رابین کوچولوی گمشده

(The Little Lost Robin)
thumbnail
۹ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

ماجرای پرنده‌ای به نام رابین که از مهاجرت زمستانه پرندگان جا مانده و دوستی او با خرگوش پیر، همراه با اهمیت دوستی و همدلی.

سال: 2007
  بررس تصویر: ملیحه سلیمی
  بررس متن: زهرا درایتی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکی که وارد فضای مدرسه می‌شود، کوچک‎تر بودن را تجربه می‌کند. حضور در جامعه‌ای بزرگ‌تر و فاصله گرفتن از فضای امن خانه برای او همراه با تجربه‌ی تنهایی خواهد بود. در این داستان، کودک با رابین که در جنگل تنها مانده، همراه می‌شود و معنای دوستی را تجربه می‌کند؛ دوستی‌ که همراه با احساس تعلق است و با خود همدلی کردن در شرایط سخت را به دنبال دارد. این تجربه ممکن است برای کودکان معنادار باشد و در زمان حضور در مدرسه، و رویارویی با شرایط بحرانیِ دور بودن از خانه، به آنان احساس امنیت و جرات دهد.
  خرگوش هر روز برای رابین غذا می‌برد و در شرایط سخت زمستان جنگل به او کمک می‌کند. او بعد از شبی طوفانی، به دنبال رابین می‌رود و خانه او را که خراب شده است، دوباره می‌سازد. همدلی کردن با دیگران، از مهارت‌های زندگی داستان است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان درباره‌ی پرنده‌ی کوچکی است که از کوچ زمستانی پرندگان جا مانده و باید زمستان را در جنگل و به تنهایی بگذراند. خرگوش پیر، که با شنیدن صدای پرندگان به یاد روزهای جوانی می‌افتد و هر روز برای شنیدن صدای آواز و غذا دادن به آن‌ها به جنگل می‌رود، رابین کوچک را پیدا می‌کند و در طول زمستان هر روز برای او غذا می‌برد و پرنده‌ی کوچک هم برای او آواز می‌خواند؛ تا این‌که یک روز طوفان سختی رخ می‌دهد. داستان درباره‌ی دوستی است و پیام آن همدلی کردن با دیگران در زمان سختی است. خرگوش با کمک به رابین که از سایر پرندگان جدا افتاده، و با غذا بردن برای او آوازش را می‌شنود و حس سرخوشی و خوشحالی را تجربه می‌کند.
  کودکان با ورود به مدرسه، به تدریج، گروه‌های دوستی بزرگ‌تری را تجربه می‌کنند و با تمایل به مستقل شدن از فضای خانه، مفهوم جدیدی از دوستی برایشان شکل می‌گیرد. داستان رابین کوچولوی گمشده، روایتی توصیفی از این فضا و شکل‌گیری دوستی است. پیشنهاد می‌شود کودکان کتاب را همراه با والدین یا مربیان بلندخوانی کنند تا امکان شکل‌گیری گفت‌وگو درباره‌ی مفهوم دوستی و دوست‌ داشتن وجود داشته باشد.

  چکیده داستان

  داستان درباره‌ی خرگوش پیری است که هر روز برای غذا دادن به پرنده‌ها و شنیدن صدای آوازشان به جنگل می‌رود. با رسیدن زمستان، پرنده‌ها به مناطق گرمسیری پرواز می‌کنند، اما پرنده‌ی کوچکی به نام رابین، جا می‌ماند. بعد از آن خرگوش هر روز برای رابین غذا می‌برد تا این‌که در یک شب طوفانیِ زمستانی خرگوش متوجه می‌شود درختی که لانه‌ی رابین روی آن بوده، قطع شده است. او درخت را نزدیک خانه‌اش می‌کارد و لانه‌ی رابین را روی آن درست می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  متن لطیف و سرشار از احساسات کتاب را تصاویری زیبا، با اجراهایی قوی و هنرمندانه همراهی می‌کنند. فضاسازی‌ها خوب هستند و معرفی صحیحی از فضای جنگل در فصل‌های مختلف سال در اختیار مخاطب قرار می‌دهند. طراحی‌ها صحیح و بدون اشکال و از پرسپکتیو درستی برخوردارند. رعایت پرسپکتیو در تصاویر علاوه بر این‌که به فضا عمق بخشیده، تعریف صحیحی از حال و هوای متن، به مخاطب می‌دهد. به‌کاربردن فضاهای منفی گسترده، موجب تأکید بیش‌تر بر متن و تصویر شده و خوانش آن‌ها را آسان‌تر کرده‌است. استفاده از نماها و زاویه دیدهای متنوع از نقاط قوت تصاویر کتاب است. تصویرگر در شخصیت‌پردازی خرگوش پیر موفق عمل کرده‌است؛ و کودک در تصاویر با خرگوشی مواجه می‌شود که اگرچه ناتوان و فرتوت نیست اما غبار خستگی و گذر زمان‌ را بر چهره دارد. شخصیت خرگوش، کنش‌ها و احساسات موجود در متن را به‌درستی منتقل می‌کند. قطع بزرگ کتاب بر جذابیت آن افزوده و در جلب‌توجه مخاطب موفق است. جنس کاغذ، کیفیت چاپ و صحافی کتاب خوب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا رابین همراه با بقیه پرندگان به مناطق گرمسیری مهاجرت نکرد؟به نظر شما دوستی یعنی چه؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده الیزابت باگولی
  ناشر انتشارات پینه‌دوز
  تعداد صفحات ۲۸
  نام مترجم سارا مایلی
  سال انتشار ۲۰۰۷
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۴
  تصویرگر تینا مک ناوتون
  عرض کتاب ۲۶
  نوع جلد نرم