دنیا از آن بالا

(Bernice gets carried away)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای روز بد برنیس، بررسی دلیل ناراحتی از زاویه‌ای متفاوت و رسیدن به درک و شناخت نسبت به آن همراه با مضامینی چون بخشش

سال: 2017
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  برنیس از اینکه در تولد دوستش به او بی‌توجهی شده و نمی‌تواند با دوستانش رابطه‌ی خوبی برقرار کند نا‌امید و ناراحت است. باگذشت زمان ناراحتی برنیس به خشم و حسادت تبدیل می‌شود. او برای به دست آوردن احساس قدرت و توانایی دسته‌ی بادکنک‌ها را برمی‌دارد. بعد از دیدن ناراحتی دوستانش نیز با بخشیدن بادکنک سعی در خوشحال کردن آن‌ها و خودش دارد. برنیس همچنین از مسیر تجربه کردن اتفاقات به درک و شناخت می‌رسد.
  برنیس در مسیر بالا رفتن با بادکنک‌ها حیواناتی را می‌بیند که ناراحت هستند و با احساس آن‌ها همدلی می‌کند. او بعد از اینکه به آرامش می‌رسد، در زمان بازگشت به زمین بادکنک‌هایش را با دوستانش در تولد شریک می‌شود. برنیس در این تجربه باخشم و عصبانیت خود کنار می‌آید و احساسات خود را کنترل می‌کند. او موفق می‌شود در مقابل دوستانش ابراز وجود کند، اما این بار نه با لجبازی و بروز رفتارهای نامناسب، او این بار ارتباط مؤثری را با دوستانش تجربه می‌کند.
  کودکان بامطالعه‌ی این کتاب با مهارت‌های دوست‌یابی، همدلی، ارتباطات مؤثر، مدیریت احساسات و هیجانات و ابراز وجود آشنا می‌شوند. همچنین محتوای داستان کودکان را تشویق می‌کند وسایل خود را با دوستانشان به اشتراک بگذارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب دنیا از آن بالا، داستان گربه‌ای است که در مهمانی تولد مورد بی‌توجهی دوستانش قرار می‌گیرد و این موضوع باعث می‌شود خشمگین و ناراحت شود و به همین دلیل کل دسته‌ی بادکنک‌ها را به دست می‌گیرد و با آن‌ها به آسمان می‌رود. او درحالی‌که بالا و بالاتر می‌رود متوجه می‌شود دوستانش نیز احساس ناراحتی را تجربه می‌کنند و با حس همدلی خود سعی در خوشحال کردن آن‌ها دارد. نویسنده در داستان کودکان را با موضوعات متنوع و درعین‌حال مهمی آشنا می‌کند، موضوعاتی مانند اشتراک‌گذاری وسایل شخصی با دوستان، همدلی کردن برای برطرف شدن احساساتی مانند ناراحتی، مدیریت احساسات و هیجانات در موقعیت‌های مختلف و تفکر مثبت.

  چکیده داستان

  برنیس به جشن تولد دوستش دعوت‌شده است، اما همه‌چیز آن‌طور که توقع دارد پیش نمی‌رود. اتفاقات پیش‌بینی‌نشده، برنیس را ناراحت و عصبانی کرده و او که تلاش می‌کند دسته‌ی بادکنک‌ها را مال خودش کند با آن‌ها به آسمان می‌رود. برنیس از آن بالا حیوانات دیگر را می‌بیند که هرکدام از موضوعی ناراحت و عصبانی هستند و حالا او سعی می‌کند با بخشیدن بادکنک‌هایش آن‌ها را خوشحال کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر جالب و پر از هیجان کتاب، هم‌راستا با متن هستند و از آنجایی‌که نویسنده و تصویرگر این کتاب یک نفر است، تصاویر نیز همچون متن جزءبه‌جزء داستان را روایت می‌کنند. تصویرگر به‌خوبی محیط‌هایی مانند جنگل را به تصویر کشیده است و عناصر بصری متنوعی که در تصاویر قرار دارند، تصویر را برای کودکان باورپذیر کرده است. فضاسازی‌ها با دقت و جزئیات زیاد طراحی‌شده‌اند و زوایای دید متنوعی در تصاویر وجود دارد که موقعیت‌ها را از نگاه هر شخصیت به تصویر کشیده‌اند. شخصیت‌ها متعدد، متنوع و دوست‌داشتنی‌اند و احساسات به‌خوبی از چهره‌ی آن‌ها نمایان است. سبک تصویرگری، انتخاب رنگ و تکنیک استفاده‌شده برای خلق تصاویر به کتاب حال و هوای داستان‌های و فضایی دل‌نشین به وجود آورده است. در بعضی از صفحات شخصیت اصلی در پس‌زمینه‌ای سفید قرارگرفته است که باعث تمرکز بیشتر بر روی او می‌شود. همچنین در برخی از صفحات کادری سفید در حاشیه‌ی کتاب قرار دارد که در همه‌ی صفحات تکرار نشده است و از یکدستی کتاب به لحاظ بصری می‌کاهد. کیفیت چاپ، نوع کاغذ و صحافی کتاب مناسب است.
  امتیاز4

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما برنیس می‌توانست نظرات خود را با صدای بلند با دوستانش در میان بگذارد؟
  تجربه‌ی به اشتراک گذاشتن وسایل خود با دوستانتان را داشته‌اید؟ از این موضوع چه احساسی دارید؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده هانا ای. هریسون
  ناشر انتشارات پرتقال
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم شبنم حیدری پور
  سال انتشار ۲۰۱۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر هانا ای. هریسون
  عرض کتاب ۱۷
  نوع جلد نرم