روز جیغ بزرگ من

(My big shouting day)
thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

داستان بلا و تجربه‌ی روزی پر از بهانه‌گیری و جیغ و فریاد، همراهی و همدلی مادر و تجربه‌ی یک روز جدید پر از خوشحالی

سال: 2012
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: زهرا حسینی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کتاب با توصیف لحظاتی که هر کودکی تجربه کرده است، آینه‌ای در مقابل کودک قرار می‌دهد و فرصت خوبی برای گفتگو در مورد لحظاتی که ساده‌ترین چیزها به نظر غیرقابل‌تحمل می‌رسند؛ به وجود می‌آورد . حمایت و توجه مادر به بلای کوچک احساس تعلق می‌دهد. مادر به‌جای تهدید، اجبار یا حتی ترغیب کردن بلا به جبران آن‌چه اتفاق افتاده است به او این پیام را می‌دهد که تجربه‌ی او کاملاً طبیعی و پذیرفته شده است و به او امید می‌دهد که می‌تواند فردا را جور دیگری تجربه کند.
  مادر الگوی شخصیتی بزرگسال در این داستان است. او در زمان مناسب یک ارتباط مؤثر با بلا برقرار می‌کند و او را در لحظات آرامش قبل از خواب، همراهی می‌کند. بلا از جیغ‌هایی که در طول روز کشیده است عذرخواهی می‌کند و مادر به بلا اطمینان می‌دهد همه‌ی آدم‌ها بعضی وقت‌ها چنین روزهایی دارند و به او امید می‌دهد که فردا هست: شاید فردا یک روز خوب داشته باشی و درواقع مادر با این جمله پیام بسیار ارزشمند دوست داشتن بدون قید را به بلا می‌دهد و این پیام کافی ست برای این‌که هر کودکی بخواهد بهترین خودش باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  در داستان روز جیغ بزرگ من، بلا یک روز پر از جیغ و بهانه‌گیری را تجربه می‌کند. داستان این کتاب توصیف لحظاتی است که کودکان قادر به شناخت و مدیریت هیجانات خود نیستند؛ در این لحظات موقعیت‌هایی که در شرایط عادی ممکن است آزاردهنده نباشد، موجب برانگیختگی کودک می‌شود. بلا تخم‌مرغی که قبلاً دوست داشته، نمی‌خورد، کفشی که همیشه می‌پوشیده را نمی‌پوشد، از حمام کردن لذت نمی‌برد و وقتی خانم همسایه از برادرش تعریف می‌کند روی پیاده‌رو دراز می‌کشد و جیغ میزند. در انتهای روز، درحالی‌که بلا جیغ میزند و از خوابیدن امتناع می‌کند و درعین‌حال خمیازه می‌کشد، مادر او را در آغوش می‌گیرد و برایش کتابی را می‌خواند که به آن علاقه دارد. بلا عذرخواهی می‌کند و مادر بهترین پاسخ را به او می‌دهد؛ اینکه همه‌ی آدم‌ها بعضی وقت‌ها چنین روزهایی دارند و شاید فردا روز بهتری باشد. تصاویر کتاب بسیار ساده هستند و احساس نارضایتی در چهره‌ی بلا و مادر به‌صورت مشخص دیده می‌شود.

  چکیده داستان

  بلا از خواب بیدار می‌شود و می‌بیند که برادر کوچکش باب توی اتاقش نشسته و جواهرات بلا را توی دهانش می‌کند. بلا جیغ می‌زند و این شروع روزِ جیغ بزرگ است. بلا به خاطر تخم‌مرغ صبحانه، پوشیدن کفش، توی فروشگاه، هنگام بازی و سر تمرین باله هم جیغ می‌زند. در راه برگشت وقتی خانم همسایه از باب تعریف می‌کند و بعد حال بلا را می‌پرسد، وقت عصرانه، به‌خاطر مزه‌ی نعنای خمیردندان هم جیغ می‌زند و بعد از آن قل می‌خورد توی اتاق باب و جیغ می‌زند که نمی‌خواهد بخوابد. مامان پیشنهاد خواندن کتاب می‌دهد، اما بلا جیغ می‌زند که کتاب نمی‌خواهد. مامان بلا را بغل می‌کند و برایش قصه‌ای را می‌خواند که بلا دوست دارد. او خمیازه می‌کشد و از مامان به خاطر جیغ‌های زیادی که کشیده است عذر می‌خواهد. مامان می‌گوید که همه، بعضی وقت‌ها، همچین روزهایی دارند و شاید فردا روز خوبی باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر جالب کتاب در کنار داستان جذابش برای کودکان مناسب و سرگرم‌کننده هستند. تصاویر که با خطوط مشکی دورگیر و رنگ‌های ملایم آبرنگی نقاشی شده‌اند، تشخیص عناصر را برای کودکان ساده می‌کند.
  شخصیت‌پردازی‌ها قابل‌درک هستند و کنش‌ها هماهنگ با مفاهیم داستان به تصویر کشیده‌شده‌اند. فضاسازی و نمایش محیط زندگی کودک هم به‌گونه‌ای ست که برای مخاطب باورپذیر است. در هر تصویر وسایل بسیاری گنجانده ‌شده که جستجو در میان آن‌ها برای کودکان جالب خواهد بود. رنگ قرمز لباس دخترک و اغراق در طراحی کنش‌های او مناسب بوده و باعث تشخیص آسان او در دل تصاویر می‌شود. به انعکاس احساسات متن در ظاهر شخصیت‌ها توجه شده‌است و به‌ خصوص بدقلقی‌های دخترک را به‌خوبی نشان می‌دهد.
  بزرگ بودن برخی از کلمات در دل تصاویر بر لحن متفاوت آن‌ها دلالت دارد که نکته‌ی مثبتی برای کتاب است، ولی نوع فونت متن نامناسب است و با سبک تصاویر هماهنگی ندارد و به زیبایی اثر لطمه زده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تابه‌حال روزی شبیه روز جیغ بزرگ بلا داشتید؟
  معمولاً چه وقت‌هایی جیغ می‌کشید؟ به نظر شما در این موقعیت‌ها به‌جای جیغ کشیدن چه کارهایی می‌شود کرد؟
  وقتی موقعیتی پیش می‌آید که جیغ می‌کشید مامان یا بابا چه کمکی می‌توانند به شما بکنند؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده ربکا پترسون
  ناشر انتشارات چکه
  تعداد صفحات ۳۲
  نام مترجم پیام ابراهیمی
  سال انتشار ۲۰۱۲
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۷
  تصویرگر ربکا پترسون
  عرض کتاب ۲۶
  نوع جلد نرم