رازی

thumbnail
۱۰ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

معرفی محمد بن زکریای رازی، شناخت تجربیات و کشفیاتش به همراه معرفی علوم پزشکی، همراه با تجربه‌ی پسری کنجکاو و ماجراجو

سال: 1400
  بررس تصویر: آیلار عباس‌زاده
  بررس متن: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  زندگینامه‌ی رازی از زبان پسری نوجوان به اسم نامی روایت می‌شود. نامی از مطالعه‌ی کتاب‌ها احساس خستگی و ناامیدی می‌کند. او تصمیم می‌گیرد خود به کشف و ماجراجویی در دنیای مشاهیر گذشته‌ی ایران بپردازد. او با مطالعه‌ی کتاب‌ها به روش خودش هیجان و خوشحالی را تجربه کرده و از کشفیات و تجربیات زندگی رازی، شگفتی و ماجراجویی را لمس می‌کند. خواندن کتاب‌های متعدد و کسب اطلاعات به نامی احساس توانایی داده و قدرت خیال‌پردازی را در او تقویت می‌کند.
  در داستان نامی با استفاده از مهارت حل مسئله راهی برای علاقه‌مندی به کتاب‌خوانی پیدا می‌کند. در بخش‌هایی از کتاب، رازی نیز برای مقابله با مخالفانش از مهارت‌های حل مسئله، تصمیم‌گیری و ارتباط موثر بهره می‌گیرد تا بتواند علم خود را به دیگران نشان دهد.
  در برخی از قسمت‌های کتاب روایتگر با لحنی نامناسب نسبت به عدم علاقه‌اش به کتاب و درس خواندن صحبت می‌کند.
  کتاب بیوگرافی کاملی از محمد بن زکریای رازی به کودکان می‌دهد؛ اطلاعاتی مانند محل زندگی، تجربیات، کشفیات، کتاب‌ها، دوستان و مخالفانش. همچنین اطلاعات وسیعی در حوزه‌ی پزشکی، بیماری‌ها و شیمی در اختیار خواننده قرار می‌گیرد که زبان ساده و درعین‌حال طنز کتاب فهم مطالب را ساده کرده است. علاوه‌بر آن کودکان با مهارت‌های حل مسئله، تأکید روی تلاش، تصمیم‌گیری، اخلاق و مهارت‌های زندگی آشنا می‌شوند.
  متن کتاب اطلاعات تاریخی و فرهنگی زیادی را از زمان و محل زندگی رازی در اختیار خواننده قرار می‌دهد و همچنین تصاویر نوع پوشش‌ مردم در این دوره را تا حدودی برای خواننده آشکار می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  کتاب مصور رازی درباره‌ی پسری به اسم نامی است که مطالعه‌ی کتاب‌ها را دوست ندارد، اما این بار سعی می‌کند به روش خودش اطلاعاتی از مشاهیر گذشته‌ی ایران جمع‌آوری کند. داستان به معرفی محمد بن زکریای رازی به زبان و تصاویری طنز می‌پردازد. انتقال اطلاعات کتاب با کمک طنز آسان‌تر شده است. در کتاب بیوگرافی کاملی از رازی، تجربیات، کشفیات، دوستان و مخالفان و همچنین نام کتاب‌هایی که نوشته است، وجود دارد. بخش زیادی از کتاب شامل معرفی بیماری‌های مختلف و اطلاعاتی درباره‌ی پزشکی، فلسفه و شیمی است. کودکان با مطالعه‌ی داستان علاوه بر شناخت شخصیتی بزرگ با مهارت‌هایی مانند حل‌مسئله، تصمیم‌گیری، تلاش و اهمیت برقراری ارتباط مؤثر آشنا می‌شوند. همراهی والدین در مطالعه‌ی کتاب برای کودکان در سنین کمتر الزامی است و فهم مطالب برای کودکان با ایجاد فرصت‌هایی برای گفت‌وگو راحت‌تر می‌شود.

  چکیده داستان

  نامی دانش‌آموزی است که خواندن کتاب‌ها را دوست ندارد. به او اطلاعات بی‌شمار، اما خسته‌کننده‌ای از مشاهیر گذشته‌ی ایران در مدرسه داده‌اند؛ او تصمیم می‌گیرد تا خود به سراغ کتاب‌ها برود و از نگاه خودش مشاهیر را بشناسد. نامی در این جلد به سراغ محمد بن زکریای رازی می‌رود و اطلاعات مفیدی درباره‌ی ویژگی‌های ظاهری، کودکی، محل زندگی، خانواده و افراد تأثیرگذار در زندگی رازی به دست می‌آورد. نامی در ادامه از دست آوردهای بزرگ رازی، سفرهای او، مخالفان و شاگردانش صحبت می‌کند و با زبانی طنز، اطلاعات مفیدی را از این دانشمند بزرگ در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب شامل مجموعه‌ای از کاریکاتورهای سیاه‌وسفیدند که متناسب با متن کتاب چیدمان شده‌اند. تصاویر هم‌راستا با متن کتاب هستند و به انتقال لحن طنز متن نیز کمک کرده‌اند. هر تصویر داستانی کوتاه را روایت می‌کند و متن‌های اندکی نیز در کنار تصاویر برای توضیح بیشتر قرار داده‌شده است. همچنین نیاز به رعایت توالی بین تصاویر وجود ندارد. شخصیت‌ها ساده و قابل‌فهم‌اند و احساسات مختلفی را بروز می‌دهند. ترکیب تصاویر مدرن با فضای سنتی خلاقیت جالبی را به کتاب افزوده است. تنها بخش رنگی کتاب، جلد است که با فونتی متفاوت طراحی‌شده است. کیفیت چاپ، صفحه‌آرایی، گرافیک و نوع کاغذ مناسب است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به کدام‌یک از شهرهای معرفی‌شده سفرکرده‌اید؟
  به نظر شما بارزترین ویژگی رازی که به او برای رسیدن به هدفش کمک کرد، چه بود؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده حمید عبداللهیان
  ناشر انتشارات میچکا
  تعداد صفحات ۱۲۰
  سال انتشار در ایران ۱۴۰۰
  تصویرگر حمید خلوتی
  عرض کتاب ۲۱
  نوع جلد نرم