کتاب اول: نقاشی‌های خلاق

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

فعالیت‌های متنوع نقاشی برای پرورش خلاقیت کودکان

سال: 1390
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نقاشی کردن برای کودکان معنادار و سرگرم کننده است. فعالیت‌هایی که باعث پرورش تخیل و خلاقیت کودکان می‌شوند، در دنیای کودکان قابل درک و لذت‌بخش‌اند.
  کودک باید برای پیدا کردن راه حل از تفکر خلاق استفاده کند. کودک فعالانه در یادگیری خود مشارکت می‌کند. جرقه فکر، ایده و سوال‌های زیادی دارد.
  کودک می‌آموزد از تخیل خود استفاده کند. با شکل‌های هندسی آشنا می‌شود و می‌آموزد سوال بپرسد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب یکی از جلدهای مجموعه‌ی “پرورش خلاقیت در کودکان” است. این کتاب مجموعه‌ای از فعالیت‌ها برای پرورش خلاقیت کودکان است و خط داستانی خاصی را دنبال نمی‌کند. کودک برای انجام فعالیت‌های کتاب باید نقاشی کند، بنویسد یا درباره‌ی آن توضیح دهد. خلاقیت، نقاشی کشیدن، استفاده از هنر برای یادگیری از موارد آموزشی مهم این کتاب است. گاهی برای پیدا کردن راه ‌حل‌ها کودک باید از تفکر خلاق خود استفاده کند و فعالیت‌‌ها را به سرانجام برساند. این کتاب برای کودکان بالای ۵ سال طراحی شده است. همراهی والدین و مربیان می‌تواند در استفاده‌ی راحت‌تر از این کتاب به کودکان کمک کند. تصاویر این کتاب به لحاظ بصری و زیبایی‌شناسی در جایگاه ضعیفی قرار دارند و بر اساس معیارهای بررسی شده به عنوان کتابی ۲ ستاره معرفی می‌شود.

  چکیده داستان

  کتاب مجموعه فعالیت‌هایی برای پرورش خلاقیت کودکان است و خط داستانی خاصی را دنبال نمی‌کند. کودک برای انجام فعالیت‌های کتاب باید نقاشی کند، بنویسد، توضیح دهد یا صحبت کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  مطالب کتاب باهدف پرورش خلاقیت در کودکان نوشته‌شده است، و ازآنجایی‌که طی چندین سال در مجله‌ی “رشد” به چاپ رسیده اند، و بعداً به شکل کتاب منتشر ‌شده اند، هنوز شکل و هویت تصاویر مختص مجله است.
  تصاویر عموماً واضح و شخصیت‌ها برای کودکان قابل‌درک و باورپذیر هستند. اما ازآنجایی‌که این تصاویر حاصل کار تصویرگران مختلف، با تکنیک‌ها و ترکیب بندی‌ها و صفحه‌آرایی‌های متفاوتی است، کتاب دچار نوعی شلوغی و عدم یکپارچگی شده است. قرار دادن صفحه‌های شلوغ کنار هم به زیبایی و تأثیرگذاری تصاویر لطمه زده و مانع تمرکز و ارتباط مؤثر مخاطب با آن می‌شود.
  گرافیک ضعیف کتاب در طراحی جلد و استفاده نامناسب از نوشته‌ها باعث شلوغی و نازیبایی کتاب شده و از جذابیت اثر کم کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – کدام یک از فعالیت‌های کتاب را بیشتر از بقیه دوست داشتید؟
  – چرا پرسیدن سوالات متنوع مهم‌اند؟
  – چرا استفاده از خلاقیت لذت بخش است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده افضل السادات حسینی
  ناشر مهاجر
  تعداد صفحات ۲۸
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۰
  عرض کتاب ۲۸
  نوع جلد نرم