کتاب صلح

(The peace book)

thumbnail
۴ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

زیبایی، شادی و آرامش در جهان در صلح

سال: 2004
  بررس تصویر: مینا محبی
  بررس متن: شیرین احمدیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نویسنده برای اینکه کودک بتواند معنی صلح را درک کند از اتفاقات ساده زندگی کودک و از تجربه‌ی زیسته و قابل درک برایش استفاده کرده‌است. نویسنده به کودک می‌گوید صلح همان خانه‌ای است که به تو احساس امنیت می‌دهد یا همان دوستانی که با فکر کردن به آنها و بغل کردنشان از احساس تنهایی رها می‎شوی. دوستی، احساس امنیت، خانه، کنجکاوی و شگفتی از عناصر جهان کودکی این کتاب‌اند.
  کودک با خواندن این کتاب در موقعیت های مختلف می‎تواند همدلی، برابری نژادی و جنسیتی، سخاوت و مهربانی را در رفتارهای افراد مشاهده کند.
  کودک با مطالعه این کتاب می‌تواند تفات‌های افراد با یکدیگر و احساسات و عواطف جهانی را درک کند. این مهارت‌ها جزئی از مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این داستان درباره‌ی صلح است. نویسنده، صلح را در اتفاقات ساده روزمره پیدا می‌کند و به کودک نشان می‌دهد. این کتاب ارزش چیزهایی که داریم را به کودکان یادآوری می‌کند و نشان می‌دهد صلح فقط نبود جنگ نیست، بلکه صلح باید در تمام رفتارها و زندگی روزمره‌ی ما جریان داشته باشد. صلح چیز غریبی نیست؛ صلح همان خوراکی است که با دیگران تقسیم می‌کنیم یا آغوشی که برای دوستی می‌گشاییم. صلح یعنی انسان‌ها با‌ همه‌ی تفاوت‌ها و اختلاف‌هایی که دارند بتوانند در کنار هم زندگی کنند. درون‌مایه این کتاب معطوف به صلح و احترام به تفاوت‌ها است. اگر می‎خواهید کودکان با مفهوم صلح آشنا شود، می‌توان موقعیت‎هایی را برای آن‌ها فراهم کرد تا با افرادی از جنسیت، قوم، نژاد و فرهنگ‌های دیگر آشنا شود؛ هر چه بیشتر کودک در چنین موقعیت‌هایی قرار بگیرد به قدرت پذیرش و درک او نسبت به تفاوت‌ها افزوده خواهد شد و در بزرگسالی با دانش و مهارت بیشتری با افراد برخورد خواهد کرد. نویسنده در ابتدای کتاب می‌گوید تمام تلاشش این است که کودکان یاد بگیرند و خودشان را باور کنند. او در همه کتاب‌هایش پیامی دلگرم‌کننده و نیرو‌بخش را برای کودکان به ارمغان می آورد. ناشر این کتاب را برای کودکان گروه الف و ب پیشنهاد کرده است که به نظر می‌رسد برای کودکان این گروه سنی مناسب است. پیشنهاد می‌شود خانواده‌ها کودک را هنگام خواندن این کتاب همراهی کنند و درباره‌ی مفهوم صلح گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سه صفحه‌ی ابتدایی کتاب مطالبی درباره‌ی این مجموعه، درباره‌ی نویسنده و راهنمایی برای پدر، مادر و معلم می‌خوانیم. پس از آن در هر صفحه به یکی از چیزهایی که می‌تواند نشانی از صلح باشد اشاره می‌کند. کمک به همسایه، خواندن کتاب‌های مختلف، پوشیدن لباس‌های مختلف همه اینها معنی صلح می‌دهند. در نهایت نویسنده می‌گوید صلح یعنی متفاوت باشی و نسبت به خودت احساس خوبی داشته باشی.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  کیفیت

  تصاویر کتاب با رنگ‌های شاد و زنده توجه کودکان و خردسالان را به خود جلب می‌کنند. خطوط مشکی پرقدرت در اطراف تصاویر و سطوح تختِ رنگی، درک و تشخیص آنها را برای خردسالان راحت‌تر می‌کنند و فضاسازی‌های ساده با پس‌زمینه‌های تک‌رنگ هم در تمرکز خردسالان مؤثر‌اند.
  رنگ بنفش تیره برای چهره‌ها از وضوح حالت صورت کاسته است. تصاویر شبیه به نقاشی‌های کودکان هستند که لزوما ممکن است برای همه‌ی کودکان جذاب نباشد؛ برخی از صفحه‌ها شلوغ است و در برخی از فریم‌ها، درک ارتباط تصاویر با متن برای خردسالان دشوار است. شخصیت‌ها طراحی‌هایی‌ ساده دارند و کنش‌ها نیز ساده ترسیم شده‌اند.
  اندازه فونت متن نیز با توجه به اینکه کتاب معمولا توسط بزرگسالان برای خردسال خوانده می‌شود، مناسب است. چاپ نقره‌کوب روی جلد به جذابیت کتاب افزوده است اما برش قلبی روی آن با وجود جلب نظر، از دوام کتاب برای خردسالان می‌کاهد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  – نویسنده در ابتدای کتاب بازی‌ای را معرفی کرده و خواسته پس از پایان کتاب این بازی را با کودک خود انجام دهید.
  – به نظر شما صلح‌آمیزترین لحظه‌ی روز کدام مواقع است؟

  مشخصات کتاب

  نویسنده تاد پار
  ناشر انتشارات شهر قلم
  تعداد صفحات ۳۶
  نام مترجم شقایق خوش‌نشین
  سال انتشار ۲۰۰۴
  سال انتشار در ایران ۱۳۹۸
  تصویرگر تاد پار
  عرض کتاب ۱۹
  نوع جلد نرم