چه و چه و چه یه بچه

بررس متن: شادی هاشمی

بررس تصویر:شادی هاشمی

3+

آموزش اعداد در قالب داستانی درباره‌ی بچه خرگوش‌ها

نویسنده: محمدهادی محمدی تصویرگر: هدی عظیمی

چه و چه و چه یه بچه

3+

آموزش اعداد در قالب داستانی درباره‌ی بچه خرگوش‌ها

نویسنده: محمدهادی محمدی

تصویرگر: هدی عظیمی

بررس متن: شادی هاشمی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
بچه‌خرگوش‌ها که می‌توانند نمادی از کودکان خردسال در یک خانواده باشند، در تصاویر در حال بازی و جنب‌وجوش نشان داده‌شده‌اند. آن‌ها با حمله‌ی روباه در موقعیت ناامنی قرار می‌گیرند و ترس و اضطراب را تجربه می‌کنند و در نهایت با حمایت مادر خود، از این گرفتاری نجات پیدا می‌کنند.
محتوای آموزشی
متن کتاب در قالب شعر نوشته شده و کودکان خردسال را با ریتم و کلام آهنگین آشنا می‌کند. داستان کارکرد عددآموزی دارد و در قالب شعر و تصاویر کودکان را با شمارش اعداد تک رقمی و کم و زیاد شدن آشنا می‌کند. در انتهای کتاب در دو صفحه‌‌ی مجزا مفاهیم افزودن و کاستن نمایش داده شده‌است.
الگوی شخصیتی
مادر خرگوش‌ها از بچه‌هایش حمایت می‌کند و برای نجات آن‌ها از دست روباه تلاش می‌کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در بخشی از داستان، روباه شبانه به بچه خرگوش‌ها حمله می‌کند و آن‌ها را یکی‌یکی در کیسه‌اش می‌اندازد و با خود می‌برد.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی به دنیا آمدن 9 بچه خرگوش‌ است که توسط روباهی دزدیده شده و به‌وسیله‌ی مادرشان نجات پیدا می‌کنند. کودکان در قالب این داستان با اعداد و شمارش آشنا می‌شوند. کارکرد و تمرکز اصلی کتاب بر عددآموزی‌ست. کودکان شمارش اعداد تک رقمی و افزودن و کاستن را به شکلی ساده و با کمک تصاویر جذاب کتاب می‌آموزند. بچه خرگوش‌ها نمادی از کودکان خردسال در خانواده هستند. آن‌ها در موقعیتی خطرناک و اضطراب‌آور قرار می‌گیرند و با حمایت مادر نجات پیدا می‌کنند. دزدیده شدن بچه خرگوش‌ها می‌تواند در برخی کودکان ایجاد ترس و یا ناامنی کند.

چکیده داستان

خرگوش‌خاله باردار است. بچه‌ها به دنیا می‌آیند. یکی‌یکی اضافه می‌شوند تا به عدد 9 می‌رسند. بچه خرگوش‌ها بازی و جست‌وخیز می‌کنند. یک شب روباه با کیسه‌اش به سراغ بچه خرگوش‌ها می‌رود و آن‌ها را یکی‌یکی داخل کیسه می‌گذارد. تعداد بچه خرگوش‌ها به ترتیب کم می‌شود. خرگوش‌خاله روباه را درون چاهی می‌اندازد و بچه‌ها را از کیسه بیرون می‌آورد.

کیفیت تصویر

کتاب داستانی را روایت می‌کند و در قالب آن اعداد تک‌رقمی و اضافه و کم‌کردن را به کودکان آموزش می‌دهد. تصاویر نقش مهمی در این فرآیند عددآموزی دارند. کودک در مواجهه با خرگوش‌ها و شمردن آن‌ها در هر صفحه به صورت عینی با تعداد و کم و زیاد شدن آشنا می‌شود. تصاویر کتاب با تکنیک کلاژ مقوا اجرا شده‌اند و این اجرای زیبا به همراه استفاده از رنگ‌های شاد و متنوع، جذابیت زیادی در تصاویر ایجاد کرده‌است. بچه‌خرگوش‌ها در حال بازی، جست‌و‌خیز و غذا خوردن نشان داده‌شده‌اند. حرکت و پویایی در تمام تصاویر به چشم می‌خورد و مخاطب کودک را به جستجو و شمارش خرگوش‌ها تشویق می‌کند. در تصاویری که روباه در حال دزدیدن بچه‌خرگوش‌ها و انداختن آن‌ها در کیسه است، حالت ترس و اضطراب در چهره و کنش‌ بچه خرگوش‌ها دیده می‌شود، اما تصاویر تا حدودی فضا را تلطیف کرده‌اند. صحنه‌ی هل دادن روباه توسط خرگوش‌خاله و افتادن در چاه هم چندان باورپذیر و واضح طراحی نشده‌ است. ترکیب‌بندی در برخی تصاویر، اتسجام لازم را ندارد و همین‌طور قرار گرفتن همه‌ی تصاویر در کادرهای مستطیل شکل از زیبایی و سیالیت تصاویر تا حدود زیادی کاسته است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- شما می‌توانید از 1 تا 10 بشمرید؟ - تا به حال یک خرگوش را از نزدیک دیده‌اید؟ - خرگوش‌ها به چه خوراکی‌هایی علاقه دارند؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمدهادی محمدی
ناشر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
تعداد صفحات 36
شماره جلد 99
سال انتشار 99
سال انتشار در ایران 1392
تصویرگر هدی عظیمی
عرض کتاب 28
نوع جلد نرم