کتاب «دوستت دارم»

(The I Love You Book)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

یادآوری دوست‌داشتنی بودن کودک به او

سال: 2009
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: شیرین احمدیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودک در این سن تلاش می‌کند تا دایره‌ی ارتباطاتش را با خانواده، دوستان و آموزگاران افزایش دهد و دوست‌داشتنی و مورد توجه بزرگ‌ترها بودن برای آنها اهمیت ویژه ای دارد. در این کتاب موقعیت‌های آشنا برای کودک بیان شده و به او گفته می‌شود تو در همه این حالت‌ها دوست‌داشتنی هستی. این موضوع به کودک احساس امنیت می‌دهد.
  در این کتاب پدر و مادری به تصویر کشیده شده‌اند که به کودک این اطمینان را می‌دهد در همه موقعیت‌ها او را دوست دارند، همراه او هستند و در همه موقعیت‌ها عشق‌شان را به کودک می‌دهند.
  کودک با مطالعه این کتاب می‌تواند به ارزش دوست‌داشتن بدون قید‌و‌شرط و پذیرش خود پی ببرد. این توانایی‌ها جزئی از مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این کتاب درباره‌ی درک اهمیت دوست داشتن بدون‌شرط و پذیرش خود است. نویسنده به کودک می‌گوید تو اگر مریض باشی، ناراحت باشی، کلیدها را پنهان کنی یا با خانواده به خرید بروی، برای پدر و مادرت دوست‌داشتنی هستی و آن‌ها تو را همین‌طور که هستی دوست دارند. شاید مهمترین پیامی که بزرگ‌ترها باید به کودک منتقل کنند این است که او همین‌گونه که هست زندگی را سرشار از زیبایی می‌کند و لازم نیست برای جلب محبت و دوست‌داشته‌شدن کار ویژه‎ای انجام بدهد.درون‌مایه‌ی کتاب، دوست داشتن غیر مشروط و پذیرش خود است که انتظار می‌رود کودک به آرامی تا انتهای داستان به آن‌ها پی ‌ببرد. در ادامه می‌توان به والدین پیشنهاد کرد که دوست داشتن کودک را مشروط به غذا خوردن یا به موقع خوابیدن او نکنند. کودک در این سن نیاز به توجه و دوست داشتن و دوست داشته شدن دارد و دوست داشتن غیر‌مشروط به او این امنیت و اطمینان را می‌دهد تا از تجربه‌های جدید خود لذت ببرد. نویسنده در ابتدای کتاب می‌گوید تمام تلاشش این است که کودکان یاد بگیرند و خودشان را باور کنند. او در همه کتاب‌هایش پیامی دلگرم‌کننده و نیرو‌بخش را برای کودکان به ارمغان می‌آورد. تصاویر محتوای طنز و بامزه‌ای دارند؛ در یکی از تصاویر می‌بینیم که مادر به کودک می‌گوید «وقتی بوی بد می‌دهی، دوستت دارم» و تعدادی خط موج دار در پشت کودک رسم شده است. نویسنده با نثری روان و با استفاده از مثال‌هایی ساده از فعالیت‌های روزانه‌ی کودک مفهوم عشق و دوست داشتن را برای کودک شرح می‌دهد. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه الف و ب پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد برای کودکان این گروه سنی مناسب است. پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها کودک را هنگام خواندن این کتاب همراهی کنند.

  چکیده داستان

  در سه صفحه‌ی ابتدایی کتاب مطالبی درباره‌ی این مجموعه، درباره‌ی نویسنده و راهنمایی برای پدر، مادر و معلم می‌خوانیم. پس از آن نویسنده در هر صفحه یکی از کار‌هایی که کودک انجام می‌دهد را به تصویر کشیده است. پدر و مادر به کودک می‌گویند «وقتی از هم دور هستیم، با هم قدم می‌زنیم، مریض هستی، کلیدها را پنهان می‌کنی، ما تو را دوست داریم». درنهایت و از همه مهم‌تر «ما تو را همین‌طور که هستی دوست داریم».

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب با رنگ‌های شاد و زنده توجه کودکان و خردسالان را به خود جلب می‌کنند. خطوط مشکی پرقدرت در اطراف تصاویر و سطوح تختِ رنگی، درک و تشخیص آنها را برای خردسالان راحت‌تر می‌کنند و فضاسازی‌های ساده با پس‌زمینه‌های تک‌رنگ هم در تمرکز خردسالان مؤثر‌اند.
  رنگ بنفش تیره برای چهره‌ها از وضوح حالت صورت کاسته است. تصاویر شبیه به نقاشی‌های کودکان هستند که لزوما ممکن است برای همه‌ی کودکان جذاب نباشد؛ برخی از صفحه‌ها شلوغ است و در برخی از فریم‌ها، درک ارتباط تصاویر با متن برای خردسالان دشوار است. شخصیت‌ها طراحی‌هایی‌ ساده دارند و کنش‌ها نیز ساده ترسیم شده‌اند.
  اندازه فونت متن نیز با توجه به اینکه کتاب معمولا توسط بزرگسالان برای خردسال خوانده می‌شود، مناسب است. چاپ نقره‌کوب روی جلد به جذابیت کتاب افزوده است اما برش قلبی روی آن با وجود جلب نظر، از دوام کتاب برای خردسالان می‌کاهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – نویسنده در ابتدای کتاب پرسش‌هایی برای گفتگو پیشنهاد داده است که می‌توانید پس از خواندن کتاب درباره‌ی آنها با کودک‌ گفتگو کنید.
  – از کودک بپرسید به نظرش دوست داشتن و دوست داشته شدن چه حسی است و چطور می‌توانند آن را توصیف یا تصویر کنند.

  مشخصات کتاب

  نویسنده تاد پار
  ناشر انتشارات شهر قلم
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شقایق خوش‌نشین
  سال انتشار ۲۰۰۹
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر تاد پار
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم