چگونه دنیا را متحد کنیم؟

(Les goûters Philo - Tome 2 )

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

12+

آشنایی با مفاهیمی مانند زیبایی، زشتی، عدالت، صلح و تأثیری که در زندگی اجتماعی و فردی دارند، همراه با بیان موقعیت‌هایی واقعی

نویسنده: برژیت لابه و میشل پوش تصویرگر: ون ژاکوب آزم

چگونه دنیا را متحد کنیم؟

(Les goûters Philo - Tome 2 )
12+

آشنایی با مفاهیمی مانند زیبایی، زشتی، عدالت، صلح و تأثیری که در زندگی اجتماعی و فردی دارند، همراه با بیان موقعیت‌هایی واقعی

نویسنده: برژیت لابه و میشل پوش

تصویرگر: ون ژاکوب آزم

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
حضور در جامعه‌ای بزرگ‌تر و دور شدن از محیط خانه و خانواده، از تجربه‌های پررنگ جهان نوجوانی است. نوجوانان با ورود به مدرسه و روبه‌رو شدن با موقعیت‌ها و افراد جدید، با مفاهیم تازه‌ای مانند خشونت و قدرت مواجه می‌شوند. داستانک‌های کتاب، شخصیت‌های مختلفی را در موقعیت‌های متفاوت نشان می‌دهد که برای نوجوانان قابل درک و همذات‌پندارانه است.
محتوای آموزشی
کتاب رویکرد آموزش مستقیم دارد و مفاهیمی مانند زیبایی، زشتی، عدالت، بی عدالتی، خشونت، قدرت، جنگ، صلح و تبعیض را همراه با مثالی در دنیای واقعی توضیح می‌دهد.
الگوی شخصیتی
این کتاب از مجموعه‌ی اخلاق برای کودکان و نوجوانان است و درباره‌‌ی عدالت، خشونت، صلح و جنگ، زیبایی و زشتی به کودکان آموزش می‌دهد. شناخت مفاهیم کتاب، به نوجوانان کمک می‌کند تا با حضور در جامعه، بتوانند با دیگران ارتباط موثرتری برقرار کنند، در مواجهه با موقعیت‌های مختلف، تفکری انتقادی داشته باشند، برای برقراری حق خود و عدالت تلاش کنند و تأثیری مثبت بر دنیای پیرامون خود بگذارند. همدلی کردن با دیگران که با شناخت مفهوم خشونت، قدرت، جنگ و صلح در کودکان شکل می‌گیرد نیز از دیگر مهارت‌های زندگی در کتاب است.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
در بخش خشونت، درباره‌ی تبعیض نژادی و تأثیری که خشونت بر آن می‌گذارد، توضیح داده می‌شود. کودکان علاوه بر شناخت موارد خشونت در جامعه و نسبت به اقوام و نژادهای دیگر، می‌آموزند که برای برابری بین قومیت‌ها و نژادهای مختلف تلاش کنند. برخی از موقعیت‌های تصویر شده از خشونت و بی‌عدالتی در جهان بسیار تاثیر‌گذار و ناراحت‌کننده‌اند و می‌توانند از عناصر ترس و خشونت روایت برای خوانندگان حساس‌تر باشند.
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
کتاب به شکلی مختصر درباره‌ی سیاست‌ و علت وقوع جنگ و تبعیض توضیح می‌دهد. تأثیر حکومت‌ها بر زندگی فردی انسان‌ها و خشونتی که منجر به تبعیض نژادی می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «اخلاق برای کودکان و نوجوانان» است و با زبانی ساده و روان، فلسفه اخلاق را به کودکان می‌آموزد. کتاب درباره‌ی شناخت مفاهیمی مانند زیبایی، زشتی، عدالت، خشونت، قدرت، جنگ و صلح است. هر کدام از مفاهیم در این کتاب همراه با داستانک‌هایی درباره‌ی موقعیت‌هایی واقعی توضیح داده می‌شوند؛ موقعیت‌هایی که نوجوانان ممکن است آن را تجربه کرده باشند یا در آینده با آن روبه‌رو شوند. شناخت این مفاهیم بر زندگی فردی تأثیر می‌گذارند و به نوجوانان کمک می‌کنند تا با دیدی متفاوت وارد دنیای بزرگ‌تر شوند. نوجوانان با خواندن این کتاب می‌آموزند که دنیای پیرامون خود را چگونه زیبا ببینند، خشونت را بشناسند و برای برقرای صلح در دنیا تلاش کنند. آن‌ها با خواندن کتاب می‌آموزند چطور می‌توانند برای تحقق یافتن حق خود تلاش کنند و جلوی خشونت‌هایی که با آن مواجه‌اند را بگیرند. کتاب با مقدمه‌ای درباره چگونگی زندگی اجتماعی و تأثیری که بر زندگی فردی دارد، به قلم مصطفی ملکیان شروع می‌شود. با توجه به مفاهیمی که کتاب برای کودکان انتخاب کرده است، خواندن آن برای کودکان بالای ۱۲ سال پیشنهاد می‌شود.

