کتاب احساس‌های خوب

(The feel good book )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

4+

هزاران اتفاق ساده برای دریافت احساس خوب

نویسنده: تاد پار تصویرگر: تاد پار

کتاب احساس‌های خوب

(The feel good book )
4+

هزاران اتفاق ساده برای دریافت احساس خوب

نویسنده: تاد پار

تصویرگر: تاد پار

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
نویسنده تلاش کرده در بیان موقعیت‌هایی که احساس خوب به آدم می‌دهد امنیت، تخیل، بازی، دوستی، شگفتی و سایر عناصر جهان کودکی را درنظر بگیرد.
محتوای آموزشی
این کتاب با هدف آشنایی کودک با شناخت احساسات به‌ویژه احساسات خوشایند نوشته شده است. تمرکز این کتاب بر آموزش مهارت‌های زندگی است.
الگوی شخصیتی
یکی از موقعیت‎ها به جست و خیز پدر بزرگ و مادر بزرگ اشاره می‎کند. در اینجا شکستن کلیشه‌های مربوط به ناتوانی یا کم‌توانی سالمندان در انجام کارهای پر تحرک و جست و خیز زدن، و در موقعیتی دیگر تقسیم کردن خوراکی‌ها با دیگران حتی اگر مثل سگ و گربه با یکدیگر باشید می‌تواند الگوهای مناسبی در اختیار کودک قرار بدهد. هر کدام از اتفاق‌های به ظاهر کوچک و پیش‌پاافتاده که موجب می‌شود شخصیت‌های این کتاب احساس خوب را تجربه کنند می‌تواند الگوی شخصیتی همراه خود داشته باشد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این کتاب درباره‌ی موقعیت‌هایی است که کودک می‌تواند احساسات خوب را تجربه کند. این احساسات خوب می‌تواند به واسطه اتفاقاتی کوچک و ساده مثل دادن چیزی به دیگران رقم بخورد. کودک هنگام خواندن این کتاب با قوه تخیل خود همراه می‌شود و می‌تواند خود را در کنار یک شیر تصور کند در حالی که هر دو دارند موهای‌شان را شانه می‌کنند، یا اینکه سر میز کنار یک خرگوش کوچولو بنشیند و با هم هویج بخورند. از این جالب‌تر نویسنده به کودک می‌گوید حتی وقتی ناراحت است، گریه کردن هم می‌تواند حس خوب به‌وجود بیاورد. درون‌مایه این کتاب شناخت احساسات و تفکر مثبت است. این کتاب به وجود‌آورنده‌ی فرصت مناسبی برای گفتگو درباره‌ی تجربه کودکان از حس و حالشان بعد از گریه باشد. نویسنده در ابتدای کتاب به خانواده‌ها و مربیان توصیه می‌کند که در هنگام خواندن این کتاب کودکان را همراهی کنند. همچنین پرسش‌ها و فعالیت‌هایی در پیوند با موضوع کتاب به خانواده‌ها و مربیان معرفی می‌شود. با توجه به رشد مهارت‌های عاطفی اجتماعی، کودکان در این سن تلاش می‌کنند احساسات دیگران را درک کنند، اما ممکن است درک درستی از آنها ندشته باشند. این کتاب به کودکان کمک می‌کند تا افزون بر شناخت احساسات خود و ارتباط بهتر آن‌ها، احساسات دیگران را نیز درک کنند. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه الف و ب پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد برای کودکان این گروه سنی مناسب است.

چکیده داستان

نویسنده کتاب را با بخش‌های «درباره این مجموعه»، «درباره نویسنده» و «راهنمایی برای پدر، مادر و معلم» آغاز کرده است و پس از آن 29 موقعیت که می‌توان در آنها احساس خوبی را تجربه کرد بیان شده است. هر یک از این موقعیت ها با یک جمله و تصویر در یک صفحه آمده است. در انتها نویسنده با یک پرسش کتاب را تمام می‌کند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب با رنگ‌های شاد و زنده توجه کودکان و خردسالان را به خود جلب می‌کنند. خطوط مشکی پرقدرت در اطراف تصاویر و سطوح تختِ رنگی، درک و تشخیص آنها را برای خردسالان راحت‌تر می‌کنند و فضاسازی‌های ساده با پس‌زمینه‌های تک‌رنگ هم در تمرکز خردسالان مؤثر‌اند. رنگ بنفش تیره برای چهره‌ها از وضوح حالت صورت کاسته است. تصاویر شبیه به نقاشی‌های کودکان هستند که لزوما ممکن است برای همه‌ی کودکان جذاب نباشد؛ برخی از صفحه‌ها شلوغ است و در برخی از فریم‌ها، درک ارتباط تصاویر با متن برای خردسالان دشوار است. شخصیت‌ها طراحی‌هایی‌ ساده دارند و کنش‌ها نیز ساده ترسیم شده‌اند. اندازه فونت متن نیز با توجه به اینکه کتاب معمولا توسط بزرگسالان برای خردسال خوانده می‌شود، مناسب است. چاپ نقره‌کوب روی جلد به جذابیت کتاب افزوده است اما برش دایره روی آن با وجود جلب نظر، از دوام کتاب برای خردسالان می‌کاهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- چه کارهایی به شما حس خوب می‌دهد؟ - کدام یک از موقعیت‌هایی که در کتاب گفته شده را تا به‌حال تجربه کرده‌اید؟ بعد از آن چه حسی داشتید؟

مشخصات کتاب
نویسنده تاد پار
ناشر انتشارات شهر قلم
تعداد صفحات 36
نام مترجم شقایق خوش‌نشین
سال انتشار 2002
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر تاد پار
عرض کتاب 19
طول کتاب 19
نوع جلد نرم