کتاب زمین

(The earth book )

بررس متن: شیرین احمدیان

بررس تصویر:مینا محبی

4+

مراقبت از زمین دوست‌داشتنی‌مان

نویسنده: تاد پار تصویرگر: تاد پار

کتاب زمین

(The earth book )
4+

مراقبت از زمین دوست‌داشتنی‌مان

نویسنده: تاد پار

تصویرگر: تاد پار

بررس متن: شیرین احمدیان

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
نویسنده تلاش کرده در بیان موقعیت‌هایی که کودک را تشویق می‌کند به مراقبت و محافظت از زمین عناصر جهان کودکی شامل امنیت، تخیل، بازی، دوستی و شگفتی استفاده کند. علاقمندی به طبیعت و زیبایی‌های کره‌ی زمین در جهان کودکان معنادار است.
محتوای آموزشی
این کتاب با هدف آشنایی کودک با شیوه‌های مراقبت از محیط‌زیست نوشته شده است. تمرکز این کتاب بر مسائل محیط‌زیستی شامل گرمایش زمین، بازیافت، آلودگی هوا و . . . است.
الگوی شخصیتی
در هر کدام از موقعیت‌ها کودکی را می‌بینیم که برای مراقبت از محیط زیست فعالیتی را انجام می‌دهد. برای مثال کودکی که در هنگام شستن دندان‌هایش شیر آب را می‌بندد یا کودکی که سعی می‌کند همه غذاهایش را بخورد. همه‌ی اینها الگوهایی از کودک دوست‌دار محیط‌زیست و مسئولیت‌پذیر را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این داستان درباره‌ی شیوه‌های مراقبت از محیط زیست است. نویسنده با مثال‌هایی ساده نشان می‌دهد که کودکان با کارهای به ظاهر کوچک می‌توانند تاثیرات بزرگی بر محیط پیرامونشان بگذارند. اگر کودکی از دو روی یک کاغذ استفاده کند به حفظ درختان و تخریب نشدن خانه جغدها کمک کرده است یا اگر در یخچال را خوب ببندد به دیرتر آب شدن یخ‌ها و حفظ زیستگاه خرس‌های قطبی کمک کرده است. جذابیت کتاب در این است که برای هر کاری که پیشنهاد می‌کند دلیل می‌آورد و کودک را متوجه نقطه اثر کارش می‌کند. در انتهای کتاب یادآوری شده که اگر ما از زمین مراقبت کنیم، او هم از ما مراقبت خواهد کرد. درون‌مایه این کتاب مراقبت از محیط زیست و مسئولیت‌پذیری است. کودک پس از خواندن این کتاب می‌آموزد که در مقابل محیط زیست و پیرامونش مسئول است و نباید توانایی خود در مراقبت از آن را دست کم بگیرد. این احساس که «تو هر چند کودک و کوچک هستی ولی رفتارت موجب ایجاد تغییرات بزرگ می‌شود» برای کودکان خوشایند است و آنها را برای انجام کارهای مثبت ترغیب می‌کند. نویسنده در ابتدای کتاب به خانواده‌ها و مربیان توصیه می‌کند که در هنگام خواندن این کتاب کودکان را همراهی کنند، همچنین پرسش‌ها و فعالیت‌هایی را در پیوند با موضوع کتاب به خانواده‌ها و مربیان معرفی می‌کند. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه الف و ب پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد برای کودکان این گروه سنی مناسب است.

چکیده داستان

در سه صفحه ابتدایی کتاب مطالبی درباره‌ی این مجموعه، درباره‌ی نویسنده و راهنمایی برای پدر، مادر و معلم می‌خوانیم. پس از آن کارهایی که به حفاظت از زمین کمک می‌کند را نام می‌برد. برای مثال از ساک پارچه‌ای و دو روی کاغذ استفاده می‌کنیم چون درخت‌ها را دوست داریم. در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند چون اقیانوس و ماهی‌ها را دوست داریم. در نهایت از زمین مراقبت می‌کنیم چون می‌خواهیم همه شاد و سلامت باشند.

کیفیت تصویر

تصاویر کتاب با رنگ‌های شاد و زنده توجه کودکان و خردسالان را به خود جلب می‌کنند. خطوط مشکی پرقدرت در اطراف تصاویر و سطوح تختِ رنگی، درک و تشخیص آنها را برای خردسالان راحت‌تر می‌کنند و فضاسازی‌های ساده با پس‌زمینه‌های تک‌رنگ هم در تمرکز خردسالان مؤثر‌اند. رنگ بنفش تیره برای چهره‌ها از وضوح حالت صورت کاسته است. تصاویر شبیه به نقاشی‌های کودکان هستند که لزوما ممکن است برای همه‌ی کودکان جذاب نباشد؛ برخی از صفحه‌ها شلوغ است و در برخی از فریم‌ها، درک ارتباط تصاویر با متن برای خردسالان دشوار است. شخصیت‌ها طراحی‌هایی‌ ساده دارند و کنش‌ها نیز ساده ترسیم شده‌اند. اندازه فونت متن نیز با توجه به اینکه کتاب معمولا توسط بزرگسالان برای خردسال خوانده می‌شود، مناسب است. چاپ نقره‌کوب روی جلد به جذابیت کتاب افزوده است اما برش قلبی روی آن با وجود جلب نظر، از دوام کتاب برای خردسالان می‌کاهد.

فرصت‌هایی برای گفتگو

- پس از کارهایی که نویسنده پیشنهاد می‌کند مکث کنید و از کودک بپرسید به نظرشان چرا این کار پیشنهاد شده است؟ برای مثال چرا استفاده از دو روی کاغذ یعنی درختان را دوست داریم و نمی‌خواهیم خانه جغدها خراب شد؟ - تو کدام یک از این کارها را انجام می‌دهی؟ اگر بخواهی مراقب زمین باشی چه کارهای دیگری به ذهنت می‌رسد؟

مشخصات کتاب
نویسنده تاد پار
ناشر انتشارات شهر قلم
تعداد صفحات 36
نام مترجم شقایق خوش‌نشین
سال انتشار 2009
سال انتشار در ایران 1398
تصویرگر تاد پار
عرض کتاب 19
طول کتاب 19
نوع جلد نرم