چی بپوشم؟

بررس متن: زهرا درایتی

بررس تصویر:شادی هاشمی فشارکی

6+

انتخاب لباس سارا بر اساس شغل آینده‌اش برای جشن سال نو‌ی مدرسه و آشنایی با شغل های مختلف

نویسنده: پیام ابراهیمی تصویرگر: محبوبه یزدانی

چی بپوشم؟

6+

انتخاب لباس سارا بر اساس شغل آینده‌اش برای جشن سال نو‌ی مدرسه و آشنایی با شغل های مختلف

نویسنده: پیام ابراهیمی

تصویرگر: محبوبه یزدانی

بررس متن: زهرا درایتی

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
شناختن نقش‌های اجتماعی و پذیرفتن مسئولیت از جمله تجربیات مهم جهان کودکی و نوجوانی است. کودکان با شناخت دنیای بیرون، با دنیای مسئولیت‌ها و باید و نبایدها و قوانین آشنا می‌شوند. آشنایی با نقش‌ها و تمرین آن در خلال بازی، به کودک برای حضور در گروه‌های اجتماعی، سبب می‌شود کودک سطح تازه‌ای از روابط و معاشرت‌ها را تجربه کند. به دنبال حضور و داشتن نقش موثر در گروه، کودک حس پیروزی و احساس تعلق را تجربه خواهد کرد.
محتوای آموزشی
داستان درباره‌ شغل‌های مختلف و کاری که انجام می‌دهند، به کودکان آموزش می‌دهد.
الگوی شخصیتی
انتخاب شغل و پذیرفتن مسئولیت و نقش‌ اجتماعی از جمله مهارت‌های زندگی داستان است که کودک آموزش می‌بیند. انتخاب شغل بندبازی برای سارا و مهارت او در انجام این کار از جمله الگوهای شکستن کلیشه‌های جنسیتی است. کودک همراه با داستان می‌آموزد که برای انتخاب شغل و تصور آینده خود، کلیشه‌ها و چهارچوب‌های تعیین شده از سمت جامعه را بشکند و فراتر از آن فکر کند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

داستان درباره‌ی دختری به نام سارا است. در مهد کودک به بچه‌ها گفته می‌شود برای جشن سال نو لباسی را انتخاب کنند که نشان دهد در آینده می‌خواهند چکاره شوند. سارا نمی‌داند و به همین دلیل به هر شغلی که می‌بیند، آن را انتخاب می‌کند و دوست دارد در آینده آن کار را انجام دهد. داستان علاوه بر معرفی شغل‌های مختلف و بیان کاری که انجام می‌دهند، برای مخاطب خود پیامی دارد که برای انتخاب شغل باید خلاق بود و بر اساس شناخت توانایی‌ها و پرورش آن، می‌توان شغل مناسبی انتخاب کرد. داستان برای کودکان شش سال به بالا نوشته شده است که به تدریج با دنیای واقعی آشنا می‌شوند و با شناخت شغل‌ها و موقعیت‌های اجتماعی و تکرار آن در بازی‌های خود، دوره‌های بزرگ‌سالی را تمرین می‌کنند. در کتاب «چی بپوشم؟» کودک همراه با یک سوال، وارد داستان می‌شود و با همذات‌پنداری با سارا، خود به دنبال جواب می‌گردد. در نهایت سارا به جواب خود می‌رسد. کودکان نیز همراه با سارا، می‌توانند به دنبال انتخاب شغل و حرفه‌ای برای خود باشند.

چکیده داستان

برای جشن سال نوی مدرسه قرار است هر کس لباس شغل آینده‌اش را بپوشد. سارا که نمی‌داند می‌خواهد چه‌کاره شود، ‌شغل‌های مختلف را می‌بیند و هربار فکر می‌کند می‌خواهد همان شغل را داشته باشد. تا این‌که یک روز در پارک زنی مهربان را می‌بیند که مهارت رد شدن از نرده‌های سارا را تحسین میکند و او را به تمرینات‌شان دعوت می‌کند. سارا می‌تواند بهترین بندباز دنیا شود.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی کتاب پویا و سرشار از رنگ و بافت‌های مختلف هستند. سبک و تکنیک جالبی دارند و طراحی و دفرماسیون‌ها یکدست هستند. اما در بعضی فریم‌ها ضعف‌های اندکی در تناسبات اندام‌ها دیده می‌شود. ترکیب‌بندی‌ها متنوع و جذاب‌اند اما گاهی شلوغ به نظر می‌رسند. تغییر زاویه دید و دوری و نزدیکی‌های عناصر، تصاویر را از یکنواختی خارج کرده است. از نکات قابل‌توجه در تصاویر، به تصویر کشیدن افکار و تخیلات شخصیت اصلی کتاب، به رنگ سفید و به شکلی متفاوت اما هماهنگ با بخش‌های دیگر تصاویر است. حرکت و جنبش و همین‌طور ذهن پرمشغله و خلاق او به‌خوبی در تصاویر دیده می‌شود. اما تکرار چهره‌ی سارا از نمای بسیار نزدیک در 4 فریم مختلف، قدری اغراق‌شده و تکراری به نظر می‌رسد. گرافیک و صفحه‌آرایی کتاب و طرح جلد مناسب هستند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- دوست دارید در آینده چه شغلی داشته باشید؟ - فکر می‌کنید چه عواملی در انتخاب شما برای شغل آینده‌تان تاثیرگذار بوده‌اند؟

مشخصات کتاب
نویسنده پیام ابراهیمی
ناشر کتاب‌های طوطی (نشر فاطمی)
تعداد صفحات 32
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر محبوبه یزدانی
عرض کتاب 20
طول کتاب 26
نوع جلد نرم