چی، چی، قاشق و قیچی

بررس متن: زهرا حسینی

بررس تصویر:ملیحه سلیمی

6+

همکاری اسبابِ خانه برای ساخت کاردستی‌های مختلف و خلاقانه با جابه‌جا شدن در کنار یکدیگر

نویسنده: علی خدایی تصویرگر: علی خدایی

چی، چی، قاشق و قیچی

6+

همکاری اسبابِ خانه برای ساخت کاردستی‌های مختلف و خلاقانه با جابه‌جا شدن در کنار یکدیگر

نویسنده: علی خدایی

تصویرگر: علی خدایی

بررس متن: زهرا حسینی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
خیال‌پردازی از ویژگی‌های اصلی کودکان در گروه سنی مخاطب کتاب است. همچنین کودکان به دلیل خلاقیت زیاد، می‌توانند از وسایل مختلف خارج از چهارچوب‌های تعریف‌شده‌ی متداول استفاده کنند. ترکیب خیال‌پردازی و خلاقیت در این کتاب تصاویر زیبایی خلق کرده است.
محتوای آموزشی
همراه با داستان، کودکان ترغیب می‌شوند نسبت به دنیای پیرامون خود کنجکاو باشند. علاوه بر آن وسایل خانه با استفاده از تفکر انتزاعی تصاویر و اشکالی جدید می‌سازند که کودک را نیز به خلاقیت و خلق کردن تشویق می‌کند.
الگوی شخصیتی
خلاقیت درون‌مایه‌ی اصلی این کتاب است. اشیاء باهمکاری و مشارکت یکدیگر می‌توانند شکل‌های مختلفی بسازند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی تعدادی از اسباب خانه است که با همکاری یکدیگر کاردستی‌های خلاقانه‌ای می‌سازند. چی، چی، قاشق و قیچی یک کتاب تصویری است که متن بسیار کوتاهی دارد. همراه با کتاب بسته‌ای عرضه می‌شود که در آن تعدادی از وسایل داخل کتاب به‌صورت مقوایی قرار داده شده و کودکان می‌توانند با این قطعات بعضی از شکل‌های کتاب یا کاردستی‌های مدنظر خود را بسازند. در متن آمده است اسبابِ خانه بعد از این‌که کلی باهم بازی کردند و خسته شدند؛ تصمیم گرفتند با قرار گرفتن در کنار یکدیگر و جابه‌جا شدن کاردستی بسازند. داستان و موضوع کتاب می‌تواند به کودکان به‌طور غیرمستقیم یادآور شود که گاهی می‌توان با وسایل ساده و کمی خلاقیت، راهی برای سرگرم شدن پیدا کرد.

چکیده داستان

اسبابِ خانه این‌طرف و آن‌طرف می‌دوند و بازی می‌کنند. وقتی از این بازی‌ها هم خسته می‌شوند، گوشه‌ای می‌نشینند. شانه به بقیه پیشنهاد می‌دهد تا با قرار گرفتن کنار هم، شکل‌هایی جدید بسازند. به‌ این‌ترتیب وسایل با قرار گرفتن در کنار یکدیگر یک دارکوب، یک خروس، پدربزرگ، موش، جغد، مرغ، آدم، الاغ، آدمک چوبی، سگ، طوطی، گاو، فیل، شیر، مرغابی و طاووس می‌سازند.

کیفیت تصویر

تصاویرِ کتاب تصویری «چی چی، قاشق و قیچی» در یک فضای تعاملی، کودک را به بازی با شکل‌هایی ساده ‌شده از وسایل آشپزخانه فرامی‌خواند. اشکالی ساده که با اندکی تغییر، در کنار هم‌شکل‌هایی آشنا برای کودک همچون مرغ، طوطی، خروس و ... را به وجود می‌آورند. تصاویر علاوه بر آن‌که کودک را ترغیب می‌کند تا با استفاده از قطعات مقوایی که ضمیمه‌ی کتاب شده‌اند به بازسازی شکل‌های درون کتاب بپردازد، در مرحله‌ای پیشرفته‌تر به او می‌آموزد که با نگاهی دقیق‌تر به پیرامون خود، می‌تواند شکل‌هایی جدید و متفاوت خلق کند. تصاویر مقوایی که ضمیمه کتاب شده‌اند، می‌توانند مخاطب را برای مدت‌ زمانی قابل‌توجه با خود همراه‌کنند و تخیل او را پیرامون شکل‌هایی که می‌سازد، برانگیزد. فضاهای منفی گسترده، بر تأکید تصویرها افزوده‌است. تصاویر برای مخاطب گروه سنی کتاب جذاب و دلنشین هستند و بزرگ بودن تصویرها، آن‌ها را برای گروه سنی «الف» مناسب ساخته‌است. بااین‌وجود بزرگی برخی از تصاویر تا حدی است که تمام صفحه را اشغال کرده و بر زیبایی اثر تا حدودی لطمه زده‌است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ تصاویر و صحافی کتاب خوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

شما می‌توانید با قطعاتی که همراه کتاب هست چه چیزهایی بسازید؟ کدام‌یک از چیزهایی که اسباب خانه باهم ساختند را بیش‌تر دوست داشتید؟ فکر می‌کنید چه شکل‌های دیگری غیر از آنچه در کتاب آمده است می‌توان ساخت؟

مشخصات کتاب
نویسنده علی خدایی
ناشر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 44
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر علی خدایی
عرض کتاب 21
طول کتاب 26
نوع جلد نرم