ارنست، گوزنی که برای کتاب بزرگ بود!

(Ernest, the moose who dosen’t fit)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

تلاش‌های گوزنی بزرگ برای جا شدن در کتاب و پیشنهاد دوستی برای تغییر زاویه دید به مشکلات

سال: 1397
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارنست بعد از تلاش‌های متعدد از اینکه داخل کتاب جا نمی‌شود نا‌امید و ناراحت است. سنجاب دوست ارنست، با دیدن مشکلات او، با تعامل و همدلی، سعی در حل کردن مشکل ارنست دارد. سنجاب با به‌کارگیری قدرت تخیلش می‌تواند مشکل دوستش را حل کند.
  دوست ارنست تصمیم می‌گیرد به تلاش خود ادامه دهد و با پشتکار مشکل را حل کند. او با بررسی دقیق موقعیت، راه‌حل خلاقانه‌ای پیدا می‌کند و پس‌ازآن هر دو با مشارکت و همکاری با یکدیگر مراحل کار را جلو می‌برند. دوست ارنست با مهارت تفکر خلاق از زوایای مختلفی به داستان نگاه می‌کند تا اینکه بهترین راه را پیدا می‌کند. همدلی و تعامل سنجاب با گوزن به او دلگرمی می‌دهد و درنهایت موفق به حل کردن مشکل با کمک یکدیگر می‌شوند.
  کودکان با مطالعه‌ی کتاب مهارت‌های دوستی، تأکید روی تلاش، تفکر خلاق و همدلی را می‌آموزند. کودکان همچنین با توجه به موضوع کتاب با مفهوم اندازه‌ها و اختلاف بین آن‌ها آشنا خواهند شد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی گوزنی است که به دلیل اندازه‌ی بزرگش در کتاب جا نمی‌شود. او با وجود تلاش و انتخاب راه‌های مختلف، باز هم موفق نمی‌شود و نا‌امیدی را تجربه می‌کند. دوست ارنست با کمک و همدلی با او راه خلاقانه‌ای پیدا می‌کند و به ارنست پیشنهاد می‌دهد تلاش برای جا شدن در کتاب را متوقف کند و به‌جای آن کتاب را بزرگ‌تر کنند. نویسنده در داستان کودکان را با مفهوم دوستی و تلاش آشنا می‌کند و همچنین به آن‌ها اهمیت تفکر خلاق را می‌آموزد. کودکان با مطالعه‌ی داستان با اهمیت تخیل و خیال‌پردازی آشنا می‌شوند و درعین‌حال اهمیت تعامل و دوستی همراه با همدلی برای کودکان آشکار می‌شود. نوع تصویرگری کتاب و خلاقیت ویژه‌ای که در انتخاب ابعاد انتخاب‌ شده است، کودکان را برای مطالعه‌ی داستان مشتاق‌تر خواهد کرد. همچنین در انتهای کتاب صفحه‌ی تا شده‌ای قرار دارد که همسو با مفهوم داستان کودکان را شگفت‌زده خواهد کرد.

  چکیده داستان

  ارنست گوزن بزرگی است که در کتاب جا نمی‌شود و هرچقدر تلاش می‌کند باز هم به‌طور کامل در کتاب نیست. ارنست ناامید شده است ولی دوست باهوش و ریزه‌میزه‌ی او با خلاقیت و با بزرگ‌کردن کتاب موفق می‌شود ارنست را داخل کتاب جای دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر خلاقانه‌ی کتاب هم‌راستا با متن داستان هستند. تصویرگر برای رساندن مفاهیم مورد‌نظر خود از خلاقیت ویژه‌ای استفاده کرده است. کتاب تنها دارای دو شخصیت است. شخصیت‌ها کارتونی طراحی‌شده‌اند و با دورگیری‌های مشکی بر تمرکز مخاطب بر آن‌ها و همچنین جذابیتشان افزوده‌ شده است. شخصیت‌ها احساسات را به نمایش نمی‌گذارند. تصویرگر برای فضاسازی کتاب پس‌زمینه‌ای شطرنجی را انتخاب کرده است که با توجه به موضوع ابعاد و اندازه‌ها که در کتاب مطرح‌ شده، انتخاب خلاقانه‌ای است. همچنین خلوت بودن فضاسازی باعث تمرکز بیشتر بر روی دو شخصیت شده است. تصویرگر برای نشان دادن بزرگی شخصیت ارنست در هر صفحه، تنها بخشی از بدن او را به تصویر کشیده است. در انتهای کتاب صفحه‌ی تاشده‌ی بزرگی است که کودکان با باز کردن این صفحه‌ مشاهده می‌کنند که شخصیت‌های کتاب موفق به بزرگ کردن کتاب شده‌اند. تصویرگر با انتخابی درست، کتاب را برای کودکان باورپذیرتر کرده است. شخصیت‌ها همچنین کنش مناسبی با یکدیگر دارند و انتخاب دو شخصیت با ابعاد کاملاً متفاوت انتخاب هوشمندانه‌ی دیگری از جانب تصویرگر بوده است. کیفیت طراحی، گرافیک، چاپ و صحافی کتاب مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما ارنست چه راه دیگری برای جا شدن در کتاب دارد؟
  تابه‌حال برای شما هم پیش آمده در موقعیتی قرار بگیرید و نیاز به کمک داشته باشید؟ آیا در این موقعیت از دیگران درخواست کمک کرده‌اید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده کترین رینر
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۰
  نام مترجم مسعود ملک‌یاری
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر کترین رینر
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد سخت