چگونه دنیا را متحد کنیم؟

(Les goûters Philo - Tome 2)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

آشنایی با مفاهیمی مانند زیبایی، زشتی، عدالت، صلح و تأثیری که در زندگی اجتماعی و فردی دارند، همراه با بیان موقعیت‌هایی واقعی

سال: 2003
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  حضور در جامعه‌ای بزرگ‌تر و دور شدن از محیط خانه و خانواده، از تجربه‌های پررنگ جهان نوجوانی است. نوجوانان با ورود به مدرسه و روبه‌رو شدن با موقعیت‌ها و افراد جدید، با مفاهیم تازه‌ای مانند خشونت و قدرت مواجه می‌شوند. داستانک‌های کتاب، شخصیت‌های مختلفی را در موقعیت‌های متفاوت نشان می‌دهد که برای نوجوانان قابل درک و همذات‌پندارانه است.
  این کتاب از مجموعه‌ی اخلاق برای کودکان و نوجوانان است و درباره‌‌ی عدالت، خشونت، صلح و جنگ، زیبایی و زشتی به کودکان آموزش می‌دهد. شناخت مفاهیم کتاب، به نوجوانان کمک می‌کند تا با حضور در جامعه، بتوانند با دیگران ارتباط موثرتری برقرار کنند، در مواجهه با موقعیت‌های مختلف، تفکری انتقادی داشته باشند، برای برقراری حق خود و عدالت تلاش کنند و تأثیری مثبت بر دنیای پیرامون خود بگذارند. همدلی کردن با دیگران که با شناخت مفهوم خشونت، قدرت، جنگ و صلح در کودکان شکل می‌گیرد نیز از دیگر مهارت‌های زندگی در کتاب است.
  کتاب به شکلی مختصر درباره‌ی سیاست‌ و علت وقوع جنگ و تبعیض توضیح می‌دهد. تأثیر حکومت‌ها بر زندگی فردی انسان‌ها و خشونتی که منجر به تبعیض نژادی می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  کتاب رویکرد آموزش مستقیم دارد و مفاهیمی مانند زیبایی، زشتی، عدالت، بی عدالتی، خشونت، قدرت، جنگ، صلح و تبعیض را همراه با مثالی در دنیای واقعی توضیح می‌دهد.
  در بخش خشونت، درباره‌ی تبعیض نژادی و تأثیری که خشونت بر آن می‌گذارد، توضیح داده می‌شود. کودکان علاوه بر شناخت موارد خشونت در جامعه و نسبت به اقوام و نژادهای دیگر، می‌آموزند که برای برابری بین قومیت‌ها و نژادهای مختلف تلاش کنند. برخی از موقعیت‌های تصویر شده از خشونت و بی‌عدالتی در جهان بسیار تاثیر‌گذار و ناراحت‌کننده‌اند و می‌توانند از عناصر ترس و خشونت روایت برای خوانندگان حساس‌تر باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلد‌های مجموعه‌ی «اخلاق برای کودکان و نوجوانان» است و با زبانی ساده و روان، فلسفه اخلاق را به کودکان می‌آموزد. کتاب درباره‌ی شناخت مفاهیمی مانند زیبایی، زشتی، عدالت، خشونت، قدرت، جنگ و صلح است. هر کدام از مفاهیم در این کتاب همراه با داستانک‌هایی درباره‌ی موقعیت‌هایی واقعی توضیح داده می‌شوند؛ موقعیت‌هایی که نوجوانان ممکن است آن را تجربه کرده باشند یا در آینده با آن روبه‌رو شوند. شناخت این مفاهیم بر زندگی فردی تأثیر می‌گذارند و به نوجوانان کمک می‌کنند تا با دیدی متفاوت وارد دنیای بزرگ‌تر شوند. نوجوانان با خواندن این کتاب می‌آموزند که دنیای پیرامون خود را چگونه زیبا ببینند، خشونت را بشناسند و برای برقرای صلح در دنیا تلاش کنند. آن‌ها با خواندن کتاب