقانه می‌تواند مشکلات مختلف را پشت سربگذارد.
  این کتاب برای انتقال و آشنایی کودکان با میراث ادبی گذشته پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  روزی موش گرسنه‌ای به باغ سیب بزرگی می‌رسد و همه‌ی سیب‌ها را می‌خورد، بعد از آن، همه‌ی برگ‌ها را می‌خورد. او آن‌قدر گرسنه است که هرکس را که سر راهش می‌بیند از مرد دهقان، عروس، دختران دوزنده و پسران تیله‌باز همه را می‌خورد ولی باز سیر نمی‌شود. تا این‌که به پیرزنی می‌رسد. پیرزن موش را فریب می‌دهد و گربه‌ای به دنبال او می‌فرستد. موش از ترس خورده‌ شدن هر چه را که خورده بود، بیرون می‌ریزد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر زیبای کتاب در کنار متن رویدادهای آن را به تصویر می‌کشند، اما آن‌چنان که باید مخاطب را در تجسم اتفاقات عجیب و پرهیجان داستان یاری نمی‌کنند. تصاویر طنز کتاب هماهنگ با سبک داستان طراحی شده‌اند. شخصیت‌ها جالب و دوست‌داشتنی به تصویر درآمده‌ و رنگ‌ها زیبا و ماهرانه استفاده شده‌اند. در برخی تصاویر نمایش احساسات شخصیت‌ها، هماهنگ با متن نیست و برای مثال قلدری و حرص موش را به مخاطب منتقل نمی‌کنند. سبک کارتونی تصاویر بر جذابیت آن افزوده است و هماهنگ با فضای فانتزی متن است. فضاسازی‌ها متنوع و ترکیب‌بندی‌ها منسجم است. تکنیک اجرای ماهرانه و یک‌دستی دارد و طراحی گرافیک خوب و چاپ با کیفیت بر زیبایی کتاب افزوده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا موش سیر نمی‌شد؟
  شما اگر به‌جای عروس یا مرد بودید در مقابل موش گرسنه چه می‌کردید؟
  فکر می‌کنید پرخوری چه مضراتی دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده افسانه شعبان‌نژاد
  ناشر کتاب طوطی (انتشارات فاطمی)
  تعداد صفحات ۳۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر غزاله بیگدلو
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم