پادشاهی که کشورش را گم کرد

thumbnail
۵ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای پادشاهی با کشوری در یک بقچه، حضور کلاغی گرسنه در اطراف او، پاره شدن بقچه توسط کلاغ و گم‌شدن کشور پادشاه

سال: 1391
  بررس تصویر: آیلار عباس زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  پادشاه با پیاده‌روی در سرزمین‌های مختلف به کشف و کنجکاوی می‌پردازد. همراه بردن یک کشور در بقچه موضوع عجیب و خیال‌انگیزی‌ست که قوه تخیل مخاطب را از همان ابتدا با خود درگیر می‌کند. سربازانی که در قصر مشغول بازی هستند از فریادهای پادشاه می‌ترسند و فرار می‌کنند. پادشاه از دستور دادن به خدمتکاران و آشپزان احساس توانایی و قدرت می‌کند. کلاغ‌ سیاه از اینکه پادشاه به او غذا نمی‌دهد احساس خشم و عصبانیت را تجربه می‌کند.
  بی‌توجهی پادشاه به کلاغ گرسنه‌ای که همیشه همراه اوست، برای او پیامد ناراحت کننده‌ای به‌بار میاورد. مخاطب به طور غیرمستقیم متوجه می‌شود که لازم است نسبت به وضعیت اطرافیانمان و نیازهایشان حساس باشیم.
  پادشاه با خدمه‌ی خود رفتار خشونت‌آمیزی دارد و با فریاد به آن‌ها دستور می‌دهد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پادشاهی است که با بقچه‌ای در دست پیاده‌روی می‌کند. او کشور خود را در بقچه نگه می‌دارد و در زمان‌های خستگی و گرسنگی بقچه را باز می‌کند و کشورش را روی زمین پهن می‌کند. کلاغ سیاهی هرلحظه به دنبال پادشاه است. زمانی که پادشاه گرسنه می‌شود آشپزان برای او غذا می‌پزند و کلاغ منتظر می‌ماند اما از اینکه پادشاه به او غذا نمی‌دهد عصبانی شده و بقچه را نوک می‌زند و پاره می‌کند. پادشاه به راه می‌افتد و از بقچه‌ی پاره‌ی او کشورش به بیرون می‌ریزد. کودکان با مطالعه‌ی داستان از خواندن داستانی فانتزی لذت می‌برند و پایان باز داستان آن‌ها را به خیال‌پردازی و خلاقیت دعوت می‌کند.
  پادشاه در داستان با فریاد و خشونت با خدمه‌ی خود رفتار می‌کند.

  چکیده داستان

  پادشاه هرروز با پای پیاده و بقچه‌ای در دست و درحالی‌که کلاغ سیاهی همیشه دنبال اوست از جایی به‌جای دیگر می‌رود. او در زمان خستگی بقچه‌اش را باز می‌کند، کشورش را بیرون می‌آورد و روی زمین پهن می‌کند. پادشاه سربازانی برای محافظت، خدمتکارانی برای نظافت و آشپزانی برای پختن غذاهای لذیذ دارد. کلاغ غذا خوردن پادشاه را می‌بیند و از اینکه به او غذا نمی‌دهد عصبانی می‌شود. زمانی که پادشاه دوباره بقچه را جمع و شروع به پیاده‌روی می‌کند، کلاغ به بقچه‌ی او نوک میزند و بقچه پاره می‌شود. حالا تمام کشور اندک‌اندک از بقچه به بیرون می‌ریزد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن فانتزی کتاب را تصاویری با شخصیت‌پردازی‌های اغراق‌شده همراهی می‌کنند. تصاویر بر روی بوم اجراشده‌اند و بافتی متمایز به کتاب بخشیده‌اند. رنگ‌ها جذاب و متنوع‌اند و رنگ غالب در اکثر تصاویر بنفش است. در طراحی شخصیت‌ها از فرم‌هایی شبیه به فرم‌های هندسی استفاده‌شده است که درک آن را برای خواننده آسان‌تر می‌کند. قدرت روایتگری تصاویر به نسبت کم تعداد و کم جزئیات بودن آن‌ها قابل قبول است. متن‌ها در صفحه‌ای با پس‌زمینه‌ی سفید چیدمان شده‌اند و تصاویر در صفحه مقابل آن‌ها قرار دارند. فضاسازی متناسب با فضای داستان خلاقانه است. فونت‌ها در هر صفحه رنگی متفاوت دارند و جنس کاغذ، کیفیت چاپ و گرافیک کتاب خوب است. برش صفحات و صحافی کتاب مناسب نیست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا پادشاه کشورش را در بقچه جابه‌جا می‌کرد؟
  چند خدمتکار و سرباز در کتاب می‌بینید؟
  اگر شما پادشاه بودید کشور خود را در کجا نگه می‌داشتید؟ چرا؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده مجید راستی
  ناشر نشر پیدایش
  تعداد صفحات ۲۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۱
  تصویرگر عاطفه ملکی جو
  عرض کتاب ۱۸
  نوع جلد نرم