می‌آموزند چطور می‌توانند برای تحقق یافتن حق خود تلاش کنند و جلوی خشونت‌هایی که با آن مواجه‌اند را بگیرند. کتاب با مقدمه‌ای درباره چگونگی زندگی اجتماعی و تأثیری که بر زندگی فردی دارد، به قلم مصطفی ملکیان شروع می‌شود. با توجه به مفاهیمی که کتاب برای کودکان انتخاب کرده است، خواندن آن برای کودکان بالای ۱۲ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  کتاب درباره‌ی مفاهیمی چون زیبایی/زشتی عدالت/بی‌عدالتی، جنگ/صلح و قدرت است. در هر بخش، یکی از این مفاهیم با داستانک‌هایی درباره‌ی شخصیت‌هایی مختلف، که می‌توانند در دنیای واقعی وجود داشته باشند توضیح داده می‌شوند. نوجوانان می‌تواند با خواندن داستانک‌ها شناخت و درک بهتری نسبت به هر مفهوم در دنیای پیرامون خود و در موقعیت‌های مختلف داشته باشند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن جدی کتاب، با تصاویری که با چاشنی طنز همراه شده‌اند، تلطیف گشته؛ این انتخاب برای این نوع از متن بسیار هوشمندانه و به‌جا صورت گرفته‌است. هر صفحه دارای موضوعی جداگانه و تصویری مرتبط با خود است. تصاویر موفق شده‌اند فهم متن را آسان‌تر و در مسیر خوانش کتاب ایجاد جذابیت کنند.
  طراحی‌ها قوی، هنرمندانه و کم اشکال هستند. تصویرها با نمایش فضایی جذاب و شیطنت‌آمیز، آگاهانه مخاطبی را جامعه هدف خود قرار داده‌اند که سال‌های آغازین کودکی را پشت سر گذارده و در آستانه ورود به نوجوانی است؛ این توجه و شناخت از دنیای نوجوان که منجر به چنین انتخابی شده است، قابل‌توجه و تحسین است.
  شخصیت‌پردازی‌ها شیرین و دوست‌داشتنی بوده و در راستای روایت، اغراق‌هایی خفیف در آناتومی و چهره‌ها دارند که موجب شده کنش‌ها و احساسات موجود در متن بهتر به مخاطب منتقل شود. تصاویر پا را از متن فراتر گذاشته و موفق به نمایش خلاقیتی مستقل از آن شده‌اند.
  گرافیک کتاب خوب و هنرمندانه است و بر زیبایی و خوانش آسان اثر افزوده‌است. استفاده از صفحه‌هایی تمام‌رنگی بارنگ‌های جذاب و درخشان برای جدا کردن مباحث کتاب از هم و نمایش صفحه‌ی فهرست هر فصل در آن‌ها، بر جذابیت اثر افزوده‌است. به‌کارگیری مستطیل‌های رنگی کوچک برای قرار‌دادن شماره‌ی صفحه‌ها و استفاده از رنگ‌های متفاوت برای هر فصل، موجب شده مخاطب با کمک تغییر رنگ‌ها، تغییر در مباحت و فصل‌ها را نیز دریابد. حضور تیترهای رنگی، ارتباط بصری متن و تصویر را قوت بخشیده و مانع از یکنواختیِ متنِ نسبتاً طولانی کتاب می‌شود. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – به نظر شما چگونه به برقراری صلح کمک کرد؟
  – فکر می‌کنید شناخت مفاهیمی چون زیبایی و عدالت، چه‌طور به نگاه، شناخت و برخورد ما در ارتباط با دنیای پیرامون کمک می‌کند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده برژیت لابه و میشل پوش
  ناشر انتشارات آسمان خیال
  تعداد صفحات ۱۱۲
  نام مترجم پروانه عروج نیا
  سال انتشار ۲۰۰۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  تصویرگر ون ژاکوب آزم
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم