چمدان شگفت‌انگیز هاپو

(: Pile-poil pour deux )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

5+

چمدان آبی هاپو که همه‌ی وسایل ارزشمندش را در آن جای داده و ماجرای دوستی هاپو با موش و شناخت ارزش دوستی

نویسنده: تریسی کوردرُی تصویرگر: رُزالیند بردشاو

چمدان شگفت‌انگیز هاپو

(: Pile-poil pour deux )
5+

چمدان آبی هاپو که همه‌ی وسایل ارزشمندش را در آن جای داده و ماجرای دوستی هاپو با موش و شناخت ارزش دوستی

نویسنده: تریسی کوردرُی

تصویرگر: رُزالیند بردشاو

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
داستان هاپو و موشی درباره‌ی دوستی است و دوستی یکی از تجربه‌های مهم و ارزشمند جهان کودکی و نوجوانی است. کودک که از فضای امن خانه خارج شده و فضاهای جدید مانند مهد یا مدرسه را تجربه می‌کند، به تدریج با مفهوم دوستی و ارزش آن در روابط بین فردی آشنا می‌شود. کودک با شکل دادن دوستی و پیاده کردن مفهوم وفاداری در این قالب، به تدریج از فضای خانه و حمایت والدین فاصله می‌گیرد. تجربه دوستی، نقش پر رنگی در شکل‌گیری امید و تجربه احساس تعلق در کودک دارد. احساس مالکیت و اشتراک‌گذاری وسائل شخصی و ارزشمند نیز از دیگر عناصر جهان کودکی داستان است.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
کودکان با موضوع به اشتراک‌گذاشتن وسائل موردعلاقه‌شان با یکدیگر و لذت دوستی و با هم بازی کردن آشنا می‌شوند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی هاپویی است که از این که چمدان آبی رنگی دارد؛ خوشحال است و تمام چیزهایی که برایش ارزشمندند را در آن جای داده است. چمدان هاپو همیشه همراهش است، حتی زمانی که برای تماشای ماه از تپه بالا می‌رود و حتی موقع خوابیدن. یک روز صبح، هاپو متوجه می‌شود یک موش کوچک کنار او روی چمدانش خوابیده است. موش به هاپو قول می‌دهد بعد از دیدن چمدان و کمی بازی برود. هاپو وسایل ارزشمند چمدانش را به او نشان می‌دهد و بعد با هم بازی می‌کنند. با رفتن موشی، هاپو فکر می‌کند چیز ارزشمندی را گم کرده است. او خیلی زود متوجه می‌شود آن چیز ارزشمند خود موشی است. داستان درباره ارزش و اهمیت دوستی و نقش آن در زندگی است. کودکان درباره‌ی به اشتراک گذاشتن وسائل ارزشمندشان با دوستانشان می‌آموزند و ارزش واقعی را در این مشارکت و در دوستی که به همراه آن می‌آید می‌بینند. اسباب‌بازی‌ها در رشد کودکان نقش پر رنگی دارند. کودکان با اسباب‌بازی‌های خود حس مالکیت را تجربه می‌کنند و به همین دلیل، کودک با هاپو و چمدان آبی رنگ‌اش احساس همزادپنداری می‌کند. اسباب‌بازی‌های هاپو تکه‌هایی از طبیعت هستند و کودک را به آشنایی و دوستی با طبیعت تشویق می‌کنند. کودک پنج سال به بالا، که به تازگی در گروه همسالان خود به دنبال شکل‌گیری دوستی و شناخت وافاداری است، همراه با هاپوی کوچک، با مفهوم دوستی آشنا می‌شود و به ارزش آن پی می‌برد.

چکیده داستان

هاپو کوچولو یک چمدان آبی دارد و همه چیزهایی که برایش ارزشمندند را در آن جای داده است و شب‌ها هم روی همان چمدان می‌خوابد. تا این‌که روزی هاپو متوجه می‌شود یک موش کنار او روی چمدان خوابیده است. موشی از هاپو می‌خواهد وسایل چمدانش را به او نشان دهد و کمی با هم بازی کنند. بعد از تمام شدن بازی و با رفتن موشی، هاپو متوجه می‌شود چیزی کم دارد و به دنبال آن می‌گردد. موشی هم به هاپو کمک می‌کند تا این‌که هاپو متوجه می‌شود آن چیز با ارزش خود موشی است.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب زیبا و جذاب و شخصیت‌پردازی‌ها، مناسب ، ساده و دل‌نشین هستند . شخصیت‌های تصویری به‌خوبی کنش‌های جاری در متن را به نمایش درآورده‌اند . از مهم‌ترین ویژگی‌های تصاویر کتاب موفقیت در انتقال حس و فضای متن به مخاطب است؛ تصویرها به‌اندازه متن ساده و صمیمی هستند . استفاده از فضاسازی‌های خلوت و فضاهای منفی، فرصت نمایش پررنگ شخصیت‌های اصلی داستان را فراهم کرده اند. تصاویر کتاب دارای قدرت روایتگری بسیار خوبی هستند و نمایش فریم به فریم برخی اتفاقات داستان ، این مسئله را پررنگ‌تر کرده است. حضور جزئیات تصویری که وابسته به متن نبوده و از خلاقیت تصویرگر برآمده‌اند، بر جذابیت تصاویر افزوده اند. طراحی، تکنیک و اجرای آن بسیار موفق است و سایز کتاب برای این گروه سنی مناسب و جذاب است .

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما احساس مالکیت یعنی چه؟ - شما ارزشمندترین وسایلی که دارید را کجا نگه‌داری می‌کنید؟ آیا آن‌ها را با بقیه سهیم می‌شوید؟

مشخصات کتاب
نویسنده تریسی کوردرُی
ناشر انتشارات زعفران
تعداد صفحات 32
نام مترجم محبوبه نجف خانی
سال انتشار 2014
سال انتشار در ایران 1397
تصویرگر رُزالیند بردشاو
عرض کتاب 24
طول کتاب 28
نوع جلد نرم