چی دیدی، چندتا دیدی؟

thumbnail
۳ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

گم شدن غاز کوچولو و تلاشش برای یافتن دیگران و یادگیری شمارش تا ۵

سال: 1387
  بررس تصویر: الهام فرخ نیا
  بررس متن: نیوشا فدایی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  غاز کوچولو گم شده و ترسیده است و احساس تنهایی می‌کند. ترس از گم شدن و تنها ماندن برای کودکان آشنا و معنادار است. غاز کوچولو با حیوانات دیگر آشنا و دوست می‌شود. غاز کوچولو یاد می‌گیرد تا ۵ بشمارد.
  غاز کوچولو برای پیدا کردن دوستانش تلاش می‌کند. با حیوانات دیگر ارتباط کلامی موثر برقرار می‌کند. از حیوانات دیگر برای یافتن غازها درخواست کمک می‌کند.
  کودکان می‌توانند شمارش از یک تا پنج را بیاموزند. همچنین نام حیوانات را می‌آموزند و تصاویر آن‌ها را می‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی “غاز کوچولو” است. داستان درباره‌ی غاز کوچولویی است که دوستانش را گم کرده. غاز برای یافتن دوستانش از حیوانات دیگر کمک می‌گیرد و در این مسیر یاد می‌گیرد از یک تا پنج بشمرد. علاوه بر دوستی و تلاش برای پیدا کردن دوستان، موضوع کمک خواستن از دیگران برای حل مسأله و یاد گرفتن شمارش در کتاب روایت شده است. بسیاری از کودکان رده‌ی سنی مخاطب این داستان مفهوم اعداد و شمارش را تا حدودی متوجه می‌شوند و در دنبال کردن صفحات کتاب افزایش تعداد لغات و اعداد را دنبال می‌کنند و از آن می‌آموزند.

  چکیده داستان

  غاز کوچولو دوستانش را گم کرده و دنبال آن‌ها می‌گردد. در جستجویش حیوانات دیگر را به تعداد مختلف می‌بیند و شمارش اعداد را می‌آموزد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  داستان غاز کوچولو به کودک کمک می‌کند تا شمارش را در طبیعت درون تصویرها، تمرین کند. کتاب زمینه بازی و کشف و آموزش را با استفاده از تصویرگری و برش و تا و متن‌های مخفی زیر اشکال متحرک، ایجاد کرده و خلاقانه است. تصویرها به جذابیت کتاب کمک کرده‌اند. جزئیات تصویرها مناسب سن مخاطب هستند.
  تصاویر از یکپارچگی برخوردارند. رنگ‌ها شاد و شفاف‌ و دارای کیفیت رنگی خوبی هستند. تکنیک تصویرها با متن هماهنگی دارند و از جزئیات کافی برخوردارند.
  اگر چه شخصیت‌پردازی‌های کتاب چندان قوی نیستند اما ساده و باورپذیرند. تصویر جوجه اردک به‌عنوان شخصیت اصلی، ساده و پویا است و از کنش و حس‌های متناسب با متن برخوردار است. شخصیت‌های فرعی نیز هماهنگ و یکدست باشخصیت اصلی، طراحی‌شده‌اند. تصویرها زاویه دیدهای متنوعی ندارند اما زاویه‌های انتخابی، با توجه به نوع پردازش خطی داستان و جستجوی غاز کوچولو که دنبال غازهای دیگر می‌گردد، انتخاب‌شده و قابل توجیه است.
  فضاسازی‌‌های داستان موفق است و فضاهایی را که در متن به آن‌ها اشاره شده، در عین سادگی تصویر کرده است. جزئیات تصاویر رابطه مناسبی با یکدیگر و با داستان دارند و به‌هم‌پیوستگی تصویرها با آوردن عنصر تصویری از صفحه قبل، در تصویر بعدی، برقرار است. ترکیب‌بندی تصویر آخر که نقطه اوج داستان در آن اتفاق افتاده، با نبودن شخصیت اصلی، حس کشف و کنجکاوی کودک را بر‌می‌انگیزد.
  اندازه فونت و جانمایی متن در صفحه‌ها برای گروه سنی کتاب مناسب است. کیفیت چاپ و صحافی و کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – شما بلدید تا چند بشمارید؟
  – آیا می‌دانید چند انگشت در دست‌هایتان دارید؟
  – عدد مورد علاقه‌ی شما کدام است؟ چرا؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده استیو ودریل
  ناشر با فرزندان
  تعداد صفحات ۱۶
  نام مترجم سمیه اربابی‌فرد
  سال انتشار در ایران ۱۳۸۷
  عرض کتاب ۲۲
  نوع جلد نرم