می‌خواهم ریاضی را دوست داشته باشم

(Im tryin to love math )

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای موجودی فضایی از سیاره‌ی مشق و حساب، آشنایی با دنیای شگفت‌انگیز ریاضیات و قدرت خارق‌العاده‌اش در جهان.

سال: 2019
  بررس تصویر: نگار صابری
  بررس متن: نگار صابری

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  داستان از روزن چشم کودکی روایت می‌شود که ریاضی را دوست ندارد. او با آدم فضایی کوچکی دوست می‌شود که از سیاره‌ی مشق و حساب آمده تا درباره‌ی عجایب ریاضی بگوید. مخاطب کودک با خواندن این داستان و همراه شدن با آدم فضایی به ماجراجویی شگفت‌انگیزی در دنیای علم و تکنولوژی، آشپزی و موسیقی و... می‌رود. مباحث ریاضی در این کتاب ساده و از جنس دنیای کودکانه است. مثلا چگونگی تقسیم کردن پیتزا که دایره است و یا محاسبه کردن تعداد افرادی که در جهان از ریاضی متنفرند. مخاطب کودک با خواندن این داستان جهان را جور دیگری می‌بیند. جهانی که در آن چه از ریاضی خوشمان بیاید چه نیاید در همه جا می‌توان پیدایش کرد. حتی در چیزهایی که بسیار دوستشان داریم.
  آدم فضایی موجودی کوچک و بامزه است. او راوی داستان را تشویق می‌کند به متفاوت دیدن و با آوردن مثال‌های خلاقانه او را ترغیب می‌کند به کشف شگفتی‌های جهان.
  در بخش‌هایی از کتاب شیوه‌ی مطرح کردن مسائل ممکن است برای کودکان قابل‌فهم نباشد و یا درک آن برای برخی کودکان دشوار باشد.
  این کتاب دریچه‌ای است به دنیای شگفت‌انگیز ریاضی. اینکه چطور ریاضی در هنر، موسیقی، در شادی و جنب‌وجوش، در اختراعات بزرگ دنیا راه گشاست. مخاطب کودک با خواندن این داستان متوجه می‌شود ریاضیات زبان مشترک تمامی جهان است و در پیش پا افتاده‌ترین مسائل هم می‌توان رد پایش را پیدا کرد. کتاب مخاطب را به همکاری در پیش‌برد داستان و کمک به حل مسائل دعوت می‌کند. از او سوال‌هایی می‌پرسد و با آوردن مثال‌های عینی در بستر زندگی تمرکز و توجهش را به خود جلب می‌کند. کودکان با خواندن این داستان وارد دنیای آشپزی، موسیقی، دنیای علم و اختراعات شده و متوجه می‌شوند که می‌توان جهان را جور دیگری دید. این کتاب به پرورش هوش ریاضی کمک می‌کند و صحبت کردن در مورد چهار عمل اصلی ریاضی، عدد پی، مختصات جغرافیایی و... دریچه‌ای است برای آشنایی و علاقمند کردن کودکان نسبت به مفاهیم ریاضی

