چیستان ۱

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

بررس تصویر:مینا محبی

7+

مجموعه‌ی چند چیستان تصویری، تقویت درک بصری

نویسنده: حسین داریان، محمدرضا شریفی‌نیا تصویرگر: برییان ویلد اسمیت، ویکتور وازارلی

چیستان ۱

7+

مجموعه‌ی چند چیستان تصویری، تقویت درک بصری

نویسنده: حسین داریان، محمدرضا شریفی‌نیا

تصویرگر: برییان ویلد اسمیت، ویکتور وازارلی

بررس متن: روناک شاه‌محمدی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
چیستان‌های مطرح‌شده در این کتاب در جهان کودکی و نوجوانی قابل‌درک است و اغلب کودکان گروه سنی پیشنهادی می‌توانند آن‌ها را درک کنند و با‌ آن‌ها ارتباط برقرار کنند. حل مسئله و چیستان برای بسیاری از کودکان جذاب است و به‌ آن‌ها احساس خوشایند کشف و درک ناشناخته می‌دهد.
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
این کتاب می‌تواند موجب تقویت درک بصری در کودکان شود.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب جلد اول از مجموعه‌ی «چیستان» است. کتاب درباره‌ی چیستان‌هایی تصویری است که کودکان با نگاه کردن دقیق به آن‌ها می‌توانند پاسخ را بیابند. چیستان‌ها روی هر تصویر به شکل جملاتی کوتاه نوشته‌شده است. این کتاب به تقویت درک بصری کودکان کمک خواهد کرد؛ همچنین به کودکان می‌آموزد که درباره‌ی مسائل باید تأمل و فکر کرد و سپس به آن پاسخ داد، چراکه پاسخ چیستان‌های این کتاب به‌سرعت پیدا نخواهد شد و صبر و دقت لازم است. از این کتاب می‌توان در خانواده و کلاس‌های فوق‌برنامه‌ی مدارس استفاده کرد. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی و به لحاظ مفهومی، بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتاب ۲ ستاره معرفی می‌شود.

چکیده داستان

این کتاب شامل ده تصویر است که روی هرکدام از تصاویر چیستانی مربوط به همان تصویر نوشته‌شده است. در پایان کتاب نیز پاسخ تمامی چیستان‌ها نوشته‌شده است.

کیفیت تصویر

تصاویر این‌کتاب از آثار هنرمندانی چون برییان ویلد‌اسمیت (طراح و نویسنده استرالیایی) و ویکتور وازارلی (طراح و نقاش فرانسوی) انتخاب شده‌اند، که به‌خودی‌خود زیبا و بی‌نقص هستند ولی کیفیت نامناسب ‌تصاویر، اسکن و چاپ ضعیف، به‌ جذابیت آنها بسیار لطمه زده‌است. در برخی صفحه‌ها، خطی نازک و اضافه در میان تصویر دیده می‌شود. همچنین قرار‌گرفتن دو‌تصویر شلوغ‌‌ در‌کنار هم، از تمرکز کودک روی هر‌تصویر کم می‌کاهد و بهتر بود هر سوال به ‌همراه تصویرش در دو ‌صفحه روبروی ‌هم آورده می‌شدند. برخی چیستان‌ها نیز در‌جای نامناسبی قراردارند و به‌دلیل رنگ‌ پسزمینه به‌ سختی خوانده می‌شوند. کتاب از طراحی‌گرافیک مناسب و زیبایی بهره‌ نمی‌برد و کیفیت چاپ و کاغذ آن ضعیف است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- به نظر شما چیستان‌ها به چه دردی می‌خورند؟ - اگر چیستان‌هایی بلد هستید که در این کتاب نیامده است، آن را بگویید و از دیگران بپرسید. - آیا می‌توانید چیستان تصویری بسازید؟

مشخصات کتاب
نویسنده حسین داریان، محمدرضا شریفی‌نیا
ناشر انتشارات سبز مرکز فرهنگی کودکان و نوجوانان
تعداد صفحات 12
سال انتشار در ایران 1368
تصویرگر برییان ویلد اسمیت، ویکتور وازارلی
عرض کتاب 24
طول کتاب 22
نوع جلد نرم