چرا خرس دانا به این روز افتاده بود؟

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:مینا محبی

10+

رفتن آبروی خرس‌ها با رفتار‌های خرس نادان، تلاش خرس دانا برای جبران کار‌های او و آشنایی کودکان با مضامینی چون قضاوت

نویسنده: علی اصغر سیدآبادی تصویرگر: علیرضا گلدوزیان

چرا خرس دانا به این روز افتاده بود؟

10+

رفتن آبروی خرس‌ها با رفتار‌های خرس نادان، تلاش خرس دانا برای جبران کار‌های او و آشنایی کودکان با مضامینی چون قضاوت

نویسنده: علی اصغر سیدآبادی

تصویرگر: علیرضا گلدوزیان

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
با پررنگ شدن نقش گروه‌های دوستی، کودکان هویت‌یابی و تأیید گرفتن از خانواده را به گروه‌های دوستی منتقل می‌کنند. تغییر باورها و رفتارهای اجتماعی برای حفظ دوستی و احساس تعلق و جزوی از گروه بودن از ویژگی‌های دوره‌ی نوجوانی است. داستان خرس دانا و نادان، درباره‌ی نوع ارتباطی است که فرد، تحت تأثیر گروه همالان با دیگران برقرار می‌کند. مخاطب، تجربه‌ی خرس دانا را زندگی می‌کند و می‌آموزد که برای رسیدن به هدف خود، هر راهی را انتخاب نکند چراکه مانند خرس دانا، هویت خود را از دست خواهد داد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
تلاش خرس دانا برای برگرداندن آبروی از‌دست‌رفته‌ی خرس‌ها از جمله الگوهای شخصیتی داستان است. داستان برای کودک این سوال را به‌وجود می‌آورد که چرا بقیه حیوانات که قبلاً تنها خرس نادان را دیده‌اند، با خرس دانا هم رفتاری شبیه به خرس نادان دارند و توضیحات و حرف‌های او را نشنیده می‌گیرند. این سوال کودک را به سمت آگاهی از صدمات پیش‌داوری سوق می‌دهد و به او می‌آموزد در ارتباط بین‌فردی خود از پیش‌داوری‌ها بر حذر باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
خرس دانا برای رساندن پیام خود که قصد آسیب رساندن به دیگر حیوانات را ندارد، در یکی از روایت‌ها قصد دارد بز، میش‌ها و شتر را در یک جا جمع کند و برای جمع کردن آن‌ها، به خشونت متوسل می‌شود. بزغاله را درون کیسه‌ای می اندازد و طناب را به شاخ میش‌ها می‌بندد و آن‌ها را با خود می‌کشد. این خشونت در راستای بیان حرف‌اش و به عنوان روشی برای حل تعارض است.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلدهای «مجموعه قصه‌های شیرین و مغزدار برای کودکان» است. داستان درباره‌ی خرس دانایی است ک مانند بقیه خرس‌ها نیست؛ او گیاهخوار است و به خوردن دیگر موجودات علاقه‌ای ندارد. خرس دانا چوب رفتار اشتباه خرس نادان با بقیه را می‌خورد و متوجه می‌شود نمی‌تواند با دیگران به خوبی ارتباط برقرار کند چون ذهنیت آنان درباره خرس‌ها بر اساس رفتارهای خرس نادان شکل گرفته است.خرس دانا تصمیم می‌گیرد کاری کند تا تصور اشتباه دیگران از خرس‌ها را تغییر کند و برای انجام این کار، راه‌های زیادی پیش روی خرس دانا است. خرس در هر روایت، برای این‌که دیگران را متوجه حرف‌اش کند، مجبور می‌شود خودش را به شکل خرس نادان دربیاورد. موضوع داستان به حفظ خرد فردی هنگام قرار گرفتن در جمع و در ارتباط با دیگران می‌پردازد. خرس دانا با این که می‌داند راه درستی را انتخاب کرده، اما در نهایت از روش خرس نادان برای انتقال منظورش استفاده می‌کند. یکی از موارد مهم داستان طبیعت خرس است که حتی زمانی که فکر می‌کند با دیگر خرس‌ها متفاوت است شبیه به آن‌ها رفتار می‌کند و با اصرار و توسل به زور می‌خواهد نظر بقیه را تغییر بدهد. در هر جلد از کتاب‌های این مجموعه یکی از داستان‌های کهن و عامیانه به شکلی جدید بازنویسی شده است. روایت هر داستان به شکلی است که علاوه بر آشنایی‌زدایی، کودک در ساخت پیرنگ داستان مشارکت می‌کند. کتاب برای گروه سنی 10سال به بالا پیشنهاد می‌شود که قادر به تفکر انتزاعی هستند و سیر داستان، تغییرات پیرنگ و نتایج آن را می‌توانند دنبال کنند.

چکیده داستان

خرس نادان، با کارهایی که انجام داده آبروی تمام خرس‌ها را برده است. حالا خرس دانا می‌خواهد شهرت اشتباهی که از خرس‌ها بر سر زبان‌ها افتاده است را جبران کند. او راه‌های زیادی پیش‌رو دارد اما کسی نمی‌داند کدام راه او را به نتیجه خواهد رساند.

کیفیت تصویر

داستان این کتاب نگاه جدیدی به یکی از قصه‌های اصیل و کهن داشته و تصویرگری آن نیز پیرو این سبک نوشتاری هم گام با متن عمل کرده و با خلق شخصیت‌هایی بدیع و فضاهایی مرتبط و زیبا، نویسنده را در روایت داستان کمک کرده است. تصویرگر با پوشاندن لباس‌های امروزی به شخصیت‌ها، آنها را برای کودکان باور پذیر کرده و با نگاهی جدید به شکل آنها هماهنگ با متن به آشنایی‌زدایی می‌پردازد. تکنیک در آنها، زیبا و بدیع و با مهارت اجرا شده و ترکیب بندی‌ها و فضاسازی‌ها خلاقانه‌اند. استفاده از تکه‌های جدول در لابه‌لای تصاویر نیز متناسب با پرسش‌گری‌های داستان به کار گرفته‌شده‌است. علی‌رغم اینکه در داستان از درگیری و زد و خورد گفته‌شده، تصاویر اما عاری از خشونت و مناسب با سن مخاطبان هستند. صفحه‌آرایی‌های متنوع و استفاده از اندازه‌های متغییر فونت، در جهت فهم بهتر داستان بوده و به خواننده در توجه بیشتر به لحن کلمات داستان کمک می‌کند. هرچند که طراحی صورت خرس کمی غریب و غیر معمول است ولی در مجموع تصاویر و داستان در کنار هم، کتابی جالب را در اختیار کودکان قرار می‌دهند که به گسترش تخیل کمک می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- اگر در گروهی باشید که رفتاری خلاف خواست شما با دیگران انجام دهند، چه واکنشی نشان می‌دهید؟ - به نظر شما چرا موجوداتی که قبلاً خرس نادان قصد داشته آن‌ها را بخورد، به خرس دانا اطمینان نمی‌کردند؟ - به نظر شما خرس دانا موفق خواهد شد نظر اطرافیان‌اش را تغییر دهد؟

مشخصات کتاب
نویسنده علی اصغر سیدآبادی
ناشر افق (کتاب‌های فندق)
تعداد صفحات 28
سال انتشار در ایران 1388
تصویرگر علیرضا گلدوزیان
عرض کتاب 27
طول کتاب 21
نوع جلد نرم