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی کودکی است که ریاضی را اصلا دوست ندارد اما با آمدن آدم فضایی از سیاره‌ی مشق و حساب، شگفتی‌های ریاضی را در بستر زندگی کشف می‌کند. کتاب درباره‌ی ریاضیات، عجین شدن آن با زندگی روزمره، مسائل علمی و کشف حقیقت‌های جهان است. داستان به زبانی ساده در مورد چهار عمل اصلی، چگونگی ساخته شدن نت‌های موسیقی بر پایه‌ی ریاضیات، ارتباط اعداد با زمان و مختصات مکان و… توضیح می‌دهد. مخاطب کودک با خواندن این داستان متوجه می‌شود ریاضیات چه کاربردهایی در زندگی روزمره داشته است. نویسنده برای جذب مخاطب از مثال‌هایی ساده، قابل‌فهم و جذاب استفاده کرده است. مثلا چگونگی تقسیم کردن پیتزا، تخمین زدن تعداد افرادی که ریاضیات را دوست ندارند و… کتاب مخاطب را تشویق به مشارکت می‌کند. گاهی اوقات صفحات پر از عدد و رقم می‌شود و کودک تشویق می‌شود به تکان دادن کتاب و خالی کردن صفحات. نویسنده با کودکان هم‌دست شده و به زبانی ساده و جذاب در مورد دلچسب نبودن ریاضیات می‌گوید و به روشی خلاقانه مسائل مربوط به محاسبات را به میان می‌آورد. مخاطب که خود را جای راوی کتاب گذاشته در پیش‌برد داستان نقش دارد. این مساله باعث بالا رفتن اعتماد به نفس مخاطب می‌شود. می‌خواهم ریاضی را دوست داشته باشم دریچه‌ای است برای آشنایی با ریاضی و عمیق‌تر شدن در مسایلی که مطرح کرده است.
  با اینکه مثال‌های مطرح شده در داستان جذاب است اما شیوه‌ی مطرح کردن مسائل ریاضی ممکن است برای تمامی کودکان در بازه‌ی سنی پیشنهاد شده قابل فهم نباشد.

  چکیده داستان

  ریاضیات خیلی هم دلچسب نیست اما وقتی آدم فضایی از سیاره‌ی درس و مشق از اعداد و محاسبات می‌گوید تازه می‌توان فهمید دنیای ریاضیات پر از شگفتی است. آدم فضایی از کابرد ریاضی در آشپزی می‌گوید؛ از اینکه چطور زبان موسیقی هم از اعداد ساخته شده و یا اینکه چطور دریانوردان با کمک ستاره‌ها، تجهیزات اندازه گیری خاص و یک عالمه ریاضی راهشان را پیدا می‌کردند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  می‌خواهم ریاضی را دوست داشته باشم کتابی تصویری است. تصاویر به روایت داستانی کمک می‌کنند تا درک و فهم آن آسان‌تر شود. شخصیت اصلی داستان به تصویر در نیامده و از زاویه‌ی بیرونیِ کتاب ماجراها را دنبال می‌کند؛ بنابراین مخاطب کودک فرصت دارد تا خود را جای راوی گذاشته و در پیش‌برد داستان مشارکت داشته باشد. در بخش‌هایی از کتاب خط‌چین‌هایی به عنوان جای دست در نظر گرفته شده تا مخاطب کتاب را بگیرد، تکان بدهد و صفحات پر از اعداد را خلوت‌تر کند. آدم فضایی موجودی کوچک، سه چشم و بامزه است که شگفتی ریاضی را در بخش‌های مختلف به راوی نشان می‌دهد. در فضای داستان از اشکال هندسی و اعداد و ارقام استفاده شده و تصاویر اطلاعات درستی را نشان می‌دهد. اطلاعاتی مانند طول و عرض جغرافیایی کره‌ی زمین، تقارن و الگوهای موجود در طبیعت، چهار عمل اصلی و…
  نوع چیدمان متن در کنار تصویر به گونه‌ای است که مخاطب به‌خوبی در جریان مسائل ریاضی قرار می‌گیرد. مثلا زمانی که آدم فضایی در مورد دستور پخت شیرینی صحبت می‌کند؛ نسبت‌های مناسب برای اندازه‌گیری مواد را با کمک پیمانه‌ها و تعدادشان نشان می‌دهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از میان مسائلی که آدم فضایی درباره‌ی ریاضی مطرح کرد کدام یک برای شما جذاب‌تر بود؟ چرا؟
  دوست دارید حیوان یا حشره‌ای را در طبیعت نقاشی بکشید که در ظاهرش تقارن دارد؟
  به نظر شما ریاضیات در چه بخش‌های دیگری از زندگی کاربرد دارد؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده بتانی بارتن
  ناشر پرتقال
  تعداد صفحات ۴۰
  نام مترجم پریسا هاشمی‌طاهری
  سال انتشار ۲۰۱۹
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر بنانی بارتن
  عرض کتاب ۲۳
  نوع جلد نرم