چکیده داستان

کتاب درباره‌ی مفاهیمی چون زیبایی/زشتی عدالت/بی‌عدالتی، جنگ/صلح و قدرت است. در هر بخش، یکی از این مفاهیم با داستانک‌هایی درباره‌ی شخصیت‌هایی مختلف، که می‌توانند در دنیای واقعی وجود داشته باشند توضیح داده می‌شوند. نوجوانان می‌تواند با خواندن داستانک‌ها شناخت و درک بهتری نسبت به هر مفهوم در دنیای پیرامون خود و در موقعیت‌های مختلف داشته باشند.

کیفیت تصویر

متن جدی کتاب، با تصاویری که با چاشنی طنز همراه شده‌اند، تلطیف گشته؛ این انتخاب برای این نوع از متن بسیار هوشمندانه و به‌جا صورت گرفته‌است. هر صفحه دارای موضوعی جداگانه و تصویری مرتبط با خود است. تصاویر موفق شده‌اند فهم متن را آسان‌تر و در مسیر خوانش کتاب ایجاد جذابیت کنند. طراحی‌ها قوی، هنرمندانه و کم اشکال هستند. تصویرها با نمایش فضایی جذاب و شیطنت‌آمیز، آگاهانه مخاطبی را جامعه هدف خود قرار داده‌اند که سال‌های آغازین کودکی را پشت سر گذارده و در آستانه ورود به نوجوانی است؛ این توجه و شناخت از دنیای نوجوان که منجر به چنین انتخابی شده است، قابل‌توجه و تحسین است. شخصیت‌پردازی‌ها شیرین و دوست‌داشتنی بوده و در راستای روایت، اغراق‌هایی خفیف در آناتومی و چهره‌ها دارند که موجب شده کنش‌ها و احساسات موجود در متن بهتر به مخاطب منتقل شود. تصاویر پا را از متن فراتر گذاشته و موفق به نمایش خلاقیتی مستقل از آن شده‌اند. گرافیک کتاب خوب و هنرمندانه است و بر زیبایی و خوانش آسان اثر افزوده‌است. استفاده از صفحه‌هایی تمام‌رنگی بارنگ‌های جذاب و درخشان برای جدا کردن مباحث کتاب از هم و نمایش صفحه‌ی فهرست هر فصل در آن‌ها، بر جذابیت اثر افزوده‌است. به‌کارگیری مستطیل‌های رنگی کوچک برای قرار‌دادن شماره‌ی صفحه‌ها و استفاده از رنگ‌های متفاوت برای هر فصل، موجب شده مخاطب با کمک تغییر رنگ‌ها، تغییر در مباحت و فصل‌ها را نیز دریابد. حضور تیترهای رنگی، ارتباط بصری متن و تصویر را قوت بخشیده و مانع از یکنواختیِ متنِ نسبتاً طولانی کتاب می‌شود. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چگونه به برقراری صلح کمک کرد؟ - فکر می‌کنید شناخت مفاهیمی چون زیبایی و عدالت، چه‌طور به نگاه، شناخت و برخورد ما در ارتباط با دنیای پیرامون کمک می‌کند؟

مشخصات کتاب
نویسنده برژیت لابه و میشل پوش
ناشر انتشارات آسمان خیال
تعداد صفحات 112
نام مترجم پروانه عروج نیا
سال انتشار 2003
سال انتشار در ایران 1390
تصویرگر ون ژاکوب آزم
عرض کتاب 17
طول کتاب 23
نوع جلد نرم