داینای خجالتی

(Sophie Shyosaurus)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای داینای خجالتی و راهکارهای پدرش برای غلبه بر خجالت

سال: 2013
  بررس تصویر: منیرالسادات آل هاشم
  بررس متن: گلاره اسلامی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خجالت کشیدن و احساس ناراحتی کردن درباره‌ی آن برای بسیاری از کودکان آشنا و معنادار است. داینای کوچک این حس را تجربه کرده است. پدر در این موقعیت همراه اوست و با صحبت کردن و بیان راه‌حل‌هایی به داینا کمک می‌کند تا با غلبه بر خجالت، احساس خوشایند توانایی و پیروزی را تجربه کند. حضور پدر و همراهی با داینا می‌تواند برای کودکان همراه با تجربه‌ی احساس امنیت و حمایت شدن باشد.
  داینا تلاش می‌کند تا بر احساس خجالتش غلبه کند. پدرش گرم و مهربان است و سعی دارد به او کمک کند.
  کودکان درباره‌ی احساس خجالت چیزهایی یاد می‌گیرند و چند راهکار برای غلبه بر این احساس می‌آموزند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی دایناسور کوچولویی به نام داینا است که خجالتی است و از خجالتی بودن خسته شده است. پدرش می‌خواهد به او کمک کند و راهکارهایی برای مواقعی که خجالت می‌کشد، به او یاد می‌دهد. خجالت کشیدن در بین کودکان احساس شایعی است و راهکارهای کتاب می‌تواند به کودکان در غلبه بر خجالت کمک کند. کودکان رده‌ی سنی مخاطب کتاب در حال گسترش روابط‌شان به بیرون از خانه هستند و محتوای کتاب می‌تواند به آن‌ها در مدیریت روابط‌شان کمک کند.
  کتاب یک جلد از مجموعه‌ی “دایناسورها هم احساس دارند” است و حاوی مضامین خشن و ترسناک نیست و کودکان ۴ تا ۶ سال می‌توانند با همراهی والدین از محتوای کتاب استفاده کنند تا هم از همراهی والدین لذت ببرند و هم در مواقع لازم از راهنمایی‌های ایشان بهره‌مند شوند.

  چکیده داستان

  کتی دایناسوری خجالتی است و از ظاهر شدن جلوی بقیه و یا حرف زدن، خجالت می‌کشد. او دوست دارد بر این احساسش غلبه کند. پدر راهکارهایی به کتی آموزش می‌دهد تا با کمک آن بر احساس خجالت خود غلبه کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  این کتاب رویکردی آموزشی دارد و تصاویر نیز به‌خوبی با متن پیش رفته و گویای نکات آموزشی آن هستند. شخصیت‌پردازی‌ها خلاقانه و باورپذیرند و مخاطب به‌خوبی می‌تواند باشخصیت اصلی (داینای خجالتی) هم‌ذات‌پنداری کند. در طراحی شخصیت‌ها ضعف طراحی دیده نمی‌شود، اما به‌واسطه‌ی نوع تکنیک به‌کاررفته در خلق شخصیت‌ها، که به‌صورت خطوط منقطع است، در بعضی از کاراکترها اجزای صورت به درستی مشخص نیست. کنش شخصیت‌ها در تمامی حالات ملموس و قابل‌تشخیص است. رنگ‌های به‌کاررفته شادند و برای مخاطب کودک چشمگیر به نظر می‌رسند. فضاسازی‌ها نیز متنوع‌اند. زوایای دید در تمامی پلان‌ها ثابت‌اند که این کار کمی منجر به یکنواختی در تصاویر شده است. در پایان کتاب نیز چند پیشنهاد و توصیه‌نامه برای بزرگ‌ترها در مورد چگونگی رفتار با کودکی خجالتی آورده شده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما چه وقت‌هایی خجالت می‌کشید؟ برای مواقعی که خجالت می‌کشید، به چه راه‌حل‌هایی می‌توانید فکر کنید؟
  فکر می‌کنید صحبت کردن با بزرگترها درباره‌ی موقعیت‌هایی که در آن احساس خجالت می‌کنید تاچه اندازه می‌تواند به شما کمک کند تا بر این حس خود غلبه کنید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده برایان موزس
  ناشر زعفران
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم محبوبه نجف خانی
  شماره جلد ۵
  سال انتشار ۲۰۱۳
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر مایک گوردن
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم