خورشید چطور به خانه‌ی کوکو رسید؟

(How the sun got Coco’s house)
thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای شروع یک روز با طلوع خورشید، تاثیر خورشید بر زندگی زمین و مردم همراه با تشویق به تفکر در دنیای پیرامون

سال: 2015
  بررس: آناهیتا آقازاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کوکو کودکی است که با آفتاب زمستانی از خواب بیدار می‌شود به رختخواب پدرو مادر می‌رود و با آنها صبحانه می‌خورد و در نهایت آماده‌ی بازی با دوستانش می‌شود. و زیر نور خورشید تمام روز را با دوستانش می‌گذراند.
  همراه با مسیری که خورشید طی می‌کند و تاثیری که در زندگی مردم و زمین دارد، کودکان با مفهوم اثرگذاری در دنیای پیرامون و مسئولیت‌پذیری آشنا می‌شوند؛ اینکه با ایفای درست هر نقش می‌توان در زندگی دیگران تاثیرگذار بود.
  کتاب به طور غیرمستقیم به آموزش چرخش زمین، تولید رنگین کمان و... پرداخته است. توجه به طبیعت با مثال‌هایی شیرین و ملموس درک بهتری از مطالب کتاب را به مخاطب انتقال می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی سیر طبیعی خورشید در یک روز از زمان طلوع را نشان می‌دهد. نویسنده با مثال‌هایی ساده لحظاتی کوتاه از تجربیات مشترک را با شگفتی‌های طبیعت تلفیق کرده و داستان بخشندگی خورشید که بر تمام حیوانات و انسان‌های تمام نقاط زمین می‌تابد را به زیبایی و با لحنی شاعرانه به نمایش درآورده است. این کتاب بر اتفاقاتی که در هر روز رخ می‌دهد و گردش زیبای طبیعت تاکید دارد. کتاب کودک را به توجه در زیبایی‌های دنیای پیرامون دعوت می‌کند.

  چکیده داستان

  درحالی‌که کوکو آن دورها خواب است، خورشید به آرامی از پشت تپه‌ها بالا می‌آید و برفراز جنگل‌های یخ‌زده، از وسط شهر، پشت در اتاق پیرزن و آفتاب زمستانی از پنجره‌ی اتاق کوکو گذر می‌کند و اینگونه کوکو آماده می‌شود تا تمام روز را با دوستانش سپری کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  نویسنده و تصویرگر این کتاب یک نفر است و به خوبی می توان شناخت تصویرگر را از مخاطب و هماهنگی لازم میان متن و تصویر را مشاهده کرد. تصویرگر گزینشی از لحظه‌های ناب داستان را برای به تصویر کشیدن انتخاب کرده و به خوبی حس لحظه‌های مهم داستان را برای مخاطب خود ترسیم کرده است. متعهد بودن تصویرگر به متن بر زیبایی تصاویر افزوده است.
  شخصیت‌ها باورپذیر هستند و چیره دستی طراحی، تصویرگر به خوبی در این آثار نمایان است. طراحی، حالات و کنش‌ها به خوبی احساسات و اتفاقات متن را انعکاس می‌دهد. ترکیب بندی‌ها متنوع و سیال هستند. زاویه دید و استفاده از نماهای متفاوت بر زیبایی کتاب افزوده است. تکنیک خطی و خطوط روان و سیال تصویرگر به تحرک و پویایی تصاویر و متن افزوده است و تکنیک با مهارت اجرا شده است. استفاده از پالت رنگی شاد و استفاده از رنگ‌های شفاف بر شاعرانگی متن افزوده است. چاپ و طراحی گرافیک مطلوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا شما از چرخش زمین به دور خورشید و یا چرخش ماه به دور زمین اطلاعی دارید؟
  امروز نور خورشید را در کجاها دیده‌اید؟
  آیا می‌دانید وقتی هم‌زمان باران ببارد و خورشید بتابد چه اتفاقی می‌افتد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده باب گراهام
  ناشر انتشارات میچکا
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم سارا خسرونژاد
  سال انتشار ۲۰۱۵
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۹
  تصویرگر باب گراهام
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم