چه فکر خوبی مولی!

(What’s the big idea, Molly)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان مولی و دوستانش که می‌خواهند برای هدیه‌ی تولد دوستشان به او هدیه بدهند، پیشنهاد مولی برای ساختن یک کتاب درباره‌ی فصل‌ها و مشارکت همه‌ی دوستان
ماجرای تلاش مولی و دوستانش برای آماده کردن هدیه‌ی تولد لاکی، استفاده از توانایی‌های فردی و همراه کردن آن با مشارکت جمعی، همراه با اهمیت دوستی

سال: 2010
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان در مورد دوستی، همکاری و مشارکت برای خوشحال کردن یک دوست در روز تولد اوست.
  مولی با یک فکر خلاقانه، همکاری و مشارکت دوستان لاکی را جلب می‌کند و به‌ این‌ترتیب همه‌ی آن‌ها با کمک یکدیگر، با تلاش و صرف وقت هدیه‌ای آماده می‌کنند. در ساخت این هدیه علاقه و توانمندی شخصی هریک از دوستان مولی مورد توجه قرار گرفته است. هرکدام از دوستان مولی برای این‌که بتوانند به ایده‌ای خوب برای هدیه‌ی خود برسند، آگاهانه انجام کاری را انتخاب می‌کنند که با توجه به ویژگی‌های فردی آن‌ها کمکشان می‌کند بهتر فکر کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی موش کوچولویی به نام مولی است که همراه با دوستانش تصمیم دارند برای تولد لاکی هدیه‌ای آماده کنند. دوستان مولی هرکدام یک درخت می‌کشند و مولی به آن‌ها پیشنهاد درست کردن یک کتاب را می‌دهد. هرکس وظیفه‌ی کشیدن یک فصل را به عهده می‌گیرد و مولی برای هر فصل یک شعر کوتاه می‌نویسد. داستان درباره‌ی تفکر خلاق و دوستی است. از نکات مورد تأکید در داستان توجه به ویژگی‌های فردی است. غازی، خرگوشی، پیگی و قورقوری برای اینکه به یک موضوع مطلوب برای نقاشی برسند انجام کاری را انتخاب می‌کنند که با ویژگی‌های فردی آن‌ها همخوانی دارد؛ خرگوش دویدن، غازی ماهیگیری، قورقوری شناکردن و پیگی خوابیدن را انتخاب می‌کند. اگرچه درنهایت هرکدام از آن‌ها یک درخت می‌کشد و درخت‌ها شبیه یکدیگر هستند، اما هریک داستان متفاوتی دارد. نهایتاً مولی که بیشتر از بقیه برای فکرکردن وقت صرف کرده است، موفق می‌شود با ایده‌ی خوبی که دارد تمام دوستان را برای انجام یک پروژه‌ی مشترک، و در عین‌حال متناسب با علایق شخصی دور هم جمع کند. برای ساخت کتابی که به پیشنهاد مولی تهیه می‌شود هرکس نقشی به عهده می‌گیرد. از نکات آموزشی این داستان می‌توان به تلاش مولی برای شعر گفتن با کلمات قشنگ اشاره کرد که زمینه‌ی گفت‌وگو در مورد شعر را با کودکان فراهم می‌کند.

  چکیده داستان

  فردا تولد لاکی است. مولی و دوستانش به این فکر می‌کنند که چه هدیه‌ای لاکی را خوشحال خواهد کرد و تصمیم می‌گیرند برای او نقاشی بکشند، اما مولی پیشنهاد می‌دهد هرکدام نقاشی متفاوتی بکشند. خرگوشی، غازی، قورقوری، پیگی و مولی مشغول فکر کردن می‌شوند و در نهایت همه‌ی آن‌ها ایده‌ای خوب برای نقاشی پیدا می‌کنند؛ چهار درخت متفاوت. فکری به ذهن مولی رسیده است و دوستانش هم از ایده‌ی او خوششان می‎‌آید. مولی و دوستانش مشغول کار می‌شوند و خیلی زود هدیه‌ی لاکی آماده می‌شود؛ یک کتاب قشنگ از طرف پنج دوست که برای هر فصل یک نقاشی قشنگ دارد. تابستان را خرگوش، پاییز را غازی، زمستان را قورقوری و بهار را پیگی کشیده و مولی برای هر فصل یک شعر با کلمه‌های قشنگ نوشته است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «چه فکر خوبی مولی!» را تصاویری بسیار جذاب و دوست‌داشتنی با طراحی‌ها خوب و رنگ‌پردازی‌هایی درخشان همراهی می‌کنند. تکنیک اجرای تصویرها زیبا و هنرمندانه بوده و انتخاب مناسبی برای متن است. شخصیت‌پردازی‌ها شیرین و دل‌نشین هستند و نمایش کنش‌های انسانی برای شخصیت‌های حیوانیِ داستان، آن‌ها را برای کودک، جذاب و باورپذیر کرده‌است و حس همذات‌پنداری را در وی برمی‌انگیزد. شخصیت‌های به تصویر درآمده کنش‌ها و احساسات موجود در متن را به‌خوبی به نمایش گذارده‌اند. پرتعداد بودن تصاویر بر جذابیت اثر افزوده‌است. فضاسازی‌ها سرشار از جزئیات بوده و در راستای متن، پویا و پرتحرکت هستند و معرفی خوبی از مکان‌هایی که متن به آن‌ها اشاره‌کرده است، دارند. گرافیک کتاب و محل قرارگیری متن در صفحه، تنوع در زاویه‌دیدها و نماها و کیفیت بالای چاپ، از دیگر نقاط مثبت تصاویر کتاب است. جنس کاغذ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما هم می‌توانید با چند کلمه‌ی قشنگ یک شعر بگویید.
  انجام چه کارهایی به شما کمک می‌کند به‌خوبی فکر کنید؟
  می‌توانید با همکاری و همفکری افراد خانواده یا دوستان خود یک کتاب درست کنید.

  مشخصات کتاب

  نویسنده والری گورباچف
  ناشر کتاب ونوشه (نشر چشمه)
  تعداد صفحات ۴۴
  نام مترجم شیوا حریری
  سال انتشار ۲۰۱۰
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر والری گورباچف
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم