چطوری ستاره‌ای را بگیریم که دارد می‌افتد؟

(How to Catch a Falling Star)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

انتظار کشیدن چند نفر برای افتادن آخرین ستاره‌ی پاییزی از درخت. جمع‌گرایی و دوستی‌

سال: 2010
  بررس تصویر: الهام فرخ نیا
  بررس متن: روناک شاه‌محمدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  در این کتاب شخصیت کودک یا نوجوانی وجود ندارد. شخصیت‌های این کتاب چند حیوان در جنگل هستند که باهم منتظر می‌شوند که آخرین ستاره‌ی پاییزی از درخت بیفتد. رفتار ساده‌ی آن‌ها شبیه به برخی کودکان مخاطب داستان، ساده و همراه تخیل و فانتزی ذهن آن‌هاست؛ این حیوانات فکر می‌کنند که چون برگ درخت شبیه به ستاره است، پس حتماً ستاره است. فقط سنجاب که بالای درخت زندگی می‌کند و هزاران بار از این برگ‌ها دیده است می‌داند که این فقط یک برگ است مثل بقیه. خرس این داستان نشسته است که آخرین ستاره‌ی پاییزی بیفتد تا او آن را بگیرد و به بقیه می‌گوید این ستاره‌ی آرزوهاست. رفتار خرس شبیه به برخی کودکان است که برای خودشان در عالم تخیل داستانی می‌سازند و به آن باور دارند. خرس کوچک می‌خواهد آرزو کند همبازی‌ای داشته باشد و به همین دلیل آنجا نشسته که ستاره‌ی آرزویش بیفتد تا خرس آن را بگیرد. بقیه‌ی حیواناتی که با خرس انتظار افتادن برگ را می‌کشند همگی ساده و کودکانه رفتار می‌کنند و در کنار هم بدون اینکه سؤالی از هم بکنند منتظر می‌نشینند تا برگ بیفتد. آن‌ها شبیه به برخی کودکان که به‌سرعت به جمع دوستان و هم‌سالان خود می‌پیوندند و به‌سرعت با جمع هماهنگ می‌شوند، کنارهم قرار می‌گیرند و انتظار می‌کشند. حتی سنجاب که می‌داند این برگ مثل بقیه‌ی برگ‌ها است با بقیه رفتاری غیردوستانه نمی‌کند.
  در این داستان چند حیوان در جنگل یکی‌یکی به خرس می‌پیوندند و منتظر افتادن برگ می‌شوند. رفتار دوستانه و جمعی این حیوانات می‌تواند برای کودکان در مورد جمع‌گرایی و هماهنگ شدن با دوستان، پذیرش و صبوری آموزنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی چند حیوان جنگل است که یکی‌یکی کنار هم می‌نشینند و منتظر می‌شوند تا آخرین ستاره‌ی پاییزی از درخت بیفتد تا آن را بگیرند. فضای داستان در جنگل می‌گذرد. داستان درباره‌ی دوستی است و انتظار کودک برای پیدا کردن همبازی است، بدون اینکه متوجه بشود همبازی‌های بسیاری در اطرافش هستند. سادگی چند حیوان جنگل در این‌که برگ ستاره‌شکل درخت را ستاره می‌پندارند ، حالتی طنز و دوست‌داشتنی و خنده‌دار به داستان داده است. زبان و لحن داستان دوستانه و لطیف است و نقاشی‌های داستان به این لطافت کمک می‌کند. پایان داستان شاد و سرخوش است و می‌تواند اغلب کودکان مخاطب این کتاب را خوشحال کند، چرا که همه باهم خوشحال‌اند و باهم بازی می‌کنند. این کتاب برای بسیاری از کودکان مخاطب داستان قابل‌درک است و می‌توان آن را در خانه و نیز کلاس‌های مهد استفاده کرد.

  چکیده داستان

  خرس کوچکی روی چمن‌ها نشسته است و به بالا نگاه می‌کند. جوجه‌تیغی و موش و خرگوش و سنجاب به ترتیب به او نزدیک می‌شوند و می‌پرسند “چه‌کار می‌کنی؟” خرس با بداخلاقی می‌گوید که منتظر است آخرین ستاره‌ی پاییزی پایین بیفتد. سنجاب از بالای درخت داد می‌زند که نگران نباشید ، من می‌توانم ستاره را برایتان پایین بیاورم و پنجه‌اش را دراز می‌کند. بقیه از پایین جیغ کشیدند وای نه! خرس می‌گوید که به آن دست نزن ، جادویش از بین می‌رود. اما سنجاب می‌داند که این برگ هم مثل بقیه‌ی برگ‌ها است. سنجاب ناگهان به‌سرعت ازدرخت پایین می‌رود و دوباره بالا برمی‌گردد. هیچ‌کس نمی‌فهمد چه‌کار می‌کند. سنجاب از بالای درخت می‌گوید برگ آنجا پشت سرتان است. بقیه‌ی می‌بینند که روی تیغ‌های جوجه‌تیغی گیرکرده است. خرس می‌زند زیر گریه و می‌گوید می‌خواستم با این برگ آرزو کنم که یک هم‌بازی داشته باشم. بقیه با شنیدن این حرف خرس دیگر باهم دوست می‌شوند و باهم بازی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر لطیف و زیبا هستند و از ارتباط پویایی با متن داستان برخوردارند. تکنیک اجرای تصاویر هنرمندانه است و از رنگ‌های پرانرژی و هماهنگی استفاده شده‌است. شخصیت‌پردازی‌های کارتونی، همراه با کنش‌های تصویری پویا و همگام با متن، برای مخاطب جذاب هستند. فضاسازی‌ها دارای جزئیات کافی است و برای تصاویر بستر تصویرگری زیبایی فراهم کرده است. ترکیب‌بندی و زاویه دیدهای متنوع و مناسب، و درنهایت گرافیک و کیفیت چاپ در غنای بصری کتاب تأثیر مثبت داشته و جذابیت کتاب را برای مخاطب افزایش داده اند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – چه احساسی به درخت‌های زرد و نارنجی پاییزی دارید؟ آیا تابه‌حال با برگ‌های خشک و رنگی پاییزی بازی کرده‌اید؟
  – چند بازی تک‌نفره و چند بازی دسته‌جمعیمی‌شناسید که دوست دارید؟
  – آرزوهای شما چیست و چطور به آن‌ها فکر می‌کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده هایدی هوارث
  ناشر کتاب پارک
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم شقایق قندهاری
  شماره جلد ۹۹
  سال انتشار ۲۰۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۶
  تصویرگر دانیل هوارث
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم