دهکده لک‌لک‌ها

(Storks fiction)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

مواجهه‌ی لک‌لک با جنگ و تجربه‌ی سفر برای یافتن محل جدید زندگی

سال: 1398
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  لک‌لک با از دست دادن محل زندگی و امنیت خود به دلیل جنگ، دچار نا‌امیدی، ترس و احساس غم شده است. او احساس تنهایی می‌کند و با زندگی در میان جنگ و سیاهی ترس به سراغش می‌آید. لک‌لک به‌مرور در خود احساس توانایی می‌کند و تصمیم به مهاجرت می‌گیرد. او با آغاز پرواز، شهر‌های مختلفی را برای زندگی امتحان می‌کند و شکست را چند بار تجربه می‌کند، اما ناامید نمی‌شود و به ماجراجویی برای پیدا کردن آرامش ادامه می‌دهد.
  لک‌لک با ارزیابی دقیق موقعیت دشواری که در آن قرارگرفته است تصمیم به ترک سرزمین خود می‌گیرد. او برای سفرش هدفی در ذهن دارد و آن هدف پیدا کردن مکانی آرام برای ساختن لانه است. او مشکلات خود را به‌دقت می‌بیند و برای حل آن‌ها اقدام می‌کند. لک‌لک با کودکانی که خانه و خانواده‌های خود را در اثر جنگ از دست‌ داده‌اند، همدلی می‌کند. لک‌لک نیاز واقعی خود را می‌داند و به دنبال هدف خود شهر‌های مختلفی را تجربه می‌کند و نسبت به موقعیت‌های جدید انعطاف‌پذیر است و موقعیت‌هایی که قابل‌تغییر نیستند را با تأمل می‌پذیرد و درک می‌کند.
  کودکان با مطالعه‌ی داستان درباره‌ی لک‌لک‌ها و سبک زندگی آن‌ها اطلاعاتی به دست می‌آورند و درعین‌حال با مهارت‌های کنترل و مدیریت احساسات، حل مسئله، تصمیم‌گیری، همدلی و انعطاف‌پذیری آشنا می‌شوند. همچنین کودکان در داستان با موضوع جنگ و سختی‌های آن آشنا می‌شوند.
  کودکان با اقلیم‌های متفاوت و جغرافیای زندگی لک‌لک‌ها آشنا خواهند شد.
  لک‌لک‌ها در داستان به‌اجبار و به دلیل جنگ و آسیب‌هایش مجبور به ترک کردن سرزمین خود می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی زندگی لک‌لکی است که اطلاعاتی در مورد بدن خود و نوع زندگی‌اش در اختیار مخاطب قرار می‌دهد لک‌لک به دلیل جنگ مجبور به ترک لانه‌اش شده است و به دنبال مکانی آرام در شهر‌های مختلف می‌گردد. او با حضور در موقعیت‌های مختلف نا‌امیدی و شکست را تجربه می‌کند، اما به تلاش خود برای رسیدن به هدفش ادامه می‌دهد. درنهایت او تصمیم به برگشت به سرزمین خود می‌گیرد و زندگی آرام را مجدد تجربه می‌کند. نویسنده موضوع جنگ و سختی‌های آن‌ها برای کودکان آشکار می‌کند و آن‌ها را به همدلی کردن با افراد در موقعیت‌های سخت تشویق می‌کند. کودکان بامطالعه‌ی داستان با مهارت‌هایی مانند تصمیم‌گیری درست، حل مسئله، کنترل و مدیریت احساسات و تأکید روی تلاش آشنا می‌شوند.

  چکیده داستان

  لک‌لک سفید در کرواسی زندگی می‌کند، اما جنگ محل زندگی‌اش را ویران می‌کند. لک‌لک راهی شهر‌های مختلف می‌شود تا لانه‌ای جدید بر روی یک دودکش بسازد. درنهایت به شهر می‌رسد ولی زندگی شهری برای او ترسناک و خسته‌کننده است تا اینکه تصمیم به برگشت به سرزمینش می‌گیرد و دوباره به زندگی واقعی برمی‌گردد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب هم‌راستا با متن هستند. اجرای تصاویر، کارتونی و با جزئیات زیادی طراحی‌شده‌اند، اما کیفیت تصاویر چاپ‌شده در کتاب قابل‌قبول نیست و تا حدی تار هستند. تصویر‌گر کتاب را به‌صورت افقی تصویرگری کرده است که نوع چیدمان متن و تصاویر در دو صفحه‌ی روبه‌روی هم مناسب نیست و خواننده برای خواندن هر صفحه باید کتاب را بچرخاند تا بتواند متن را بخواند که این موضوع ممکن است برای خواننده خسته‌کننده باشد. فضاسازی متنوع است و تصویر‌گر در هر موقعیت، عناصر بصری متنوعی را در فضاسازی استفاده کرده است. تمامی متن‌ها در کادر‌هایی در پایین صفحات چیدمان شده‌اند که از زیبایی بصری کتاب کاسته‌اند. تصویر‌گر تقابل زندگی مدرن وزندگی در روستا را با اختلاف رنگ برای مخاطب آشکار می‌کند. برای مثال زندگی شهری با پس‌زمینه‌ای تیره وزندگی روستایی با پس‌زمینه‌های روشن در کتاب وجود دارد. نوع کاغذ، چاپ و کیفیت صحافی مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چه سرزمین‌های دیگری برای زندگی لک‌لک‌ها مناسب است و چرا؟
  احساس شما نسبت به تغییر محل زندگی چیست؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده آندرا پتریک حسین‌ویچ
  ناشر موسسه بوستان کودکان
  تعداد صفحات ۱۲
  نام مترجم رابعه راد
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر آندرا پتریک حسین‌ویچ
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم