چرا سگ‌ها و گربه‌ها دشمن هم‌اند؟ (داستانی از هندوستان)

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای مراقبت سگ از گله‌ی بزها، فریب خوردن او توسط گربه برای دزدیدن شیر بزها، پشیمانی سگ و به وجود آمدن دعوای همیشگی گربه‌ها و سگ‌ها

سال: 1399
  بررس: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان از روزن چشم کودک روایت نشده، اما روایت دوستی بین گربه و سگ و تجربیات آن دو ممکن است برای کودکان باورپذیر باشد. سگ با اعتماد به گربه که براساس اهداف شخصی خود تصمیم دارد او را گول بزند، متوجه می‌شود که ضرر زیادی به صاحبش زده است و برای همین به گربه بی‌اعتماد می‌شود و پس از آن دشمنی جای دوستی را برای او می‌گیرد.
  در این داستان بر ارزش خصلت‌هایی چون وفاداری و اخلاقیات تاکید شده است و کودک همراه با داستان به ارزش‌های اخلاقی چون وفاداری پی می‌برد. سگ در مقابل گربه شجاعت به خرج می‌دهد، به درخواست او نه می‌گوید و پس از ان دیگر با گربه همکاری نمی‌کند. سگ بعد از فریب خوردن، تلاش می‌کند اشتباه خود را جبران کند و شرایط را به‌ حالت قبل بر می‌گرداند.
  مفاهیمی چون فریب‌کاری، دزدی و خیانت مربوط به دنیای بزرگسالان است.
  همراه با داستان کودکان با مفاهیمی چون وفاداری و جبران اشتباهات می‌شود، زشتی تقلب و تنبلی را می‌بیند و در مورد مفاهیمی چون دوست‌یابی و حل‌مسئله به‌ شیوه‌ی مصالحت‌آمیز به ‌فکر واداشته می‌شود. در تصاویر نیز شیوه‌ی سنتی پوشش هندی به‌صورت غیر مستقیم به‌کودکان نشان داده می‌شود
  کودکان با یکی از داستان‌های عامیانه‌ی هندی و شیوه‌ی پوشش سنتی آن‌ها در تصویر آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سگی است که وظیفه‌ی حفاظت از بزها را بر عهده دارد و مورد اعتماد صاحبش است. او ساده‌لوحانه فریب گربه‌ی تنبل و بدجنسی را می‌خورد و نه تنها شیر بزها را یواشکی می‌خورد بلکه با ریختن آب در میان شیرها به‌صاحب خود ضرر می‌رساند. سگ که کمی بعد متوجه اشتباه خود می‌شود از کارش پشیمان شده و برای جبران اشتباهش تلاش می‌کند. او با شجاعت جلوی کارهای اشتباه گربه می‌ایستد و دیگر او را همراهی نمی‌کند. گربه در مقابل به او حمله می‌کند و با هم درگیر می‌شوند و از آن روز دیگر دشمن هم می‌شوند. در این داستان کودک با اعتماد و وفاداری آشنا می‌شود و می‌آموزد که جلوی ضرر را هر جا بگیرد، منفعت است و گاهی برای تغییر شرایط نامطلوب باید شجاعت به‌خرج داده و ابراز مخالفت کند. این کتاب می‌تواند نمونه‌ی‌ جالبی از ادبیات ملل برای کودکان باشد.

  چکیده داستان

  در سرزمین هند سگی در مزرعه‌ی پرورش بز زندگی می‌کند. روزی گربه‌ی گرسنه و بدجنسی به او پیشنهاد می‌کند که برای داشتن زندگی راحت‌تر، همراه او، کمی از شیر دوشیده شده‌ی بزها بخورند و بعد به‌جای آن آب بریزند. سگ فریب خورده و با گربه همراه می‌شود ولی بعد از مدتی متوجه ضرری که به‌صاحبش زده می‌شود و در حالی‌که پشیمان است، به ‌مقابله و جدال با گربه می‌پردازد. از آن روز سگ و گربه برای همیشه با هم دشمن می‌شوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن و تصویر در این کتاب همگام با هم پیش می‌روند. تصاویر اتفاقات داستان را ساده و گویا به ‌نمایش می‌گذارند. حالت‌های درونی و عواطف گوناگون، به‌خوبی در چهره و کنش شخصیت‌ها دیده می‌شود که از نکات قوت تصاویر محسوب می‌شود. شخصیت‌ها، لباس‌هایی هندی پوشیده‌اند که طراحی آن با توجه به‌خواستگاه داستان، نکته‌ی مناسبی در تصاویر کتاب است که به‌ صورت غیرمستقیم، مخاطب کودک را با پوشش سنتی هندوستان نیز آشنا می‌کند. تکنیک اجرای خوبی دارد که حاصلِ تصاویری قابل‌درک برای کودکان شده است. رنگ‌های شاد و زنده به‌ کتاب فضای دلپذیر و با نشاطی داده‌اند. فضاسازی‌ها به صورت کلی و با حداقل جزئیات کار شده‌اند و سفیدخوانی‌ها به‌تمرکز بیننده روی کنش‌ها کمک کرده و مانع از شلوغی تصاویر شده است. ترکیب‌بندی‌های متنوع و رنگ‌های شاد و کنش‌های پویا تصاویر را از یکنواختی خارج کرده و مخاطب را به‌ادامه‌ی تماشای کتاب ترغیب می‌کند. نوع فونت و اندازه‌ی آن مناسب خوانش کودکان است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تا به‌حال برای شما هم پیش‌آمده کسی از شما انجام کار ناپسندی را خواسته‌باشد؟ شما چه پاسخی به او داده‌اید؟
  چه عناصری در این کتاب مشخصا به‌کشور هندوستان مربوط است؟
  به‌نظر شما چرا دزدی عملی ناپسند است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده پیتر چَند
  ناشر کتاب‌های پرنده آبی (انتشارات علمی و فرهنگی)
  تعداد صفحات ۴۲
  نام مترجم رحمت‌ا‌‌لله قائمی
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر محبوبه یزدانی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم