کارهایش دقیق است (۱۶)

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

7+

دقت در آفرینش موجودات و آگاهی خداوند به همه امور

نویسنده: محمد مهاجرانی تصویرگر: نیلوفر برومند

کارهایش دقیق است (۱۶)

7+

دقت در آفرینش موجودات و آگاهی خداوند به همه امور

نویسنده: محمد مهاجرانی

تصویرگر: نیلوفر برومند

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
اندازه موجودات، روز و شب و گردش زمین کنجکاوی کودک را بر می‌انگیزد و او را تشویق به کشف و جستجو می‌کند. کودک می تواند از قوه تخیل‌اش استفاده کند و هر کدام از موقعیت‌ها را غیر از آن چیزی که در حالت نرمال است تصور کند. کشف، شگفتی و تخیل عناصر جهان کودکی این داستان است.
محتوای آموزشی
این کتاب به صورت مستقیم به مسئله دین می‌پردازد. با ترسیم پنج نمونه ‌نشان می‌دهد که خداوند همه کارها را از روی حساب و با دقت انجام داده است.
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

کتاب «کارهایش دقیق است» جلد شانزدهم از مجموعه کتاب‌های «خدای ما چه جوریه؟» است. این جلد درباره‌ی آگاهی خداوند به همه امور و دقت او در آفرینش است. در این کتاب برای آشنا کردن کودک با این ویژگی خداوند پنج نمونه بیان شده است. این مثال‎ها بسیار ساده و در حد درک و توانایی کودک مطرح شده‌اند و کودک به راحتی می‎تواند با این مثال‎ها ارتباط برقرار کند. درون‌مایه این کتاب خداشناسی است. شاید در ابتدا این پرسش ها بسیار سرراست و با پاسخ هایی از پیش مشخص شده به نظر برسند، اما والدین و مربیان می‌توانند پا را فراتر از خواست نویسنده بگذارید و در پاسخ این پرسش‌ها دنبال کلیشه‌ها و پاسخ‌های از پیش مشخص شده نباشند. اجازه بدهید کودک خیال پردازی کند و راه گفتگو را برای کودک باز بگذارید. وقتی داستان‌ و گفتگوهای پیرامون آن بسیار سرراست و کلیشه‌ای می‌شود و از پیچیدگی‌های آن کاسته می‌شود، امکان دارد کودک به داستان گوش کند و شاید هم چیزی دستگیرش شود، اما معنای شخصی چندانی که کودک را از محتوای آشکار داستان فراتر ببرد برای او وجود ندارد. داختن به لایه‌های بیرونی احکام و اصول دین به جای محتوای آن‎ها، استفاده از توجیه به جای ارائه دلیل را می‌توان از کاستی‌های موجود در این مجموعه دانست. تصاویر این کتاب بر اساس معیارهای بررسی شده، به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و به همین دلیل به عنوان کتابی ۲ ستاره معرفی می‌شود. ناشر این کتاب را برای کودکان بیش از 7 سال پیشنهاد داده‌است که برای این دوره مناسب به نظر می‌رسد. کودکانی که توانایی خواندن متن را دارند می‌توانند این کتاب را به تنهایی بخوانند. پیشنهاد می‌شود هنگام خواندن کتاب خانواده‌ها کودکان را همراهی کنند.

چکیده داستان

در این کتاب پنج نمونه برای بیان دقت و آگاهی خدا بیان شده است. اندازه‌ی مخصوص هر موجود مثلاً انسان‌ها به صورت نرمال از اندازه‌ی مشخصی بزرگ‌تر نمی‌شوند. میوها سفت و سخت مثل آهن و زمین نرم شل مثل باتلاق نیست. شب و روز زمان مشخص دارند و می‌آیند و می‌روند. روی حساب مشخصی ما دو دست و دو پا داریم. این‌که خسته می‌شویم و می‌خوابیم بی‌دلیل نیست. در پایان داستان کودک خداوند را خطاب قرار می‌دهد و او را بابت کارهای دقیق‌اش ستایش می‌کند. پس از پایان داستان و در صفحه پایانی کتاب هفت پرسش درباره‌ی محتوای کتاب مطرح شده است.

کیفیت تصویر

تصاویر کارتونی و رنگارنگ کتاب فضای شاد و دلپذیری را در اثر خلق کرده‌اند. ارتباط متن و تصویر در طول کتاب برقرار است. تصاویر برای کودکان قابل درک و باور پذیراند و آن‌ها را با فضای کلی هر مطلب آشنا می‌کنند. در طراحی شخصیت‌ها خلاقیت قابل توجهی به چشم نمی خورد و تا حدودی کلیشه‌ای هستند ولی کنش‌هایشان گویا ترسیم شده‌است. فضاسازی‌ها در ارتباط با متن به‌ تصویر در آمده‌اند. تکنیک از اجرایی مناسب و ساده بهره می‌برد. کیفیت صفحه‌آرایی و چیدمان متن در صفحه‌ها مناسب است. نوع فونت و اندازه آن‌ها نیز مناسب کودکان است. نقوش تزئینی ابرها و خطوط دورِ شماره صفحه‌ها کمکی به زیباتر شدن کتاب نکرده‌اند. قطع کتاب برای مخاطب کودک مناسب است و کیفیت چاپ و صحافی آن نیز مطلوب است.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- درباره پرسش‌های آخر کتاب با یکدیگر گفتگو کنید. - شما به چه چیزهایی آگاهید و در ساختن کاردستی‌هایتان چقدر دقت به خرج می‌دهید؟

مشخصات کتاب
نویسنده محمد مهاجرانی
ناشر موسسه انتشارات قدیانی (کتاب‌های بنفشه)
تعداد صفحات 16
سال انتشار در ایران 1396
تصویرگر نیلوفر برومند
عرض کتاب 20
طول کتاب 17
نوع جلد نرم