داگلی بغلی عیدت مبارک

(Merry Christmas, Hugless Douglas)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داگلی و برف‌بازی در روز عید، پیدا کردن دوست جادویی و تزئین درخت

سال: 2017
  بررس: حمیده محبی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بازی با دوستان مهم‌ترین شاخصه‌ی جهان کودکی این داستان است. داگلی و دوستانش در روز عید مشغول برف‌بازی با یکدیگر می‌شوند. داگلی با غلتاندن برف بر روی زمین یک آدم‌برفی بزرگ می‌سازد و همان‌طور که دوست دارد او را بغل می‌کند. با پیشنهاد رودی همه یک بازی جدید را امتحان می‌کنند. ضمن این‌که بازی آن‌ها در طبیعت با کشف همراه است. آن‌ها رودی را که یک گوزن جادویی است و از آسمان سقوط کرده میان شاخه‌های درخت پیدا می‌کنند. حضور رودی، گوزن جادویی در داستان باعث تقویت تخیل مخاطب می‌شود. احساس توانایی نیز از دیگر شاخصه‌های این سنجه است. داگلی به کمک دوستانش موفق می‌شوند درخت خودشان را بسازند و از ساختن آن خوشحال باشند.
  رودی با دیدن داگلی و بقیه از آن‌ها درخواست کمک می‌کند و آن‌ها نیز با مهربانی و همدلی رودی را از میان شاخه‌ها بیرون می‌آورند. پس از آن رودی تلاش می‌کند با نیروهای جادویی که دارد به آن‌ها کمک کند. دوستی شکل گرفته بین رودی و سایرین بسیار کوتاه مدت است. رودی باید برای کمک به دوستی، سریع از آن‌جا برود. داگلی و دوستانش وقتی به آسمان نگاه می‌کنند به یاد رودی می‌افتند و کمی غصه‌دار می‌شوند، اما خیلی زود به یاد می‌آورند که او قول داده سال بعد پیش آن‌ها برمی‌گردد. داشتن تفکر مثبت و توانایی حل مسئله از شاخصه‌های این سنجه هستند. همکاری و مشارکت همه باعث می‌شود، تجربه‌ای جدید و لذت‌بخش شکل بگیرد.
  مخاطب با مهارت‌هایی مثل کمک کردن، همدلی، دوستی، حل مسئله و انعطاف‌پذیری آشنا می‌شود. صفحه‌ی آخر کتاب به آموزش ساخت جعبه‌ی بغل عید اختصاص داده شده است. مواد اولیه و نحوه‌ی ساخت این جعبه به ترتیب نوشته شده است، اما نکته‌ی مهم در این آموزش، خلاقیت در نوشتن انواع بغل است. مشارکت والدین و مربیان در این بازی می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش برای کودک به دنبال داشته باشد. در صفحه‌ای از کتاب با عنوان کارهایی که برای عید باید انجام داد، آموزش‌هایی برای این روز خاص آورده شده است، اما با توجه به تمرکز کتاب بر عید سال نو میلادی، ممکن است مخاطب ایرانی نتواند ارتباطی درست و ملموس با این بخش از کتاب برقرار کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی داگلی و دوستانش است که روز عید در حال برف‌بازی هستند، اما صدای جرینگ جرینگ گوزنی که روی یک درخت کاج افتاده و آن را شکسته، توجه‌شان را جلب می‌کند. داگلی و بقیه حیوانات می‌خواهند درخت را به خانه ببرند تا تزئین کنند، اما هنگام سر خوردن و فرود آمدن درخت می‌شکند. بنابراین داگلی و دوستانش درختی منحصربه‌فرد می‌سازند. رودی می‌رود، اما بچه‌ها عید سال آینده باز هم منتظر او خواهند بود. بازی با دوستان و شاد بودن در روز عید موضوعی مهم در پیشبرد داستان است. بچه‌ها درختی برای تزئین ندارند، درختی که پیدا می‌کنند می‌شکند. با این‌حال آن‌ها ناراحت نمی‌شوند بلکه راهی خلاقانه یا به گفته‌ی رودی جادویی، برای حل مشکل پیدا می‌کنند. پرتاب گلوله برفی به یکدیگر، ساخت آدم برفی، سر خوردن روی برف‌ها و ساخت یک فرشته‌ی برفی در حالی که روی برف‌ها دراز کشیده‌اند از جمله بازی‌هایی است که داگلی به همراه دوستانش انجام می‌دهند. خاتمه‌ی یک دوستی جدید اگرچه برای بچه‌ها با ناراحتی همراه است، اما آن‌ها امیدوارند که سال بعد باز هم رودی، دوست جدیدشان را خواهند دید. آموزش ساخت جعبه‌ی بغل عید که در صفحه‌ی آخر کتاب آمده است، می‌تواند خلاقیت و بیان احساسات کودک را پرورش دهد.
  تصاویر نقش پررنگی در روایت داستان دارند. تصاویر با فراتر رفتن از متن مخاطب را با خود همراه کرده‌اند. شخصیت‌پردازی‌های پرکنش و باورپذیر، از اصلی‌ترین نقاط قوت تصاویر هستند.

  چکیده داستان

  روز عید است و داگلی و دوستانش مشغول برف بازی هستند. ناگهان صدای جرینگ جرینگی می‌شنوند و گوزنی را می‌بینند که هنگام پرواز روی درخت کاج افتاده است. داگلی و دوستانش سوار درخت می‌شوند و گوزن با جادو آن‌ها را پرواز می‌دهد، اما درخت می‌شکند. داگلی و باقی حیوانات با هم یک درخت جدید می‌سازند. گوزن دوباره به سمت آسمان پرواز می‌کند و قول می‌دهد سال بعد هم به دیدار آن‌ها بیاید.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  «داگلی بغلی عیدت مبارک» کتابی تصویری است. رابطه‌ی متن و تصاویر به خوبی در کتاب برقرار است. ضمن اینکه تصاویر موجب گسترش متن شده و با افزودن جزئیات، مخاطب را درگیر خود خواهند کرد. شخصیت‌پردازی‌ها بسیار دوست‌داشتنی، پرکنش و باورپذیر انجام شده‌است. دنبال کردن شیطنت‌ها و بازی‌های حیوانات پرتعداد هر تصویر باعث ارتباط بهتر مخاطب با اثر می‌شود. ترکیب‌بندی‌های متنوع و پرانرژی ویژگی مهم تصاویر این کتاب است. علاوه بر آن تصاویر فضایی طنز را در سراسر کتاب ایجاد کرده‌اند. در صفحه‌ی ابتدایی کتاب از مخاطب خواسته شده است سینه سرخ را در تمام صفحات دنبال کند. جستجوی این پرنده در صفحات مختلف در میان تصاویر از دیگر جذابیت‌های این اثر است. رنگ‌ها شاد و درخشان متناسب با گروه سنی مخاطب کتاب انتخاب شده و چاپ اثر نیز از کیفیت بالایی برخوردار است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه بغل‌هایی برای جعبه‌ی بغل خود می‌نویسید؟
  آیا شما هم مانند داگلی با دوستانتان آدم برفی ساخته‌اید؟
  آیا تابه‌حال از دوستتان دور شده‌اید؟ در این موقعیت چه احساسی داشتید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده دیوید ملینگ
  ناشر نشر مبتکران (میچکا)
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم نسرین ابراهیمی لویه
  سال انتشار ۲۰۱۷
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۱
  تصویرگر دیوید ملینگ
  عرض کتاب ۳۶
  نوع جلد نرم