چه کار می‌کنی با یک فکرِ نو ؟

(What do you do with an idea)

thumbnail
۸ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مواجهه‌ی پسر با فکری تازه، تلاش او برای تایید گرفتن از دیگران و تجربه‌ی شکست، پذیرش خود و پرورش ایده‌ی تازه

سال: 2013
  بررس تصویر: حمیده محبی
  بررس متن: مینا محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شخصیت اصلی داستان در طول کتاب با کنجکاوی و کشف، احساس شادمانی می‌کند. او اگرچه یاس و ناامیدی را تجربه می‌کند؛ دست از فکرش نمی‌کشد. برای پسر ناامیدی آغاز راهی است برای قدم گذاشتن به دنیایی جدید و پر از شگفتی‌ها. تخیل نیز از ویژگی‌های پررنگ دنیای پسرک است و سبب شکل گرفتن ایده‌هایی نو برای او می‌شود
  آگاهی از این نکته که دیگران همیشه درست نمی‌گویند و آمادگی برای تغییر تصمیم‌ها از مضامینی هستند که در داستان به چشم می‌خورند. داشتن تفکر مثبت در مواجهه با پدیده‌های جدید می‌تواند به خلاقیت‌های تازه بیانجامد. همینطور کنار آمدن با ترس، ناکامی و قضاوت سایرین از دیگر موضوعات این داستان به شمار می‌آیند
  پروراندن ایده‌های خلاق و توجه به آ‌ن‌ها شاید اصلی‌ترین موضوع این کتاب باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب درباره‌ی پسرکی است که نمی‌داند در مواجهه با فکری نو چه کاری باید انجام دهد. تا اینکه بر ترس‌ها و تردیدهایش غلبه می‌کند، توجه بیشتری به فکرش می‌کند و در پایان داستان می‌فهمد فکرش همه‌جا همراه اوست و دنیای شادتری برایش ساخته است. پرورندان ایده‌های خلاق با صرف وقت و توجه به آن‌ها اصلی ‌ترین مضامین این کتاب تصویری هستند. کتاب بر مفاهیم خلاقیت، دوستی، غلبه بر ترس و پرورش ایده‌های نو تاکید دارد. همچنین موضوعاتی مانند ابراز خود بدون نیاز به اثبات، کنار آمدن با خشم، ناکامی، ترس و اضطراب باعث در این کتاب پررنگ شده‌اند. آگاهی کودکان از این نکته که دیگران همیشه درست نمی‌گویند و داشتن تفکر مثبت در مواجهه با پدیده‌های جدید می‌تواند به خلاقیت‌های تازه بیانجامد. همینطور کنار آمدن با ترس، ناکامی و قضاوت سایرین تا دست یافتن به نتیجه‌ی دلخواه، از دیگر موضوعات این داستان هستند.

  چکیده داستان

  پسرک فکر نویی دارد که نمی‌داند با آن چکار کند. ابتدا سعی می‌کند نادیده‌اش بگیرد، اما متوجه می‌شود فکرش باعث خوشحالی‌اش است. از طرفی از قضاوت و حرف‌های دیگران می‌ترسد. تا اینکه بالاخره تصمیم می‌گیرد به فکرش توجه کند، وقت بیشتری برایش بگذارد. به تدریج فکر پسر بزرگ‌تر می‌شود تا اینکه روزی پرواز می‌کند و دنیای پسربچه سراسر رنگ می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن و تصاویر ارتباطی تکمیل کننده در این کتاب دارند. تصویرگر با افزودن جزئیات بیشتر و نگاه خلاقانه‌ی خود، به داستان قدرت بیشتری بخشیده است و همین موضوع باعث می‌شود مخاطب با اشتیاق بیشتری تصاویر را دنبال کند. فکر نو را در کتاب به شکل تخم مرغ کوچکی می‌بینیم که هر چه داستان پیش می‌رود او هم بزرگ‌‌تر می‌شود تا اینکه در انتهای داستان تخم خود را می‌شکافد و پرواز می‌کند. شخصیت پسربچه دوست‌داشتنی و باورپذیر کارشده و کنشی مناسب متن دارد. به تدریج که رابطه‌ی پسر و فکرش صمیمی می‌شود، فضای تصاویر نیز رنگ بیشتری می‌گیرند. فکر پسر که منشا شادی است با خودش رنگ و هیجان همراه دارد و هرچه پسرک به آن اهمیت بیشتری می‌دهد، تصاویر نیز رنگی‌‌تر و پر انرژی‌تر می‌شوند. فضاسازی‌ها نیز متنوع هستند. تصاویر بازیگوشی پسر و حیوانات نیز از جذابیت‌های کتاب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا داشتن یک ایده‌ی تازه و نو ترسناک است؟
  قضاوت و حرف‌های دیگران چقدر روی شما اثر گذار هستند؟
  فکرهای تازه با دنیای ما چه می‌کنند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کوبی یامادا
  ناشر نشر پرتقال
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم فرمهر منجزی
  سال انتشار ۲۰۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۵
  تصویرگر می بسوم
  نوع جلد نرم