چه و چه و چه یه بچه

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آموزش اعداد در قالب داستانی درباره‌ی بچه خرگوش‌ها

سال: 1392
  بررس: شادی هاشمی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بچه‌خرگوش‌ها که می‌توانند نمادی از کودکان خردسال در یک خانواده باشند، در تصاویر در حال بازی و جنب‌وجوش نشان داده‌شده‌اند. آن‌ها با حمله‌ی روباه در موقعیت ناامنی قرار می‌گیرند و ترس و اضطراب را تجربه می‌کنند و در نهایت با حمایت مادر خود، از این گرفتاری نجات پیدا می‌کنند.
  مادر خرگوش‌ها از بچه‌هایش حمایت می‌کند و برای نجات آن‌ها از دست روباه تلاش می‌کند.
  متن کتاب در قالب شعر نوشته شده و کودکان خردسال را با ریتم و کلام آهنگین آشنا می‌کند. داستان کارکرد عددآموزی دارد و در قالب شعر و تصاویر کودکان را با شمارش اعداد تک رقمی و کم و زیاد شدن آشنا می‌کند. در انتهای کتاب در دو صفحه‌‌ی مجزا مفاهیم افزودن و کاستن نمایش داده شده‌است.
  در بخشی از داستان، روباه شبانه به بچه خرگوش‌ها حمله می‌کند و آن‌ها را یکی‌یکی در کیسه‌اش می‌اندازد و با خود می‌برد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی به دنیا آمدن 9 بچه خرگوش‌ است که توسط روباهی دزدیده شده و به‌وسیله‌ی مادرشان نجات پیدا می‌کنند. کودکان در قالب این داستان با اعداد و شمارش آشنا می‌شوند. کارکرد و تمرکز اصلی کتاب بر عددآموزی‌ست. کودکان شمارش اعداد تک رقمی و افزودن و کاستن را به شکلی ساده و با کمک تصاویر جذاب کتاب می‌آموزند. بچه خرگوش‌ها نمادی از کودکان خردسال در خانواده هستند. آن‌ها در موقعیتی خطرناک و اضطراب‌آور قرار می‌گیرند و با حمایت مادر نجات پیدا می‌کنند. دزدیده شدن بچه خرگوش‌ها می‌تواند در برخی کودکان ایجاد ترس و یا ناامنی کند.

  چکیده داستان

  خرگوش‌خاله باردار است. بچه‌ها به دنیا می‌آیند. یکی‌یکی اضافه می‌شوند تا به عدد 9 می‌رسند. بچه خرگوش‌ها بازی و جست‌وخیز می‌کنند. یک شب روباه با کیسه‌اش به سراغ بچه خرگوش‌ها می‌رود و آن‌ها را یکی‌یکی داخل کیسه می‌گذارد. تعداد بچه خرگوش‌ها به ترتیب کم می‌شود. خرگوش‌خاله روباه را درون چاهی می‌اندازد و بچه‌ها را از کیسه بیرون می‌آورد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  کتاب داستانی را روایت می‌کند و در قالب آن اعداد تک‌رقمی و اضافه و کم‌کردن را به کودکان آموزش می‌دهد. تصاویر نقش مهمی در این فرآیند عددآموزی دارند. کودک در مواجهه با خرگوش‌ها و شمردن آن‌ها در هر صفحه به صورت عینی با تعداد و کم و زیاد شدن آشنا می‌شود. تصاویر کتاب با تکنیک کلاژ مقوا اجرا شده‌اند و این اجرای زیبا به همراه استفاده از رنگ‌های شاد و متنوع، جذابیت زیادی در تصاویر ایجاد کرده‌است. بچه‌خرگوش‌ها در حال بازی، جست‌و‌خیز و غذا خوردن نشان داده‌شده‌اند. حرکت و پویایی در تمام تصاویر به چشم می‌خورد و مخاطب کودک را به جستجو و شمارش خرگوش‌ها تشویق می‌کند. در تصاویری که روباه در حال دزدیدن بچه‌خرگوش‌ها و انداختن آن‌ها در کیسه است، حالت ترس و اضطراب در چهره و کنش‌ بچه خرگوش‌ها دیده می‌شود، اما تصاویر تا حدودی فضا را تلطیف کرده‌اند. صحنه‌ی هل دادن روباه توسط خرگوش‌خاله و افتادن در چاه هم چندان باورپذیر و واضح طراحی نشده‌ است. ترکیب‌بندی در برخی تصاویر، اتسجام لازم را ندارد و همین‌طور قرار گرفتن همه‌ی تصاویر در کادرهای مستطیل شکل از زیبایی و سیالیت تصاویر تا حدود زیادی کاسته است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما می‌توانید از 1 تا 10 بشمرید؟
  – تا به حال یک خرگوش را از نزدیک دیده‌اید؟
  – خرگوش‌ها به چه خوراکی‌هایی علاقه دارند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده محمدهادی محمدی
  ناشر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
  تعداد صفحات ۳۶
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۲
  تصویرگر هدی عظیمی
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم