چگونه شیر باشیم؟

(How to be a lion)

thumbnail
۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای دوستی شیر با اردک و موردانتقاد قرارگرفتن از سمت شیرهای دیگر برای درنده نبودن، همراه با تلاش برای گفت‌وگو جهت حل تعارض و اهمیت پذیرش خود و تفاوت‌های فردی

سال: 2018
  بررس: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی لئونارد و ماریان و قرارگرفتن در معرض انتقاد به دلیل تفاوت‌های فردی موضوعاتی قابل‌درک و همذات‌پندارانه برای مخاطبان کتاب هستند.
  لئونارد مسئولیت انتخاب‌های خود را می‌پذیرد، در مواجهه با نگاه‌های انتقادی دیگر شیرها تفکر انتقادی دارد و اجازه نمی‌دهد کلیشه‌های رایج بر ارزش‌های او اثر بگذارند؛ با اعتمادبه‌نفس و در صلح و دوستی ابراز وجود کرده و بدون پرخاشگری از نظرات خود دفاع می‌کند. وقتی لئونارد در معرض قلدری و زورگویی قرار می‌گیرد آرامش خود را حفظ کرده، فعالانه اقدام می‌کند و همراه با مثبت‌اندیشی، روش گفتگو را به‌عنوان روش حل تعارض و ابراز وجود برمی‌گزیند.
  استفاده‌ی شخصیت اصلی داستان از مهارت‌های رفتار جرات‌مندانه، تصمیم‌گیری و تفکر نقاد و همچنین دیگر مهارت‌های زندگی می‌تواند برای کودکان جنبه‌ی یادگیری داشته باشد. لئونارد و ماریان مکانی مخصوص برای فکرکردن دارند و اسم این مکان را تپه‌ی فکرکردن گذاشته‌اند، این ایده می‌تواند برای کودکان یا حتی مربیان و والدین الهام‌بخش باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی شیر مهربانی به نام لئونارد و دوستی‌اش با یک اردک است. وقتی لئونارد به خاطر درنده نبودن توسط بقیه‌ی شیرها سرزنش می‌شود، به کمک ماریان شعری می‌گوید و برای دیگر شیرها توضیح می‌دهد که هرکس برای انتخاب چیزی که می‌خواهد باشد، آزاد است.
  کتاب با تأکید بر دوستی، مفهوم پذیرش خود، شجاعت برای متفاوت بودن و اهمیت گفتگو را یادآوری می‌کند. لئونارد و ماریان نسبت به محیط زندگی خود کنجکاو و پرسش‌گر هستند و هر وقت می‌خواهند درباره‌ی چیزی بیندیشند به تپه‌ی فکر خود می‌روند. شیر برای حل تعارض از روش گفتگو استفاده می‌کند و باور دارد که کلمات به‌شرط اینکه فکر را فعال کنند، می‌توانند تغییر ایجاد کنند؛ در تصویر نشان داده‌شده شیرهایی که به شعر لئونارد گوش می‌دهند انگار به خود فرصت تغییر می‌دهند. داستان به مهارت‌های زندگی اشاره دارد که می‌تواند برای کودکان جنبه‌ی یادگیری داشته باشد.
  در دنیای حیوانات درنده‌خویی اقتضای طبیعت شیر است و این خصیصه‌ی ذاتی در حالی‌ موردانتقاد قرارگرفته که موضوع اصلی کتاب پذیرش خود است. شکلی از مهربانی که در دنیای انسان‌ها معنادار است وارد دنیای حیوانات شده و ممکن است کودکان را از درک اقتضائات دنیای حیوانات دور کند. استفاده از عبارت «هرچی دلت می‌خواد باش» نیاز به تبیین دارد. به‌طورکلی گفتگو در این موارد می‌تواند زمینه‌ی اندیشیدن کودکان را ایجاد کند.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی شیر مهربان و شاعری به نام لئونارد است که با اردکی به نام ماریان دوست شده؛ لئونارد و ماریان زمان زیادی را به بازی‌کردن، اندیشیدن و شعرگفتن می‌گذرانند و زندگی شادی باهم دارند. تا اینکه روزی گروهی از شیرها لئونارد را به خاطر درنده نبودن و دوستی با اردک سرزنش می‌کنند. لئونارد که راه‌های مختلفی برای شیر بودن و دوستی تجربه کرده است با کمک ماریان شعری در این مورد می‌نویسد و نظر خودش را به دیگر شیرها می‌گوید.

  کیفیت

  تصاویر هم‌پای داستان پیش می‌روند و در بعضی فریم‌ها فراتر از متن رفته‌اند. به طور کلی فضاسازی خلوت و ترکیب‌بندی‌ ساده‌ی تصاویر به گونه‌ای است که در تمام صفحات تاکید زیادی بر فردیت لئونارد وجود دارد و اطلاعات کمی در مورد فضای پیرامون و ارتباط لئونارد با دیگر جانوران به مخاطب منتقل می‌شود.
  طراحی شخصیت‌ها ساده و با کمک گرفتن از خطوط ضخیم صورت گرفته است. در قسمت‌هایی که با حضور دیگر شیرها به وجوه درنده‌خویی شیر پرداخته شده، از خطوط تیز و تند استفاده شده و در صفحاتی که توصیف‌کننده شخصیت لئونارد هستند خطوط نرم شده‌اند. از نظر شخصیت‌پردازی‌ تمام شیرها به جز لئونارد کاملا شبیه هم هستند و لئونارد از نظر رنگ و خطوط چهره‌، از دیگر شیرها متمایز شده است.
  کنش‌ها و احساسات شخصیت‌ها با خطوط ساده در بسیاری از فریم‌ها مشخص شده است.
  رنگ‌های محدودی در پالت رنگی استفاده شده است و غلبه‌ی رنگ نارنجی در بیشتر صفحات دیده می‌شود. وقتی لئونارد توسط دیگر شیرها مورد تمسخر قرار می‌گیرد و احساس می‌کند که مجبور است درنده باشد؛ تصویری وجود دارد که در آن تمام صفحه سیاه شده و تصویر لئونارد هم در برابر حجم بزرگ سیاهی کوچک است. گفتگو با ماریان در صفحات بعد، رنگ تصاویر را نیز تغییر می‌دهد.
  اندازه و نوع فونت برای کودکان نوسواد مناسب است. در تمام متن نام لئونارد با فونت متفاوت و بزرگ نوشته شده و به نظر می‌رسد از این روش هم برای متفاوت جلوه دادن شخصیت لئونارد استفاده شده‌باشد. اندازه‌ی صفحات مناسب اما صحافی به گونه‌ای است که بعد از چندبار استفاده برگه‌های کتاب در معرض جداشدن قرار می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید مهربان بودن در دنیای شیرها چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟
  شما هم تجربه‌ای شبیه لئونارد داشته‌اید که به خاطر تفاوت‌های فردی خود موردانتقاد یا سرزنش دیگران قرار بگیرید؟
  به نظر شما یک دوستی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده اد ویر
  ناشر کتاب چ (واحد کودک و نوجوان نشر چشمه)
  تعداد صفحات ۳۸
  نام مترجم رضی هیرمندی
  سال انتشار ۲۰۱۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر اد ویر
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم